forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 19 Νοέμ 2017, 10:32

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 20 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Aπελπισία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Ιουν 2015, 06:11 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 31 Αύγ 2010, 23:42
Δημοσ.: 120
Ξέρω πως ίσως ακουστεί κάπως ή ίσως κάποιοι αντιδράσουν ή ότι δεν είναι σωστό που το λέω κλπ κλπ..Δε με ενδιαφέρει όμως είμαι 5ο έτος,χρωστάω 20+ και δε γίνεται (και να θέλω) να παρακολουθώ τα πάντα.Γ'αυτό ζητώ ιδέες και προτάσεις για φροντιστήριο ή κάποιο σύστημα έστω που μπορεί να βοηθήσει.Σκοπός δεν είναι να πέσετε να με φάτε..Αν μπορείτε να βοηθήσετε έχει καλώς.Ναι 3,5 χρόνια δεν έκανα τίποτα σχεδόν απλά πιστεύω ότι αν μπω σε μια σειρά λίγο στην αρχή θα συνεχίσω μόνος μετά.Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον προσφερθεί για βοήθεια.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Aπελπισία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Ιουν 2015, 14:34 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 22 Σεπ 2012, 18:06
Δημοσ.: 480
Τοποθεσια: Pasadena, CA
Παρακολούθα 4 το πολύ το εξάμηνο,διάβαζε 1-2 ώρες την ημέρα κατά τη διάρκεια του εξαμήνου, δώστα και τα 4 και πέρασέ τα όλα, το Σεπτέμβρη πήγαινε και πέρασε άλλα 2-3 (καμιά διδακτική/φυσική,κάτι εύκολο) , έχεις τελειώσει σε 2 χρόνια από τώρα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Ιουν 2015, 01:07 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Σ'ευχαριστώ πολύ.Απλά πρέπει να τελειώσω max στον ενάμιση χρόνο και σκεφτόμουν μήπως με το φροντιστήριο προλάβω παραπάνω μαθήματα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Ιουν 2015, 14:32 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 11 Δεκ 2013, 12:56
Δημοσ.: 125
Δε νομίζω ότι με το φροντιστήριο θα κερδίσεις χρόνο..Αν στις παρακολουθήσεις των μαθημάτων στη σχολή,προσθέσεις και τις έξτρα ώρες του φροντιστηρίου ,θα γυρνάς με περισσότερη κούραση...Η λύση του Sarko μού φάνηκε καλύτερη από πλευράς ποσότητας μαθημάτων και συγχρονισμού..Για αρχή δώσε βαρύτητα στα υποχρεωτικά που σου μένουν!Σίγουρα όμως από προσωπικής πλευράς 1-2 ώρες διάβασμα την ημέρα μου φαίνονται λίγες , πόσο μάλλον για 4 μαθήματα σε κάθε εξάμηνο με στόχο να τα περάσεις(δε λέω,το κάθε μυαλό είναι διαφορετικό,προσωπικά ως πρωτοετής,δευτεροετής πήγαινα κάθε μέρα αναγνωστήριο για 6-9(!)ώρες-είχα πρωινές παρακολουθήσεις-και έβγαινε δουλειά,και με επανάληψη μάλιστα,χωρίς να θέλω να "χτυπήσω βαθμό"...μπορεί να ήμουν υπερβολική, αλλά σίγουρα δεν ζημιώθηκα) .Εξάντλησε τις σημειώσεις που κρατάς στην αίθουσα ή τουλάχιστον(αν δεν παρακολουθείς) αυτές που καταγράφονται το εξάμηνο που δίνεις το μάθημα ,και το υλικό του κάθε μαθήματος(κυρίως λυμένα θέματα-ασκήσεις για εξοικονόμηση χρόνου). Εύχομαι όλα να πάνε καλά!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Ιουν 2015, 14:56 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator

Εγγραφη: 06 Οκτ 2012, 12:28
Δημοσ.: 468
Να συμφωνήσω κι εγώ με τον Sarko, και να προσθέσω ότι με καλό διάβασμα μέσα στα Σαββατοκύριακα -απλή επανάληψη των όσων έγιναν στην τάξη μέσα στη βδομάδα-, μπορεί να σου φανούν ακόμα και πολλές οι 1-2 ώρες καθημερινά! :) Ανάλογα πώς σε βολεύει! Σίγουρα πάντως να ξέρεις ότι η παρακολούθηση είναι "χρυσάφι", σου προσφέρει πράγματα που ίσως να μην τα συνειδητοποιείς εμφανώς! :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Ιουν 2015, 17:24 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Έλεγα να κάνω φροντιστήριο 3-4 και κάτι υποχρεωτικά από μικρά εξάμηνα να τα παλέψω σπίτι.Παρακολούθηση σκεφτόμουν για επιλογής γιατί υποχρεωτικά χρωστάω 8 εκ των οποίων τα 4 είναι απει3,μιγ,πραγμ,διαφορικη γεωμ στα οποία το πολύ να προλαβαίνω 2 να παρακολουθώ.Γενικά δηλαδή είπα για παρακολούθηση να δώσω βάση στα επιλογής.Όχι;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Ιουν 2015, 17:49 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator

Εγγραφη: 06 Οκτ 2012, 12:28
Δημοσ.: 468
Για εμένα αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να τα πάρεις με τη σειρά, γιατί αν π.χ. δεν έχεις περάσει απειροστικό 1, θα τα βρεις λίγο σκούρα με την πραγματική. Κι επίσης θεωρώ πως θα σε βοηθήσει πολύ να παρακολουθήσεις τα εκάστοτε υποχρεωτικά που θα δώσεις! Τα επιλογής βγαίνουν πιο εύκολα (τα περισσότερα) τους Σεπτέμβρηδες χωρίς παρακολούθηση, με σωστή καθοδήγηση για το τι να διαβάσεις! (και καθοδήγηση δεν εννοώ φροντιστηριακή-γενικά είμαι κατά των φροντιστηρίων, έχοντας εκ πείρας διαπιστώσει ότι οι καθηγητές του τμήματός μας είναι ως επί το πλείστον συνεργάσιμοι και βοηθούν με ασκήσεις κλπ!)
Φιλικά! :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Ιουν 2015, 18:18 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 07 Οκτ 2012, 19:57
Δημοσ.: 271
Και εγώ είμαι κατα των φροντιστηρίων (αν και μπορεί να σε βοηθήσουν)
Καλύτερα να κάτσεις να παρακολουθείς κάποια μαθήματα αλλά όχι να φορτώνεις με εξαωρα+++
Και να διαβάζεις στο σπίτι σου πιο σωστά δηλαδή να ξεςκονιζεις σημειώσεις και να κανείς τις απαραίτητες ασκησεις π.χτα θέματα που πέφτουν σε απειροστικους και πραγματική είναι ασκησεις στις σημειώσεις και υπάρχουν λύσεις (τα περισσότερα)
Και το πιο σημαντικό δεν πρέπει να αγχώνεσαι και όλα θα πάνε καλά
Άντε καλό πτυχίο!!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Ιουν 2015, 21:38 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δηλαδή κάποιο υποχρεωτικό από τα 4 τα οποία ανέφερα ότι σκέφτομαι να τα κάνω φροντιστήριο(απει3,μιγ,πραγμ,διαφορικη γεωμετρία) δε βγαίνει με διάβασμα σπίτι ε;καλάγια πραγματική είμαι σίγουρος..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Ιουν 2015, 21:54 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Όλα βγαίνουν με διάβασμα στο σπίτι,ή αναγνωστήριο,ή όπου αλλού θες!Απλά αρκεί να τα πιάσεις διεξοδικά από την αρχή(θα σε βοηθήσει ακόμα και να γράφεις κανά δυο φορές τύπους ή περίεργες αποδείξεις, αλλά και τις ασκήσεις που λύνονται καλό θα ήταν να τις λύνεις κανονικά ώστε να σου έρχονται στο νου ιδέες πιο εύκολα και να κρατάς επαφή)! :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Ιουν 2015, 22:05 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Ναι ξεκινάω ξέρω γω όμως ένα μάθημα αλλά οι σημειώσεις από eclass μου φαίνεται ότι κάπου λείπουν εξηγήσεις ή ακόμη και ισοδυναμίες που μάλλον εννοούνται ή τις λέει μες στην τάξη.Δε γίνεται όμως να ψάχνω σε κάθε σχεδόν σειρά από που βγαίνει τι.Αργώ πολύ.Ίσως δεν έχω το μυαλό να τα φαντάζομαι όλα με τη μία αλλά δε νομίζω να μαι και τελείως χαζός.Δε με βλέπω να τα καταφέρνω σ' ενάμιση χρόνο αλλά θα προσπαθήσω ότι υπάρχει..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Ιουν 2015, 22:07 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Αν εννοείς χωρίς παρακολούθηση,καλό θα ήταν να πας έστω στα μισά ,να δεις πώς γίνεται το μάθημα.Το ιδανικό βέβαια θα ήταν να συνδυάσεις ταυτόχρονο διάβασμα με παρακολούθηση για να πάρεις "φόρα",και να ρωτάς για απορίες!Βέβαια το ιδανικό ελάχιστοι το πετυχαίνουν,γιατί κάποια στιγμή, και οι αποστάσεις και μόνο,κοστίζουν χρόνο από διάβασμα..(κατά τη δική μου εμπειρία πιο πολύ μάθαινα συνδυάζοντας το υλικό των καθηγητών και το προσωπικό διάβασμα,καθώς η τρεχάλα της αντιγραφής από τον πίνακα την ώρα του μαθήματος , δεν μου επέτρεπε να μάθω κάτι καλά,ακούγοντάς το μόνο)Δοκίμασε και τα δύο(και συστηματική παρακολούθηση και διάβασμα στο σπίτι) και θα δείς πιο σε διευκολύνει πιο πολύ!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Ιουν 2015, 22:20 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Ευχαριστώ ειλικρινά που ασχολείσαι και συ και οι υπόλοιποι.Υλικό πώς προτείνεις να παίρνω;μέσω eclass,αντιγραφής απλής,βοηθητικό και eclass ή κάτι άλλο;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Ιουν 2015, 22:21 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Έχεις δίκιο σε αυτό που λές...και γω αισθανόμουν ανασφάλεια στην αρχή όταν διάβαζα σημειώσεις από αλλού..Το μόνο σίγουρο είναι πως όταν έβλεπα στις σημειώσεις κάτι που ο καθηγητής "το πέταγε" έτοιμο χωρίς αιτιολόγηση,στην αρχή έχανα βράδια να το αιτιολογήσω μόνη μου..μετά το καλοσκέφτηκα και είπα.. οκ εδώ δεν το αιτιολογεί ο ίδιος..θα το βγάλω εγώ από το μυαλό μου?Πίστεψέ με ούτε εγώ είμαι το παλαβό μαθηματικό μυαλό που τα καταλαβαίνει και τα λύνει όλα με τη μία...διάβασες ένα σχόλιό μου από πάνω..τα δύο πρώτα χρόνια με κεκτημένη ταχύτητα πανελληνίων παρακολουθούσα καθημερινά και αφιέρωνα 8άωρα σε αναγνωστήριο για να μελετήσω απλά 2 παραδόσεις..τις οποίες τις έγραφα και τις έλυνα ξανά και ξανά ,και αν δεν αντιμετώπιζα από το τρίτο μέχρι τώρα τέταρτο, κάποια προσωπικά ζητήματα που ίσως με αποσυντόνισαν κάπως (πένθος-ασθένεια κοντινών προσώπων) ίσως να το έκανα ακόμα!Μην απελπίζεσαι,όλοι έχουμε αισθανθεί στάσιμοι για διάφορους λόγους!Μη φοβάσαι,θα πάρεις μπρος και θα τελειώσεις!Μην σκέφτεσαι τον ενάμιση χρόνο,βάζε στόχο αριθμό μαθημάτων ανά εξάμηνο,και θα βγούν!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Ιουν 2015, 22:28 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Ας είναι..Λοιπόν σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και εύχομαι καλό πτυχίο σε όσους δεν έχουν και καλή σταδιοδρομία σε όσους παίρνουν-πήραν.Να 'στε καλά.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 20 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: