forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 25 Σεπ 2018, 15:47

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 24 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2006, 16:18 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 05 Ιουν 2006, 20:53
Δημοσ.: 1504
Τοποθεσια: Αθήνα
noxteryn έγραψε:
Πιστεύω ότι όλες οι σχέσεις είναι ερωτικές:
Πατέρας-Γιος, Πατέρας-Κόρη, Αδερφός-Αδερφή

Πιστεύω ότι τέτοιου είδους σχέσεις που αναφέρεις δεν είναι ερωτικές! Είναι στοργικές και σχέσεις αγάπης. Δε νομίζω ότι αναπτύσσεται ερωτισμός μεταξύ των μελών μιας οικογένειας.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2006, 16:35 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 28 Φεβ 2006, 14:47
Δημοσ.: 1751
Τοποθεσια: Αργυρούπολη
Τη στιγμή που κάνεις αυτό το διαχωρισμό πρέπει να δώσεις και ορισμούς.

Τι είναι Έρωτας?
Τι είναι Αγάπη?

Και μια που το συζητάμε, τι είναι Φιλία?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2006, 16:39 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Σωστά... Να σε ρωτήσω όμως! Πιστεύεις ότι υπάρχουν ορισμοί γι'αυτές τις έννοιες; Είναι σαν τα θεωρήματα που τα δεχόμαστε και τα αποδεικνύουμε; Νομίζω ότι κάθε άνθρωπος αντιλαμβάνεται διαφορετικά τον έρωτα, την αγάπη και τη φιλία. Δηλαδή αν ρωτήσουμε 100 ανθρώπους θα σου πουν 100 διαφορετικούς ορισμούς! Δε νομίζω δηλαδή ότι ανοίγοντας ένα λεξικό και διαβάζοντας τους τρεις αυτούς ορισμούς τους δεχόμαστε όπως είναι.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2006, 16:47 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Φυσικά!
Απλώς επειδή για μένα Έρωτας και Αγάπη (ακόμα και η Φιλία) είναι το ίδιο, θα ήθελα να μάθω με ποιον τρόπο χρησιμοποιείς τις έννοιες αυτές, όταν λες ότι η μία σχέση είναι ερωτική, ενώ η άλλη σχέση αγάπης.
Απλώς ρωτάω, για να καταλάβω το σκεπτικό σου...

Έρωτας = Σεξ
Αγάπη = Φιλία + ?
Φιλία = ?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2006, 16:49 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Σε καμία περίπτωση έρωτας = σεξ! Επειδή δεν προλαβαίνω να το αναλύσω τώρα, θα επανέλθω αργότερα δριμύτερος :)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2006, 19:42 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 25 Μάιος 2006, 02:31
Δημοσ.: 1656
Τοποθεσια: Ηλιούπολη
Μου φαίνονται λίγο γυμνασιακές αναζητήσεις. Και δεν πολύ καταλαβαίνω και για ποιο θέμα συζητάμε τελικά, το "σχέσεις ανθρώπων" δεν είναι και πολυ συγκεκριμένο. Πού είναι το παιδί που άνοιξε το θέμα; Τέλος πάντων για να έχουμε μια βάση για συζήτηση....

Φιλία

Λοιπόν πάρτε δυο απαντήσεις:

Ο Πιντέρης (Έλληνας συγγραφέας-ψυχολόγος) ξεχωρίζει τρεις τρόπους που μπορούν να συνδεθούν δύο άνθρωποι: νοητικά, συναισθηματικά και ερωτικά. Τα πρώτα δύο αντιστοιχούν στη φιλία. Στον έρωτα αντιστοιχούν (απαραίτητα) τα τελευταία δύο.

Σύμφωνα με τον Εric Berne (Τransactional Analysis)...
H θεωρία αυτή αναλύει τον τρόπο που εκλαμβάνονται οι συνομιλίες μεταξύ ανθρώπων καθώς και οι φωνές που ακούς στο κεφάλι σου "πρέπει/δεν πρέπει κτλ". Εκτιμάται λοιπόν ότι σε κάθε άνθρωπο υπάρχουν τρία "Εγώ", ο Γονέας, ο Ενήλικος και το Παιδί. Ο Γονέας είναι αυτός που εκφράζεται με πρέπει/δεν πρέπει, που δίνει εντολές και που προστατεύει (protective Parent). Ο Ενήλικος επικοινωνεί αποκλειστικά με τη λογική, και το Παιδί είναι αυτό που χαίρεται ή διαμαρτύρεται ενάντια στην εξουσία (του γονέα). Τέλος πάντων με τη βοήθεια αυτών χαρτογραφείται οποιαδήποτε επικοινωνία μεταξύ δύο ανθρώπων με τον εξής τρόπο:

Εικόνα

Για να καταλάβετε καλύτερα τη λογική αυτός είναι ο κύριος λόγος διαμάχης με τους γονείς. Π.χ. μπορεί εκείνοι να λένε κάτι Adult-Adult και εσείς να καταλαβαίνετε Parent-Child και να τσαντίζεστε ή το ακριβώς ανάποδο. Γενικά διαμάχες προκύπτουν όταν οι γραμμές στο διάγραμμα διασταυρώνονται.

Εν πάσει περιπτώσι, όταν έχουμε να κάνουμε με τη φιλία σαν σχέση, το Parent ego state είναι εξουδετερωμένο, όπως στο ακόλουθο παράδειγμα. Ένας φίλος ας πούμε δε λέει "Το να καπνίζεις μαριχουάνα είναι απαίσιο και μόνο ανήθικοι άνθρωποι το κάνουν. Στο λέω σαν φίλος". Αντίθετα λένε "Ξέρεις ότι μπορείς να φας μέχρι και είκοσι χρόνια για αυτό. Θα μου έλειπες τρομερά έτσι και συνέβαινε κάτι τέτοιο." (από το "Sex in human loving" του Εric Berne).

Αγάπη και Έρωτας

Σήμερα το επικρατέστερο ρεύμα στη φιλοσοφία (έχω κάνει φιλοσοφία στο πανεπιστήμιο και έχω ένα φίλο που μεταφράζει Ηeidegger) είναι κάτι που ονομάζεται "αναλυτική φιλοσοφία". Αυτή βασίζεται στο αξίωμα ότι ο τρόπος που σκεφτόμαστε εξαρτάται μόνο από τις λέξεις που χρησιμοποιούμε και επομένως εάν θέλουμε να καταλάβουμε κάτι ή να απαντήσουμε μια ερώτηση πρέπει να στραφούμε στο σημείο από όπου αυτή ξεκίνησε, στη ρίζα της. Π.χ. ο Ηeidegger στο "Η προέλευση που έργου τέχνης", το μόνο δικό του που έχω διαβάσει, ξοδεύει ατέλειωτες σελίδες ψάχνοντας και επεξηγώντας ρίζες ελληνικών λέξεων. Μάλλον πρέπει να ξεφυλλίσετε κανένα δοκίμιό του για να καταλάβετε τι εννωώ.

Συνεπώς και το γεγονός ότι συγκεκριμένα στα ελληνικά υπάρχουν δύο σαφώς διαχωρισμένες λέξεις για τη φιλία και τον έρωτα δεν μπορούμε να το πάρουμε τόσο ελαφρά και να το θεωρήσουμε τυχαίο. Π.χ. γιατί δεν υπάρχει αυτός ο διαχωρισμός στα αγγλικά ή στα ρουμάνικα; (δε μιλάω άλλες γλώσσες λυπάμαι :P ).

Απαντήστε τίποτα και θα πω και άλλα :P

Χρυσ/μος:πόσον ἐκοπίασεν ὁ Πλάτων μὲτοὺς μαθητᾶς του μὲτὸ νὰμᾶς συζητεῖ περὶ γραμμῆς καὶγωνίας καὶσημείου...αὐτὰ εἶναι διὰ τὴν ζωὴν περισσότερο ἄχρηστα ἀπὸ ἐκεῖνα τὰ ὑφάσματα-χωρὶς νὰ ὠφελήσει πολὺ ἢ ὀλίγον μὲ τὰς συζητήσεις αὐτᾶς ἐγκατέλειψε ἔτσι τὴν ζωή

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2006, 19:54 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 28 Αύγ 2006, 10:35
Δημοσ.: 399
Τοποθεσια: ΑΧΑΡΝΑΙ
Στην αρχή θεωρήσατε το θέμα γελοίο,αλλά νομίζω πωσ βγαίνουν πολυ ωραία συμπεράσματα. Πάντα ήθελα να έχω ένα φίλο-αδερφό να με νοιάζεται και να με προσέχει.Πάντα όμωσ,μέχρι τώρα τουλάχιστον,κατέληγαν να μου λένε ότι με θέλουν ακόμα και μετά από 5χρόνια φιλία..Επειδή δεν βάζω εύκολα όμωσ μυαλό,θα συνεχίσω να ψάχνω,απλά και μόνο γιατί πιστεύω πωσ η αγάπη είναι ίδιασ μορφήσ,όποιοσ κι αν είναι ο αποδέκτησ.δεν αγαπάμε διαφορετικά το σύντροφό μας από την οικογένειά μας,σε άλλο βαθμό βέβαια.Απλά με το δεσμό μασ υπάρχει και ο έρωτας.

Υ.Γ.Έχετε δίκιο ότι το θέμα είναι σε λάθοσ κατηγορία,αλλά δεν ξέρω πωσ αλλάζει.συγχωρήστε με.

Μην σταματάτε ποτέ να ελπίζετε!!!
Θετική σκέψη!!!
Think positive!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2006, 21:39 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Άρια, πολύ ενδιαφέρον το κείμενό σου, ιδιαίτερα το σημείο περί Αναλυτικής Φιλοσοφίας. Θυμάμαι που το είχαμε συζητήσει στο παρελθόν...

Θα κάνω μια έρευνα και θα επανέλθω δρυμίτερος!

PS: jmarkou, μην αγχώνεσαι και μη ζητάς συγγνώμες. Ειμάστε καλά παιδιά. Εξάλλου, είναι πάντα ενδιαφέρον όταν εισέρχονται νέα μυαλά σε μια συζήτηση...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΧΕΣΕΙΣ...ΑΝΘΡΩΠΩΝ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Σεπ 2009, 22:56 
Χωρίς σύνδεση
Banned

Εγγραφη: 27 Σεπ 2009, 20:34
Δημοσ.: 360
Τοποθεσια: Εκάλη-Κορινθος
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΥ ΜΟΝΑΞΙΑ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΗΜΕΡΑ

Οι γνωριμιες εχουν γινει πιο δυσκολες απο ποτέ.
Για ολα αυτα η αιτια ειναι μια και μοναδικη............. {για οποιον ενδιαφερεται να μαθει ας ανατρεξει στη σελιδα (viewtopic.php?f=66&t=664&start=45) του forum του Μαθηματικου με θεμα την πορνογραφια, και να διαβασει τη δημοσίευσή μου}

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 24 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: