forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 23 Σεπ 2018, 16:40

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 5 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Best post ever!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Οκτ 2009, 02:21 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 18 Απρ 2006, 12:25
Δημοσ.: 566
Τοποθεσια: Halandri
Διαβαζα κατι παλια ποστ και ειπα να ξεκινησω νεο τοπικ με το καλυτερη δημοσιευση του φορουμ.Προσωπικα ψηφιζω Noxteryn και αν και μεγαλο αξιζει!!!

Νoxteryn έγραψε:
Ενδιαφέρουσα τοποθέτηση. Υπονοείς ότι οι κατάλήψεις δε γίνονται για χαβαλέ? Το σκεπτικό αυτό μου φαίνεται παράξενο και με μπερδεύει. Χμμ... Θέλεις να πεις ότι η πληθώρα φοιτητών που ψηφίζει υπέρ των καταλήψεων έχει κατανοήσει πλήρως το νέο νομοσχέδιο και τις οικονομικοκοινωνικές συνεπειες και επιπτώσεις του, και πράττουσιν με αυτοθυσία και ανιδιοτέλεια, για το καλό όλων? Θα το ψάξω περισσότερο αυτό το θέμα, γιατί μου κάνει μεγάλη εντύπωση... Σε ευχαριστώ που μου εφέστησες την προσοχή σε αυτό το perspective!

Anyway, μια που ο καθένας λέει τι έχει βαρεθεί, θα πω και εγώ. Εγώ έχω βαρεθεί τα πρόβατα που φανατίζονται και υπερασπίζονται ιδέες που δεν καταλαβαίνουν (ή δε γνωρίζουν καν), μόνο και μόνο για το ανήκειν (ή, ακόμα χειρότερα, επειδή είναι εντελώς ηλίθιοι).

Η κατάληψη είναι εξ ορισμού παράνομη.
Αν θεωρείτε λογικό να ψηφίζουμε στις γενικές συνελεύσεις για το αν θα προβούμε σε παράνομες πράξεις ή όχι, τότε εγώ προτείνω στην επόμενη συνέλευση να ψηφίσουμε για την εκκίνηση εμπορίου ναρκωτικών και όπλων στη σχολή μας.
Γιατί όχι?
Θα βγάλουμε και φράγκα, ώστε να χρηματοδοτούμε τις καταλήψεις...

Σκέφτηκα κάτι καλύτερο: Εφόσον ο χώρος του Πανεπιστημίου προστατεύεται από το άσυλο, στην επόμενη συνέλευση θα έρθω με ένα Armalite M4 Carbine και θα σας σκοτώσω όλους.

Όχι. Θα διοργανώσω μια διαδήλωση υπέρ της επίσπευσης της αναθεώρησης του διαβόητου Άρθρου 16 του Ελληνικού Συντάγματος, και μετά θα κάψω αυτοκίνητα και θα σπάσω τζαμαρίες χωρίς λόγο. Αργότερα θα βγω στα κανάλια και θα καταγγείλω τους μπάτσους για αχρείαστη εφαρμογή βίας.

Nah... Θα λάβω μέρος στην κατάληψη ζωσμένος με μερικά κιλά semtex και θα κατεδαφίσω όλο το σύμπλεγμα κτιρίων του τμήματος Μαθηματικών (που, έτσι κι αλλιώς, σε λίγο καιρό θα είναι περιττό).

'Η, μάλλον, όχι. Γιατί να έρθω μέχρι την Αθήνα? Θα κατασκευάσω έναν τεράστιο καταπέλτη και θα σας πετάξω μερικές κοτρώνες (έχει μπόλικες στο Μυστρά), και θα σας σκοτώσω όλους. Μετά θα του βάλω φωτιά, θα σκουπίσω τις στάχτες και θα κάνω τον Κινέζο (πράγμα όχι δύσκολο, μιας και είμαι Ιάπωνας).

Μπα, ούτε αυτό με ικανοποιεί...
Θα το σκεφτώ καλύτερα, και θα επανέλθω.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Best post ever!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Οκτ 2009, 03:28 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 28 Φεβ 2006, 14:47
Δημοσ.: 1751
Τοποθεσια: Αργυρούπολη
Thanks, I'm honoured!
:D

Εγώ θα παραθέσω το παρακάτω αριστούργημα του "Διαλεκτικού Υλιστή" Kokophoenix:
Kokophoenix έγραψε:
Κοίτα σύμφωνα με τον αντιδιαλλεκτικό οτινανισμό (του οποίου είμαι και βασικός εκπρόσωπος) η διαδικασία της νόησης εφόσον θέσουμε ένα θεσμικό πλαίσιο εννοιών, μπορεί να χαρακτηριστεί και ως υποθάλπουσα εγκεφαλική διαδικασία ατέρμονης εντρύφησης. Βέβαια θα πρέπει να λάβουμε υπ'όψιν και το υπερφυσικό της λογικής υπόστασης το οποίο δείχνει να ανουσιάζει την υπερβολικότητα της παραμετρικής σκέψης. Και θα ήταν μέγιστο ατόπημα να ξεχνούσαμε το ζυγοειδές της ανθυπασπιστικής και στατιστικοειδής εγκεφαλικής ανάλυσης αφού έχει κεντρικό ρόλο στην αποκρυπτογράφηση και συντοπιματοτμηματοποίηση της κροταλικής όψεος του χαρτονομίσματος. Σύμφωνα με τα ανωτέρω φτάνουμε εύκολα στο συμπέρασμα ότι η γηπεδική ανάλυση στην οποία ανεπιτυχώς προέβεις αυτοαναιρείται από εσωτερικά βίαια στοιχεία γνωστά και ως hooligans βαρβαριστί. Η αγία βαρβάρα λοιπόν ως προστάτισσα των χουλιγάντων (στα ελληνικά) δεν έχει σχέση με την προταρχική μητριαρχική φιγούρα των πρώτων μεταναπολεόντιων χρόνων καθώς δεν έχει καταφέρει ακόμα να βγάλει δίσκο. Ο δίσκος θα μπορούσε να βγει ως αποτέλεσμα συνεργασίας γαϊδάρων και αυστραλοπιθήκων αλλά λόγω δυσκολίας συνεννόησης κατέρευσε.

Αυτός ο σύντομος πρόλογος θα μας χρησιμέψει στο να καταλάβουμε καλύτερα την νόηση σαν διαδικασία. Ο εγκέφαλος ως εγκέφαλος έχει αναλάβει τον σημαντικό ρόλο του να είναι μέσα στο κεφάλι (εν-κέφαλος). Γιατί αν για παράδειγμα είχαμε στο κεφάλι το στομάχι, μπορεί να ξερνάγαμε πιο εύκολα (λόγω απόστασης) αλλά μετά το φαγητό θα είχαμε πάντα πονοκέφαλο. Δεν θα ήθελα να επεκταθώ και να πω τι θα γινόταν αν είχαμε στο κεφάλι το παχύ έντερο. Η σοφία της στρατηγικής τοποθέτησης του εγκεφάλου ή του εντέρου μπορεί να ερμηνευτεί και ως απόδειξη της ύπαρξης του θεού. Αλλά ας γυρίσω στο topic. Δεν είναι τυχαίο ότι ο ιδρυτής του διαλλεκτικού υλισμού πέθανε υπό ομιχλώδης συνθήκες. Φήμες λένε ότι τον βίασε μέχρι θανάτου η μαρία χουακίνα από το καρουζέλ. Και εδώ θα τοποθετήσω την ένστασή μου ως προς την ορθότητα του επιχειρήματος. Αν ο εγκέφαλος παίρνει μέρος στην διαδικασία της νόησης τότε ποιος άλλος παίρνει μερος;
1. Εγώ
2. Η μαρία χουακίνα
3. Το παχύ έντερο
4. Ο σκορτσιανίτης
5. Η άννα βίσση

Εκτός αν δεν παίρνει άλλος μέρος που σημαίνει ότι ο εγκέφαλος κάνει όλη την διαδικασία της νόησης. Άρα μπορούμε να πούμε χωρίς βλάβη της γενικότητας ότι η διαδικασία της νόησης γίνεται στον εγκέφαλο. Φυσικά υπάρχουν πολλοί που θα μιλήσουν για πνεύματα, ψυχές, πνευμόνια, ψυχικό (παλαιό ή και νέο), ψίχουλα και διάφορα τέτοια πνευματώδη. Και ερωτώ εγώ; Αν σκέφτονται οι Ψ.Π.Κ.Τ.Λ (ψυχές, πνεύματα και τα λοιπά) τότε τι σκέφτονται;
1. Άλλες ΨΠΚΤΛ;
2. Εμένα
3. Τη μαρία χουακίνα
4. Τη στατιστική ΙΙ
5. Τον σβατζενέγκερ

Προφανώς αν σκέφτονται αυτές τότε υπάρχουν δυο ενδεχόμενα
α. Σκέφτονται αυτές και όχι ο εγκέφαλος
β. Σκέφτονται αυτές και ο εγκέφαλος

Στην πρώτη περίπτωση όταν λέμε ότι κάποιος δεν έχει ψυχή πάει να πει ότι δεν σκέφτεται.. Άτοπο
Στην δεύτερη περίπτωση θα πρέπει να υπάρξει ένα όργανα συμβιβασμού ή ελέγχου ώστε να μπορούμε συνολικά να σκεφτόμαστε σαν ένα ον και όχι σαν δύο. Αυτή η περίπτωση εξηγεί την ύπαρξει πολλαπλής ή διχασμένης προσωπικότητας σε ένα άνθρωπο αλλά υστερεί σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο. Με αυτή την λογική όταν ο άνθρωπος πεθάνει και φύγει η ψυχή τότε θα μπορεί να ξαναζωντανέψει χωρίς ψυχή. Άτοπο το έχω κάνει και δεν δούλεψε. Λεπτομέρειες για τα πειράματά μου διατίθονται ύστερα από πληρωμή.

Οπότε τελικό συμπέρασμα πέρα από το ότι η μαρία χουακίνα είναι πολύ ανήθικη κοπέλα, είναι το ότι η νόηση παίρνει μέρος μέσα στον εγκέφαλο.

ΥΓ. Τι είναι το flame
1. Αναγραμματισμός του φλέμα?
2. Παρατσούκλι της μαρίας χουακίνας
3. Εγώ
4. Ο κώστας τσάκωνας
5. Ο ξάδερφος του Ε.Τ.;

Thread

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Οκτ 2009, 23:20 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 23 Νοέμ 2006, 10:32
Δημοσ.: 1888
Ωραίο θέμα Stefanos!
Εμένα μου αρέσουν (=γελάω) συνήθως μικρά posts. Τα μικρά και αυθόρμητα!

Επίσης στις Ανακοινώσεις Βαθμολογιών υπάρχουν ωραία.

Αλλά τα καλύτερα posts έχουν γίνει χάρη στον αγαπητό aplos :P Τρελά γέλια, τι να πρώτο θυμηθούμε!

Απόδειξη πυθαγορείου με πλακάκια.
Παράθεση:
το πυθαγορειο αποδεικνυεται μονο με πλακακια μπανιου η και με πλακακια σαλονιου?μηπως να καινοτομησουμε και να το αποδειξουμε και με αλλα ειδη υγειινης?
...
Και εγώ που νόμιζα οτι αγαπιόμασταν. Κρίμα. Πάω να σπάσω κανα πλακακι τώρα
...
Λοιπόν ο Λουκάς είναι σαν τα άγρια ζώα. Κάναμε κάποιες απότομες κινήσεις και τον διώξαμε. Κάντε ησυχία τώρα μπας και γυρίσει.
...
Εγω καλα ειμαι,εσυ ετσι κι ετσι.Αν χτυπησουν τη πορτα μην ανοιξεις,απ'το Δαφνι θα'ναι...
Δεν ειμαι αποτιστος,με ποτιζουν καθε μερα και μου βαζουν και λιπασμα.
Το (χι,χι) ειναι γελιο ή διατεταγμενο ζευγος βασει του οποιου θα καταριψεις την αναλυτικη γεωμετρια;
...
Μην του την μπαίνετε γιατί θα σας "πλακώσει" όλους.....
...
Καλά ρε Dark Earl, πήρες στα σοβαρά τον Λουκά; Μην τρελένεσαι. Μόνο εγώ σε αγαπάω Λουκά. Έλα σπίτι μου να στρόσουμε πλακάκια και να σπάμε πλάκα με τα ζώα τους άλλους που μένουν σε σπίτια με παρκέ, που ισχύει το παλιο Πυθαγόρειο.

Τετραγωνισμός του κύκλου

Να δειχθεί το σφάλμα του πυθαγορείου
Παράθεση:
Αυτό θυμίζει "απόδειξη supermarket". 8)
1) Είναι αδύνατο να παρουσιάσει απόδειξη κάποιος μαθηματικά αστοιχείωτος. :)
2) Ειναι αδύνατο να καταρρίψουμε μια τέτοια συλλογιστική. Γράφεις ό,τι να ναι.
Παράθεση:
Μπορεί κάποιος να μου θυμίσει γιατί δεν μπορούμε να προσθέσουμε μέτρα?
Μη δίνεις σημασία.. :) Χαζομάρες του Λάμπρου. :P
...
Τα εμβαδά είναι αριθμοί!
Το άθροισμα των εμβαδών είναι επίσης αριθμός!
Η ισότητα αφορά αριθμούς!
Τι ακέραια πολλαπλάσια, συμφυση μονάδων, ένωση τετραγώνων και άλλες xxx μας τσαμπουνάς;
Υ.Γ. Δεν έχω αρκετή υπομονή. Στην επόμενη αρλούμπα, θα ακούσεις περισσότερα μπινελίκια.
Έλα ρε φίλε..ένας ψυχωτικός με 15 κλώνους και 30 nicknames που περιφέρεται στα φόρουμς επαναλαμβάνοντας τα ίδια.
Απορώ πως και δεν έχει φάει ακόμη ξύλο.
...
Σου έχω έναν καλύτερο τρόπο για να μετρήσεις διάνυσμα.. Πάρε τουβλάκια lego. Εγώ θέμα προσωπικό μαζί σου δεν έχω.. Μου είσαι αδιάφορος. Η ορθογραφική υπόδειξη δεκτή..
Καλή συνέχεια στην πορεία σου προς την κατάριψη ολόκληρης της μαθηματικής επιστήμης.
...
γρηγορα ομως γιατι πρεπει να κοιμηθουμε κ λιγο γιατι αυριο πρωι πρωι εχω να αποδειξω οτι δεν ισχυει το θεωρημα του θαλη...

Ο Aplos στην τηλεοραση!!!Δυστυχώς δεν λειτουργούν πια τα link :(

Aplos και πάλι Aplos
elohim64 έγραψε:
Aplos running free. Ελευθερώστε τον Aplos τώρα προβοκάτορες administrator. Δεν θα περάσει η λογοκρισία σας. Τι και αν ήταν στρουμφάκι; Ε; Τι θα πούμε στα παιδιά μας αύριο, όταν θα μας ρωτήσουν γιατί; Όταν το μάθημα " Το Κ" θα κρίνει αν κάποιος θα μπεί ή όχι στην ανώτατη εκπαίδευση, θα σας πώ εγώ. Αλήτες.
...
Μπλουζάκια με το όνομα Aplos και οτι 1+1 δεν κάνει 2

best topics ever. Για θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεώτεροι :clap:
Να΄σαι καλά όπου και να' σαι

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Οκτ 2009, 23:25 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 19 Νοέμ 2007, 17:46
Δημοσ.: 1026
Αρχικά, είχα στο μυαλό μου κι εγώ ενα ποστ του noxteryn πάνω στο θέμα αυτό.. αυτό το
noxteryn έγραψε:
Fail.
με είχε "σκοτώσει" :lol:
Αλλά μετά το σημερινό...
heliasv έγραψε:
Μήνυμα από τον Απλό για το φόρουμ...

http://www.acapela.tv/good-old-times-81 ... 7cd75.html

:lol: :lol: :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Οκτ 2009, 01:02 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 01 Μαρ 2006, 19:18
Δημοσ.: 3078
Τοποθεσια: Από δω κι από κεί.
Νομίζω ότι μακράν το καλύτερο (για μένα τουλάχιστον είναι το)

Παράθεση:
ρίξε ένα μπαν στην αφεντιά σου.

Δε θυμάμαι ποιος το χει πει αλλά όταν το χα διαβάσει με είχε πιάσει νευρικό γέλιο.

Μην ξεπουλήσουμε φτηνά το τομάρι μας ρε.
Μη. Βρέχει. Δόσμου τσιγάρο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 5 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση