forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 23 Σεπ 2017, 22:14

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 4 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: επιλογη σχολης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Ιούλ 2017, 20:40 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 11 Ιούλ 2017, 20:11
Δημοσ.: 1
Καλησπερα.Μεχρι τη πεμπτη-παρασκευη θα πρεπει να εχω κανει το μηχανογραφικο και ακομα δεν ειμαι σιγουρος για τις σχολες τις οποιες θα δηλωσω.Αρχικα ειχα σκεφτει για χημικο αλλα ακουσα πως εχει εξαντληθει αρκετα ο κλαδος της χημειας και καθως εμενα θα μου αρεσε και θα ηθελα να ασχοληθω με ερευνα(και εργαστηριο για τη χημεια συγκεκριμενα) αποφασισα να μη κινηθω προς τα εκει μιας και υπαρχουν ελαχιστες ευκαιριες πλεον.Για αυτο το λογο σκεφτηκα μετα να επιλεξω τα μαθηματικα στα οποια υπαρχουν πολλες επιλογες απο οτι εχω διαβασει(μιας και δεν εχω αποφασησει κατι συγκεκριμενο ακομα) και επισης μου αρεσουν αρκετα(στο επιπεδο του σχολειου τουλαχιστον).Ωστοσο εχω ακουσει αρκετα αρνητικα σχολια για τις σχολες των μαθηματικων που με αποθαρυνουν,οπως οτι ειναι πολυ δυσκολη σχολη και πρεπει να εχεις μια ''τρελα'' για να την τελειωσεις επιτυχως.Για αυτο το λογο πολλοι,και καθηγητες και συγγενεις,μου προτεινουν να επιλεξω τη σχολη των πολιτικων μηχανικων(δε με ενθουσιαζει ιδιαιτερα αφου δεν εχει τοσο το κομματι της ερευνας απο οτι γνωριζω) μιας και θα εχω σημαντικη βοηθεια,στον επαγγελματικο τομεα,μολις τελειωσω τις σπουδες μου.

Πιστευεται οτι θα επρεπε να επιλεξω το μαθηματικο ή το πολιτικο μηχανικο,στο οποιο θα εχω πιο σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση?

Γνωριζεται αν υπαρχει καποιο μεταπτυχιακο που συνδεει τα μαθηματικα με καποιο κλαδο της χημειας?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: επιλογη σχολης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Ιούλ 2017, 01:05 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 28 Αύγ 2013, 15:28
Δημοσ.: 68
Κατά την άποψή μου κάνε αυτό που προτιμάς και αυτό που μπορείς να φανταστείς τον εαυτό σου να κάνει στο μέλλον με ευχαρίστηση. Αν αυτό που κάνεις σου αρέσει τότε επίσης είσαι και αρκετά πιο αποδοτικός σε αυτό και πιστεύω πως δεν θα πας χαμένος. Για όλες τις δουλειές θα βρεθεί κάποιος να σου πει ότι αυτή η δουλειά έχει κορεστεί και δεν έχει μέλλον, αλλά αυτό συμβαίνει και με τις περισσότερες δουλειές ειδικά αν μιλάμε για την Ελλάδα. Ας υποθέσουμε όμως ότι δεν συμβαίνει αυτό, θα προτιμούσες να ασχοληθείς με κάτι που δεν σε γεμίζει και ευχαριστεί σαν άνθρωπο επειδή θα μπορέσεις να βρεις ευκολότερα εργασία;
Είναι αλήθεια ότι έχοντας πτυχίο απ'το τμήμα μαθηματικών έχει αρκετές επιλογές στη συνέχεια (μεταπτυχιακά σε πληροφορική, οικονομικά, φυσική, βιοστατιστική και πολλά άλλα). Όσον αφορά για μεταπτυχιακό στη χημεία δεν γνωρίζω κάτι συγκεκριμένο καθώς δεν το έχω ψάξει αλλά φαντάζομαι πως θα υπάρχει ίσως κάποια σύνδεση με τη στατιστική για παράδειγμα.
Το μαθηματικό, όπως και άλλες σχολές φαντάζομαι, είναι μια σχολή η οποία θέλει αρκετή ενασχόληση και κατανόηση των αντικειμένων με τα οποία ασχολείσαι. Έτσι, αν έχεις περιέργεια, ενδιαφέρον ,αγάπη προς το αντικείμενο και όρεξη να καταβάλλεις προσπάθεια, η σχολή θεωρώ πως δεν είναι τόσο δύσκολη όσο παρουσιάζεται, φυσικά χρειάζεται δουλειά, αλλά δεν είναι κάτι τρομερό. Αν από την άλλη δεν αγαπάς το αντικείμενο και ίσως απλά σου άρεσε να λύνεις ασκήσεις στη Γ' Λυκείου(απλά ένα παράδειγμα λέω) , πολλές φορές μεθοδολογικά, το πανεπιστήμιο δεν εργάζεται έτσι. Επομένως, υπάρχει η πιθανότητα η σχολή να σου φανεί βουνό και να αναρωτιέσαι, όπως και πολλοί άλλοι, τι πήγε λάθος. Η απάντηση κατά τη γνώμη μου είναι ότι δεν σου άρεσε πραγματικά. (Φυσικά μιλάω για πολλές περιπτώσεις και όχι για όλες)
Η φράση που ανέφερες περί 'τρέλας' πιστεύω πως περιέχει μια μεγάλη δόση αλήθειας καθώς όπως σου πα η σχολή χρειάζεται συνεχή και ποιοτική ενασχόληση με το αντικείμενο την οποία πιστεύω πως δύσκολα πετυχαίνεις αν δεν αγαπάς το αντικείμενο.
Όλα αυτά είναι προσωπικές μου απόψεις και φυσικά να συμβουλευτείς και άλλους. Ελπίζω να βοήθησα και καλή επιτυχία ό,τι κι αν ακολουθήσεις!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Ιούλ 2017, 11:20 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 06 Σεπ 2006, 17:32
Δημοσ.: 4390
Σε πρόλαβα πριν το καταθέσεις το μηχανογραφικό;;
Υπάρχουν αρκετοί που τους άρεσαν τα Μαθηματικά και μπαίνοντας στο Μαθηματικό απογοητεύτηκαν και το τελείωσαν με δυσκολία.
Εγώ άκουγα αυτά τα περί δύσκολης σχολής και είχα φοβηθεί και σκεφτόμουν μήπως δήλωνα Παιδαγωγικό αλλά δεν το μετάνιωσα καθόλου που δήλωσα Μαθηματικό και δεν δυσκολεύτηκα ομολογώ γιατί είχα αυτή τη συνεχή ενασχόληση που αναφέρθηκε.
Βλέπω να σου αρέσει η Χημεία οπότε εγώ θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με αυτήν αφού σου αρέσει καλύτερα...
Κι εγώ δεν γνωρίζω κάποιο μεταπτυχιακό που μπορεί να συνδυάσει μαθηματικά με χημεία... Αλλά ναι το Μαθηματικό μάλλον είναι από τα καλύτερα πρώτα πτυχία γιατί μπορείς να ασχοληθείς σε πολλούς τομείς αργότερα.
Το πολιτικός μηχανικός θα σου άρεσε; Μην κάνεις κάτι σε όλη σου τη ζωή χωρίς να σου αρέσει...
Καλή επιλογή και να ξέρεις ότι δεν είναι και τοοοοοοσο σημαντική αυτή η επιλογή!! :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Ιούλ 2017, 14:07 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 09 Φεβ 2017, 10:24
Δημοσ.: 1
Συμφωνω με ma8imatikosgr . Κανε αυτο που σου αρεσει διοτι αυτο θα σε βοηθησει να γινεις καλος και να ξεχωρησεις. Και τοτε θα υπάρξουν ευκαιριες, οσο κορεσμενο και να ειναι το επαγγελμα

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 4 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: