forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 26 Σεπ 2018, 06:22

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 30 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πραγματική ανάλυση !
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Φεβ 2010, 21:19 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 02 Ιουν 2006, 18:05
Δημοσ.: 1443
Τοποθεσια: Εδιμβούργο
Το θέμα κλειδώνεται μέχρι να μεταφερθούν τα άσχετα ποστ! Έλεος ρε παιδιά γράφουμε και μιγαδική την τρίτη!

"Κι είναι λέω ο παράδεισος για μας αγάπη μου μικρή, να μοιραζόμαστε τούτη την κόλαση μαζί"

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Φεβ 2010, 22:24 
Χωρίς σύνδεση
Forum Administrator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 03 Μαρ 2006, 16:03
Δημοσ.: 53
Ο χρήστης Lucifer αποκλείστηκε από το forum για 7 ημέρες με τη σύμφωνη γνώμη των administrator για συνεχόμενη παραβίαση του κανονισμού. Σε περίπτωση που μετά την άρση του αποκλεισμού ξαναγίνει παραβίαση του κανονισμού θα γίνει μόνιμος αποκλεισμός.

Η συζήτηση ξανανοίγει και παρακαλώ να συνεχιστεί κόσμια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Φεβ 2010, 22:33 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 04 Φεβ 2010, 18:57
Δημοσ.: 146
Πολύ δύσκολο να κάνει άλλο λογαριασμό ε ;;;;; Χαχαχαχα μου φαίνονται τόσο αστείες αυτές οι απαγορεύσεις!!!!! Ευτυχώς που επανηλθε το ποστ μου!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Φεβ 2010, 22:37 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 09 Μαρ 2006, 14:43
Δημοσ.: 2767
Τοποθεσια: White Hart Lane
Fousato αρκετά με το spam. Αν θέλεις να προσθέσεις κάτι ας είναι εντός θέματος.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Φεβ 2010, 22:39 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Τι εννοείς;;; Ποιο spam??? για εξηγα!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Φεβ 2010, 22:40 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

panos19 έγραψε:
Γιαννοπουλος-Καταβολος...

Είναι αστείο να μου συγκρίνεις αυτούς τους δυο με τον κουμουλη!!! Είναι η μέρα με τη νύχτα!!!!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Φεβ 2010, 22:47 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Fousato έγραψε:
Τι εννοείς;;; Ποιο spam??? για εξηγα!!!!

σου μιλάω !!!! Πεταχτηκες , να πεις την εξυπνάδα σου... Και;;;;;; Ποιο spamming???? λέγε!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Φεβ 2010, 22:52 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 07 Μαρ 2007, 17:47
Δημοσ.: 392
Τοποθεσια: Gothenburg, Sweden
Το αν σου φαίνονται αστείες αυτές οι απαγορέυσεις μπορείς να το εκφράσεις στην συζήτηση περί forum και κανονισμού. Θα παρακαλούσαμε να μείνει η συζήτηση εντός θέματος, που είναι το μάθημα της πραγματικής ανάλυσης.

Δεν τελειώνει η ζωή σε μία άρνηση,
κ αν έχεις άντερα την άρνηση ακολούθα...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Φεβ 2010, 22:54 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 27 Σεπ 2007, 18:07
Δημοσ.: 1920
μου φαινεται δεν θελεις να καταλαβεις...λες οτι το μαθημα δεν διδασκεται σωστα,γενικα απο οσους το κανουν,και αυτο εχει σαν αποτελεσμα να κοβονται τοσοι φοιτητες....και εγω σου φερνω σαν αντιπαραδειγμα τους Γιαννοπουλο-Καταβολο οπου διδαξαν εξαιρετικα το μαθημα αλλα παλι τα ποσοστα αποτυχιας ηταν εξαιρετικα υψηλα...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Φεβ 2010, 12:11 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 19 Ιουν 2009, 14:49
Δημοσ.: 262
Τοποθεσια: /home
Χαχα, τι επικά post ήταν αυτά που έχασα! Αυτά παθαίνεις αν κλείνεις τον υπολογιστή νωρίς, δεν θα το ξανακάνω :P

Λοιπόν, αρχικά, για την πραγματική:
- Σαφώς και το μάθημα είναι δύσκολο, αλλά σαφώς και πολλοί από τους καθηγητές μας: 1) δεν είναι καλοί εκπαιδευτικοί. Ώπα, τι βλακεία είπα; Γιατί έγραψα καλοί; Δεν είναι εκπαιδευτικοί εννοούσα, 2) Βαθμολογούν ανάλογα με το αν τους έκατσε η Σούλα, Κούλα, Τούλα εχθες (hint: δεν τους κάθεται ποτέ καμία :P )
- Γιαννόπουλος και Κατάβολος είναι σαφώς καλοί καθηγητές, αλλά και επίσης καλοί εκπαιδευτικοί. Μπορεί να μην τους παρακολούθησα όταν έκαναν πραγματική για να εκφέρω άποψη για το συγκεκριμένο τους μάθημα, αλλά τους ξέρω, δεν έπεσα ξαφνικά στο μαθηματικό από τον Άρη.

Σχετικά με τα forums:
- @fousato: Spam είναι αυτό:
νέο μήνυμα από φουσάτο: Γιατί κόπηκαν τόσοι στην πραγματική;;;;;;
νέο μήνυμα από φουσάτο: ΕΕΕΕΕΕΕΕΕ;;;;;;
νέο μήνυμα από φουσάτο: Θα μου πει κανείς;;;;;;;;
νέο μήνυμα από φουσάτο: Απαντήστε!!!!111111
Υπάρχει το edit button που σου επιτρέπει να προσθέσεις κάτι αν το ξέχασες αρχικά.

- @Lucifer: Έχω βρίσει κι εγώ εδώ μέσα, αλλά βρίσκω τον τρόπο σου αδικαιολόγητο. Νομίζω ότι βρίζεις απλά για να βρίσεις και δεν απευθύνεσαι στον υπεύθυνο της κατάστασης. Αυτό μας τρώει σαν κοινωνία, μας φταίει ο διπλανός μας, όχι ο υπεύθυνος για την κακή κατάσταση.

- @all με ονοματεπώνυμο: Εδώ είναι φόρουμ, έχει κάποιους κανόνες, μπορεί ο καθένας να εκφέρει την άποψή του, μέσα στα όρια των κονονισμών. Ώπα, τι είπα; Forum! Forum=ανωνυμία. Αν ήθελα να πω το όνομά μου, θα μπορούσα να πω τη γνώμη μου με ένα σωρό άλλους τρόπους. Μπείτε σε όποιο φόρουμ θέλετε (γράφτε στο google την λέξη "forum" και μπείτε με τη σειρά σε όποια σας βγάζει), όταν δείτε κάποιο ονοματεπώνυμο πείτε το μου :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Φεβ 2010, 12:59 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 07 Μαρ 2007, 17:47
Δημοσ.: 392
Τοποθεσια: Gothenburg, Sweden
m3m/b/3r έγραψε:
- @all με ονοματεπώνυμο: Εδώ είναι φόρουμ, έχει κάποιους κανόνες, μπορεί ο καθένας να εκφέρει την άποψή του, μέσα στα όρια των κονονισμών. Ώπα, τι είπα; Forum! Forum=ανωνυμία. Αν ήθελα να πω το όνομά μου, θα μπορούσα να πω τη γνώμη μου με ένα σωρό άλλους τρόπους. Μπείτε σε όποιο φόρουμ θέλετε (γράφτε στο google την λέξη "forum" και μπείτε με τη σειρά σε όποια σας βγάζει), όταν δείτε κάποιο ονοματεπώνυμο πείτε το μου :)

Όπως είπες και συ εδώ είναι forum κ έχει κάποιους κανόνες για την ομαλότερη λειτουργία του. Δεν ισχύει ότι forum=ανωνυμία. Forum=τόπος συζήτησης (πραγματικός ή εικονικός). Και η συζήτηση αυτή και ο σκοπός της έχει κάθε φορά τις δικές της απαιτήσεις, άρα το κάθε forum τον δικό του χαρακτήρα, τους δικούς του κανόνες. Το ότι στην πλειοψηφία το internet διέπεται από ανωνυμία το γνωρίζουμε, πόσο μάλλον για τα περισσότερα fora. Απο 'κει και πέρα δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να γίνεται το ίδιο και 'δω.

Γιατί επώνυμα λοιπόν; Γιατί όπως θέλουμε το forum να χρησιμοποιείται και από τους καθηγητές (επώνυμα), για να βοηθάνε, να λύνουν απορίες, να ανακοινώνουν αποτελέσματα, να συζητάνε και οτιδήποτε άλλο, έτσι πρέπει να το χρησιμοποιούμε και μεις. Γιατί δεν έχει ψυχαγωγικό χαρακτήρα (σε πρώτη φάση) αλλά να βοηθήσει την επικοινωνία των μελών μιας (μεγάλης ομολογουμένως) κοινότητας, και δη όταν στηρίζεται από αυτήν. Στην τελική από μεριάς φοιτητών η επωνυμία γίνεται καλή τη πίστη, αν εγώ βάλω Κάρολος Παπούλιας σαν ονοματεπώνυμο (το παράδειγμα είναι απλά ενδεικτικό δεν σημαίνει κάτι), ο μόνος που μπορεί να σου επιβεβαιώσει αν είμαι εγώ είναι ο ISP μου, κάτι που προφανώς δεν γίνεται.

Συνοψίζοντας, το forum αυτό έχει ιδιαίτερο χαρακτήρα και ρόλο, άρα και ιδιαίτερους κανόνες (συγκρίνοντάς το με την πλειοψηφία των υπολοίπων).

Επειδή η συζήτηση είναι λίγο εκτός του αρχικού θέματος πιθανόν να διαχωριστεί.

Δεν τελειώνει η ζωή σε μία άρνηση,
κ αν έχεις άντερα την άρνηση ακολούθα...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Φεβ 2010, 13:19 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

@Nikolo: Δεκτά όλα αυτά, αλλά για τα απλά μέλη, δεν νομίζω ότι θα είχε ιδιαίτερη διαφορά αν γράφαμε το όνομά μας. Ένα απλό nickname πιστεύω πως είναι υπεραρκετό για να προχωράει η συζήτηση και να αναγνωριζόμαστε μεταξύ μας :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Φεβ 2010, 13:41 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 28 Φεβ 2006, 00:06
Δημοσ.: 5211
Θα συμφωνήσω 100% με τον Nikolo. Δεν είναι οποιοδήποτε forum, δηλαδή όταν σου γράφει κάποιος καθηγητής δεν θα ήθελες να ξέρεις ότι όντως είναι αυτός;

m3m/b/3r δεν θα μας πείραζε η ανωνυμία, αν όλες οι συζητήσεις γινόντουσαν ομαλά, δεν ξέφευγαν σε απειλές και προσβολές. Προφανώς μας ενδιαφέρουν όλες οι ιδέες. Όταν κάποιος γράφει κάτι πρέπει να έχει το θάρρος της γνώμη του, να το υπογράφει. Επίσης η ανωνυμία έχει την τάση να γενικεύεται, ότι εκφράζει εσένα δεν σημαίνει πως εκφράζει και εμένα επειδή έχουμε το ίδιο χρώμα στο forum,ή επειδή έχουμε την ιδιότητα του φοιτητή.

Να πετάει κάτι, απλώς για να προκαλέσει ή να κρύβεται, δεν δίνει καν την δυνατότητα στον συνομιλητή του να απαντήσει. Επίσης πως ξέρεις ότι όσοι γράφουν είναι στο Μαθηματικό; Μπορεί να κατηγορεί κάποιος Καθηγητές μας ή συμφοιτητές και να μην έχει σχέση με εμάς, να του ήρθε κάποια μέρα ότι θέλει να ενοχλήσει κάποιον/ους.

Δυστυχώς αυτό που παρατηρείται στο forum είναι μεγάλο πρόβλημα επικοινωνίας, και δεν εκτιμούνται σωστά οι δυνατότητες επικοινωνίας που δίνει.

Το κακό είναι ότι δεν έχουν όλοι οι φοιτητές email από το Πανεπιστήμιο ώστε να χρησιμοποιούν αυτό για την εγγραφή τους εδώ.Δεν το λέω για έλεγχο, προσωπικά έχω τα στοιχεία μου και έχω εκφέρει πολλές φορές την γνώμη μου. Πιστεύω ότι υπάρχουν καθηγητές και φοιτητές που θέλουν πραγματικά το καλύτερο για το Τμήμα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Φεβ 2010, 13:49 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

@theodore: Από τη στιγμή που είμαστε χώρος συζήτησης, λογικό είναι να μην γίνονται ομαλά όλες οι συζητήσεις. Αν γίνονταν ομαλά θα έπρεπε να ανησυχούμε :wink: (θα σήμαινε πως όλοι είμαστε χαρούμενοι, ευτυχισμένοι κι έχουμε ακριβώς τις ίδιες απόψεις!)
Από την άλλη, μιας που το θέμα μιλάει για την πραγματική ανάλυση, πολλοί δεν έχουμε αναφέρει πως μερικοί καθηγητές όπως ο κ.Κουμουλλής δεν είναι καλοί εκπαιδευτικοί; Αντίστοιχα κάποιος καθηγητής δεν μπορεί να πει κοιτώντας το προφίλ μου "Χμμμ, Γιώργος Γεωργίου, ε; Με είπες κακό καθηγητή αγόρι μου; Κάτσε να δεις πότε και αν θα περάσεις το μάθημά μου....". Δεν λέω ότι θα το κάνει. Λέω ότι μπορεί. Αυτό δεν φέρνει τον καθηγητή σε μια σχέση ισχύος; Η ανωνυμία λοιπόν, τον κατεβάζει από αυτή τη θέση 8)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Φεβ 2010, 13:56 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 28 Φεβ 2006, 00:06
Δημοσ.: 5211
Δεν θεωρώ ότι υπήρχε άτομο που είχε τέτοιο πρόβλημα, ούτε θα υπάρξει.

Αλλά σε αυτή την περίπτωση εκμεταλλεύσου το σωστά. Πρότεινε πράγματα, επιχειρηματολόγησε, στήριξε την άποψή σου. Δεν θα ασχοληθεί κανείς αν έχει αληθινά στοιχεία, προωθείς την συζήτηση, βοηθάς γενικότερα.
Εκεί για εμένα θα είσαι σε σωστή θέση. Υπάρχουν ιδέες στο forum που βλέπουμε να υλοποιούνται κατά καιρούς, δεν αλλάζει το τμήμα σε μια μέρα.
Παράδειγμα το ιστορικό δηλώσεων στο my-studies από εδώ ξεκίνησε ως ιδέα, φτάναμε στην εξεταστική και δεν ξέραμε τι είχαμε δηλώσει, στις αρχές του συστήματος.

Υπάρχουν άτομα που ενδιαφέρονται να βοηθήσουν, με τις ύβρεις ή τις απειλές απλώς χάνουμε την δυνατότητα συζήτησης.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 30 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: