forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 18 Σεπ 2018, 15:31

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 11 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Airliners
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Απρ 2010, 18:25 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 28 Φεβ 2008, 12:31
Δημοσ.: 260
Τοποθεσια: Belgique
Ανοίγω το τόπικ για να μοιραστούμε εμπειρίες, βίντεο και φωτογραφίες από αεροπορικά ταξίδια, αεροπλάνα, αεροδρόμια, ιστορικό υλικό και ό,τι άλλο σχετικό, όπως και ποια εντύπωση αποκομίσατε από ένα οποιοδήποτε αεροπορικό ταξίδι, τι θα προτείνατε σε άτομα που δυσανασχετούν, ποια εταιρία προτιμήσατε, σε ποιο αεροδρόμιο είχατε καλύτερη εξυπηρέτηση ή προτίμηση ; Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστή η θέση του τόπικ, αν υπάρχει πρόβλημα ζητώ συγγνώμη και ας μεταφερθεί εκεί που του αρμόζει.

Να κάνω την αρχή με ένα από τα αγαπημένα μου επιβατικά αεροσκάφη ( ακόμα ψάχνομαι βέβαια ) ...

Bombardier Dash 8

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Airliners
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Απρ 2010, 12:48 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Φανταστική αναγκαστική προσγείωση από αεροσκάφος τύπου Cessna . Να αναφέρω ότι στο ποσοστό ατυχημάτων, το ύψος του οποίου καθιστά την αεροπορική μεταφορά ως τον πιο ασφαλή τρόπο μετακίνησης, συμπεριλαμβάνονται πολλά ατυχήματα όπως αυτό, καθώς και δυστυχήματα πολεμικών αεροσκαφών και ελικοπτέρων... Απολαύστε την προσγείωση στο βίντεο που ακολουθεί... Incredible emergency landing

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Απρ 2010, 00:20 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 30 Ιουν 2006, 02:28
Δημοσ.: 279
Τοποθεσια: Batcave
Το Dash-8 ειναι κι εμενα ενα απο τα αγαπημενα μου αεροπλανα!! Ειναι απο τα λιγα που ειναι ικανα να πεταξουν στο Αιγαιο με ασφαλεια και να παρουν οσους επιβατες χωρανε (γιατι σε πολλα νησια οι αεροδιαδρομοι ειναι μικροι κι ετσι τα αφενος δεν χωρανε μεγαλα αεροπλανα κι αφετερου αμα ειναι πολυ γεματα δεν εχουν αρκετο διαδρομο ετσι ωστε να αναπτυξουν αρκετη ταχυτητα για απογειωση)

Αυτο το λινκ (from my personal favourites) για να γελασεις λιγο:

http://www.youtube.com/watch?v=GLG_IGL6Szs

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Απρ 2010, 15:27 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

@lastminuteperson : Φοβερό το βίντεο που έστειλες, ελπίζω να μην είναι έτσι γενικότερα τα μαθήματα αυτά !

Δυστυχώς δεν έχω πετάξει ποτέ με ελικοφόρο αεροπλάνο, από ότι έχω καταλάβει πρέπει να έιναι πολύ πιο "έντονη" εμπειρία από τα αεροπλάνα με τουρμπίνες... Για το Αιγαίο γνωρίζω ότι η Ολυμπιακή χρησιμοποιούσε Dash-8, αλλά η Aegean και η τωρινή Ολυμπιακή δεν γνωρίζω, αν και μου φαίνεται πως χρησιμοποιούν Jet τύπου Embraer ...Embraer 145

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Απρ 2010, 13:13 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 25 Μάιος 2006, 02:31
Δημοσ.: 1656
Τοποθεσια: Ηλιούπολη
Μην ανησυχείς.. έχω πετάξει εγώ με μικρό ελικοφόρο στη Βουλγαρία πριν χρόνια, από Σόφια προς Βάρνα. Ο θόρυβος ήταν απίστευτος, ταρακουνιότανε τραγικά σε όλη τη διαδρομή και ήταν η πρώτη και η τελευταία φορά μέχρι τώρα στη ζωή μου που έλεγα "τώρα θα πέσει, τώρα θα πέσει". Δεν ξέρω αν αυτό εννοείς "έντονη" :P

Χρυσ/μος:πόσον ἐκοπίασεν ὁ Πλάτων μὲτοὺς μαθητᾶς του μὲτὸ νὰμᾶς συζητεῖ περὶ γραμμῆς καὶγωνίας καὶσημείου...αὐτὰ εἶναι διὰ τὴν ζωὴν περισσότερο ἄχρηστα ἀπὸ ἐκεῖνα τὰ ὑφάσματα-χωρὶς νὰ ὠφελήσει πολὺ ἢ ὀλίγον μὲ τὰς συζητήσεις αὐτᾶς ἐγκατέλειψε ἔτσι τὴν ζωή

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Απρ 2010, 23:44 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Άρια για αυτόν ακριβώς το λόγο άνοιξα το τόπικ, να μοιραστούμε αυτές τις εμπειρίες και άλλα σχετικά ! Και ναι αυτό εννοώ όταν αναφέρομαι σε "έντονη" εμπειρία ! Εκεί καταλαβαίνεις το θαύμα της πτήσης !! ... Είχα και άλλη τέτοια μαρτυρία, αλλά σε αυτή την περίπτωση το όλο θέμα οδηγήθηκε σε μόνιμη φοβία προς χρήση της αερομεταφοράς ! Θα ήθελα και εγώ λοιπόν με την σειρά μου να ζήσω κάτι τέτοιο, αν και δεν το βλέπω να γίνεται σύντομα !

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Απρ 2010, 00:23 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 12 Οκτ 2007, 13:08
Δημοσ.: 1081
Τοποθεσια: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Πωπω θεματακι... 8) Πλουσιες εμπειριες :P Καλυτερη δικη μου η παρουσια στο πιλοτηριο λιγο μετα την απογειωση μεχρι και την προσγειωση σε πτηση Αθηνα-Θεσσαλονικη με τη Sky-Bus.Χειροτερη πτηση (τρελο κουνημα,ειδικα μετα την απογειωση) Φρανκφουρτη-Αθηνα με ενα ψιλοτεραστιο airbus της Lufthansa (με το οποιο ειχε ταξιδεψει ο Παπας). :har:
Η φοβια για τις αερομεταφορες πιστευω οτι ειναι απο το μυαλο μας και οφειλεται στην αγνοια μας για τη λειτουργια του αεροπλανου, καθως επισης και στη πλυση εγκεφαλου απο τα διαφορα ντοκυμανταιρ :P

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Απρ 2010, 02:16 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

@ZXC : Δεν γνώριζα την εταιρία που αναφέρεις, αλλά το wiki με διαφώτισε ! Από ότι κατάλαβα είσαι τυχερός που έκανες ένα από τα λίγα ταξίδια της Skybus, μόλις 1 χρόνο και κάτι λειτουργία είχε ! Τι αεροπλάνο ήταν και πώς στο καλό κατάφερες να είσαι στο πιλοτήριο ; ! Ζήλεψα ! ... Συμφωνώ απόλυτα, η άγνοια του τρόπου λειτουργίας του αεροπλάνου και επιπλέον η ανάλογη χρήση τέτοιων γεγονότων (δυστυχήματα κλπ) από τα ΜΜΕ, καθώς πουλάνε πολύ, έχει σαν αποτέλεσμα να σπέρνουν τον τρόμο ! Αν ανακοινώνανε στις ειδήσεις κάθε πότε συμπληρώνονται 200-300 νεκροί σε τροχαία δυστυχήματα παγκοσμίως, τότε δεν θα ήταν ίδιες οι αντιδράσεις, στην περίπτωση αεροπορικού δυστηχήματος ! Οι στατιστικές είναι σαφείς, η αίσθηση και η έννοια της ασφάλειας είναι πάντα σχετική...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Απρ 2010, 02:33 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 02 Ιουν 2006, 18:05
Δημοσ.: 1443
Τοποθεσια: Εδιμβούργο
Δε θα συμφωνήσω ότι η ανασφάλεια είναι θέμα της πλύσης εγκεφάλου. Εγώ πχ φοβόμουν απο μικρή τα αεροπλάνα οπότε δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Επίσης έχω κάνει πολλές πτήσεις θα έλεγα (και υπερατλαντικές και προς ασία και προς αφρική) και έχω πετάξει με πολλές αεροπορικές εταιρίες. Πολλές φορές φοβήθηκα αλλά πάντα σκεφτόμουν ότι δεν έχουν πολλά ατυχήματα κτλ κτλ. Αλλά όταν πέταξα τον ιούλιο του 2008 με το αεροπλάνο της spanair με αυτό το αεροσκάφος σε ενδοϊσπανική πτήση αισθάνθηκα ότι θα πέσει και δυστυχώς μετά απο ένα μήνα έπεσε (σε μεγάλο ποσοστό θανατηφόρο δυστύχημα, από τους 172 μόνο 18 σώθηκαν) :shock: Τι να μου πείτε μετά για την ασφάλεια και τη λειτουργεία του αεροσκάφους..... (Εδώ και το άρθρο για το δυστύχημα το άρθρο). Άμα είναι να σου τύχει θα σου τύχει!....!

Επίσης οι χειρότερες πτήσεις είναι πάνω απο τη γερμανία λόγω των πολλών κενών αέρα (δεν ξέρω γιατί ειδικά πάνω απο τη γερμανία)...

Και να πω ότι η δική μου χειρότερη πτήση ήταν απο Λονδίνο-Αθήνα μια μέρα που είχε απίστευτο αέρα και στην απογείωση μας μετακίνησε κατά πολύ ένα ρεύμα αέρα... :shock: Ήταν πολύ τρομακτικό!

Γενικότερα έχω υπάρξει σε αρκετές κακές πτήσεις αλλά και σε πάρα πολλές καλές. Και επειδή έχω πετάξει αρκετά να πω ότι πιο πολύ εμπιστευομαι Olympic και Lufthansa, μεγάλες αγάπες!

Αυτά και απο μένα :P

"Κι είναι λέω ο παράδεισος για μας αγάπη μου μικρή, να μοιραζόμαστε τούτη την κόλαση μαζί"

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Απρ 2010, 14:19 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

@tina : Στην πλύση εγκεφάλου αναφέρομαι με την έννοια ότι τα ατυχήματα αυτά προβάλλονται έντονα καθώς έχουν σαν αποτέλεσμα να χαθούν πολλές ζωές, αλλά δεν έχουν καμία σχέση με τις στατιστικές και την πραγματικότητα στο θέμα ασφάλεια. Ναι πολλές φορές είναι τρομακτική η πτήση με αεροπλάνο, αλλά το θέμα είναι, πώς πρέπει να είναι μια πτήση ώστε να προμυνήει πράγματι κίνδυνο; Για παράδειγμα, στο αυτοκίνητο όταν ταξιδεύεις σε "δύσκολους" δρόμους, με κακές καιρικές συνθήκες, η κατάσταση είναι μάλλον έντονη σε σχέση με ένα ομαλό ταξίδι, αλλά εκεί δεν ανησυχείς : ξέρεις ότι έτσι είναι τα πράγματα υπό αυτές τις συνθήκες και δεν θα γίνει τπτ. Μήπως θα έπρεπε να ίδια η αντιμετώπιση με τα αεροπλάνα ; Γιατί λέμε είναι τρομακτικό ; Έχουμε συνδέσει το δυνατό ταρακούνημα και άλλα αντίστοιχα πράγματα με πιθανή πτώση του αεροσκάφους και άρα τον θάνατο, ενώ αυτό δεν είναι σωστό. Άρα η πλύση εγκεφάλου συνίσταται σε άγνοια κυρίως και λάθος ερμηνεία των γεγονότων. Έτσι νομίζω δλδ. Δεν είχα ποτέ ένα δύσκολο ταξίδι, αν και έχω κάνει αρκετά, οπότε σίγουρα μιλάω εκ του ασφαλούς, αν μπορούσα να το πω έτσι. Τώρα στην φράση αυτή "αν είναι να σου τύχει θα σου τύχει", κρύβεται όλη η αλήθεια, αλλά αυτή είναι όλη η αλήθεια για όλα τα μέσα μεταφοράς. Εγώ το βλέπω αλλιώς, είναι σαν να παίζεις ένα τυχερό παιχνίδι και να πιστεύεις ότι θα κερδίσεις. Σε ευχαριστώ tina για τις απόψεις σου ! Σου εύχομαι από εδώ και μπρος να έχεις μόνο καλές πτήσεις !

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Απρ 2010, 14:29 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 12 Οκτ 2007, 13:08
Δημοσ.: 1081
Τοποθεσια: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
bartok318941 έγραψε:
@ZXC : Δεν γνώριζα την εταιρία που αναφέρεις, αλλά το wiki με διαφώτισε ! Από ότι κατάλαβα είσαι τυχερός που έκανες ένα από τα λίγα ταξίδια της Skybus, μόλις 1 χρόνο και κάτι λειτουργία είχε ! Τι αεροπλάνο ήταν και πώς στο καλό κατάφερες να είσαι στο πιλοτήριο ; ! Ζήλεψα ! ... Συμφωνώ απόλυτα, η άγνοια του τρόπου λειτουργίας του αεροπλάνου και επιπλέον η ανάλογη χρήση τέτοιων γεγονότων (δυστυχήματα κλπ) από τα ΜΜΕ, καθώς πουλάνε πολύ, έχει σαν αποτέλεσμα να σπέρνουν τον τρόμο ! Αν ανακοινώνανε στις ειδήσεις κάθε πότε συμπληρώνονται 200-300 νεκροί σε τροχαία δυστυχήματα παγκοσμίως, τότε δεν θα ήταν ίδιες οι αντιδράσεις, στην περίπτωση αεροπορικού δυστηχήματος ! Οι στατιστικές είναι σαφείς, η αίσθηση και η έννοια της ασφάλειας είναι πάντα σχετική...

Να σου πω την αληθεια δε θυμαμαι τι αεροπλανο ηταν( μικρο παντως 3+3 οι θεσεις),ημουν σχετικα μικρος (και ασυνοδευτος).Μας πηγε (με τον αδερφο μου ταξιδευα) στο πιλοτηριο η αεροσυνοδος υποτιθεται να το δουμε, αλλα επειδη νιωθανε μοναξιες οι αγουροξυπνημενοι πιλοτοι :P κατσαμε σε ολη τη πτηση.Πολλα κουμπακια και διακοπτες και πολλη αγνοια :happy:.Θυμαμαι τη προσγειωση πολυ εντονα (νομιζα οτι ειχαμε προσγειωθει σε αυτοκινητοδρομο :oops:) Δυστυχως ημουν μικρος για να καταλαβω περισσοτερα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 11 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: