forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 24 Νοέμ 2017, 04:12

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 58 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανακαίνιση Σχολής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Σεπ 2014, 20:46 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 517
Τοποθεσια: Πειραιάς
ει γιατί βγάλανε τα τραπεζάκια στον τρίτο;; πολύ κρίμα :(

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Σεπ 2014, 21:29 
Χωρίς σύνδεση
Forum Administrator
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1318
Τοποθεσια: Αθήνα
Μεταφέρθηκαν στο βάθος, στον μεγάλο χώρο όπου βρίσκεται και η σκάλα για το αναγνωστήριο, όπως φαίνεται στην τελευταία φωτογραφία. Από τη μία καλό, επειδή έξω από τα αμφιθέατρα και τη βιοβλιοθήκη γινόταν πολλή βαβούρα, αλλα από την άλλη το πρόβλημα πάντα ήταν η έλλειψη τραπεζιών σε σχέση με άλλες σχολές!
Δεν ξέρω αν το παρατήρησε κανείς, αλλά επίσης υπάρχουν καινούργιες πόρτες και συναγερμοί στα εργαστήρια και τα γραφεία...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Μια σκεψη μου..
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Σεπ 2014, 18:51 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 2906
ichicome έγραψε:
Δυστυχώς, όπως δεν μπορείς να απαγορέψεις σε κανέναν να γράφει συνθήματα στην πλατεία της περιοχής που μένεις ή στους τοίχους έξω από το σχολείο που πήγαινες, έτσι γίνεται κι εδώ.

Σωστό είναι αυτό εν μέρει. Αν υποθέσουμε ότι μπαίνει κάποιο θέμα ελεύθερης έκφρασης, μπορείς βεβαίως να σβήνεις, να γράφεις πάνω στα γραμμένα, να ξαναβάψεις τους τοίχους κλπ.

Στο κάτω-κάτω, αν σε ένα κτίριο αυτού του μεγέθους κυκλοφορούν τακτικά χίλιοι φοιτητές, το να διεκδικούν 4-5 άτομα τόσο μεγάλη επιφάνεια είναι δείγμα μεγάλης αυταρέσκειας.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2014, 07:28 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 606
Η συζήτηση στο θέμα έχει επαναληφθεί πολλές φορές, εδώ και χρόνια. Συνεχίζεται το γράψιμο-σβήσιμο-χρωμάτισμα-γράψιμο----, ταπετσαρία κόκκινη-πράσινη-μαύρη-μπλε----, χωρίς να κοπάσει από έλλειψη χρημάτων, ύπαρξη οικολογικών κινημάτων κτλ.
Το νέο που μάθαμε είναι ότι:
<Οι φοιτητές μας δουλεύουν σαν σερβιτόρες την νύχτα>.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2014, 07:41 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Αυτό (η βραδυνή εργασία δηλαδή) είναι φαντάζομαι μια πραγματικότητα για αρκετούς φοιτητές μας. Για τις πρόσφατες επισκέψεις στους τοίχους δεν θα έλεγα όμως ότι προέρχονται από αυτούς. Το συγκεκριμένο π.χ. εμφανίστηκε στις 28 Αυγούστου, όταν στο δικό μας τμήμα δεν κυκλοφορούσε ψυχή (4-5 άνθρωποι που είχαν δουλειά). Οπότε, αμφιβάλλω και αν τα εγκαίνια έγιναν από δικούς μας φοιτητές. Εν πάση περιπτώσει, οποιαδήποτε "συλλογικότητα" έχει διαφορετική άποψη για τους τοίχους, μπορεί να παρέμβει δημιουργικά με χρώμα, οποιοδήποτε χρώμα. Αν σε άλλους φοιτητές δεν αρέσει αυτό που βλέπουν, ας μαζευτούν μια μέρα και ας εκφραστούν όπως νομίζουν. Το τμήμα μπορεί μόνο να επιλέγει περιοδικά κάποιο συντηρητικό χρώμα. Η άλλη λύση είναι η φύλαξη σε στυλ "κλέφτες-αστυνόμοι", η ποινικοποίηση του σπρέυ και άλλα αντιδραστικά μέτρα καταστολής.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2014, 09:10 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 222
Πόσο τραγικό είναι να καθόμαστε να εξηγούμε τα αυτονόητα στα καθυστερημένα που ζωγραφίζουν τους τοίχους???
Μια φορά συζητούσα με ένα παιδί τέτοιο απο την σχολή μας ο οποίος ήταν και σε ιδιωτικό σχολείο των Πατησίων.... και μου έλεγε το εξής απιστευτο:

"Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί η κατάσταση αυτή με τα σπρέυ κλπ., διότι είναι σημάδι ζωηρότητας..."

Άλλα επιχειρήματα που έχω ακούσει απο εδώ μέσα στο φόρουμ:
"Επι κατοχής γράφανε συνθήματα στους τοίχους για τόνωση του ηθικού των κατεκτημένων, προφανώς εκεί λέει δεν σας πείραζε ε?"

Τι να πει κανείς;;
Μακάρι να υπάρξει αστυνομική φύλαξη να λυθεί το πρόβλημα!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2014, 12:11 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 630
μιζερια... βρες κατι να σε κανει χαρουμενο
Spoiler:
το αβαταρ δε συναδει με το κομεντ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2014, 15:35 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 693
absurd έγραψε:
μιζερια... βρες κατι να σε κανει χαρουμενο
Spoiler:
το αβαταρ δε συναδει με το κομεντ

Μιζέρια επειδή δεν θέλει η σχολή του να είναι σαν οίκος ανοχής...
Μάλιστα! Βρες και εσύ κάτι να σε κάνει χαρούμενο...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2014, 16:27 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 123
Δεν ξέρω για εσάς πάντως εμένα με κάνει χαρούμενο να βλέπω καθαρό και τακτοποιημένο το κτίριο του τμήματος και όχι έτσι όπως ήτανε πριν με τις αφήσες και τα γραψίματα. Που άντε να δεχτώ τις αφίσες, αλλά η κατάσταση που επικρατούσε εντός και εκτός αμφιθεάτρων με τα γραφόμενα στους τοίχους ήταν λίαν επιεικώς απαράδεκτη.

Αλήθεια, γνωρίζει κάποιος αν εντός των αμφιθεάτρων και των αιθουσών υπήρξε καμία αλλαγή; Η νοοτροπία όλων μας (βάζω και εμένα μέσα) και η στάση μας απέναντι στο τμήμα είναι οι "ρίζες του κακού" και δεν αλλάζει αυτό. Δυστυχώς...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2014, 17:26 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 606
Χθες (μέχρι 9 το βράδυ) παρατηρήθηκε ότι το Αμφ.21, ήταν βαμμένο, καθαρό, δεν μύριζε, είχε άπλετο φωτισμό. Ήδη, είχε αναρτηθεί μεγάλη αφίσα στο πίσω τοίχο, από χαρτί καφέ, με ανακοίνωση (όταν τελειώσει η εκδήλωση στις 20/9, ίσως αφαιρεθεί).Τα καθίσματα δεν είχαν επιδιορθωθεί.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2014, 17:38 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 727
Είναι πάρα πολύ όμορφη η εικόνα της σχολής μας και μακάρι να παραμείνει έτσι. Δυστυχώς νομίζω μόνο ένας τρόπος υπάρχει.
Πιστεύω ότι είναι καιρός να μπούνε κάμερες και μικρόφωνα στις αίθουσες και τους διαδρόμους.
Κόλλησες αφίσα? Security.
Έγραψες Τασούλα σ'αγαπώ στον τοίχο? Security.
Τι είναι αυτό , σκονάκι? Security.
Παίζεις tichu ή τάβλι στους διαδρόμους της ΣΧΟΛΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ? Διαπόμπευση , security και άμεση διαγραφή.
Τόλμησες και μίλησες για κάτι άλλο εκτός της ΥΠΕΡΤΑΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ? Λιθοβολισμός (και μετά Security).

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2014, 17:50 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 139
Dorian έγραψε:
Είναι πάρα πολύ όμορφη η εικόνα της σχολής μας και μακάρι να παραμείνει έτσι. Δυστυχώς νομίζω μόνο ένας τρόπος υπάρχει.
Πιστεύω ότι είναι καιρός να μπούνε κάμερες και μικρόφωνα στις αίθουσες και τους διαδρόμους.
Κόλλησες αφίσα? Security.
Έγραψες Τασούλα σ'αγαπώ στον τοίχο? Security.
Τι είναι αυτό , σκονάκι? Security.
Παίζεις tichu ή τάβλι στους διαδρόμους της ΣΧΟΛΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ? Διαπόμπευση , security και άμεση διαγραφή.
Τόλμησες και μίλησες για κάτι άλλο εκτός της ΥΠΕΡΤΑΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ? Λιθοβολισμός (και μετά Security).

Συνεχίζοντας τις εύστοχες προτάσεις του συναδέλφου, να προτείνω με τη σειρά μου κάτι τέτοιο.

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2014, 17:56 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Ένα σοβαρό θέμα για μένα είναι αυτό του "εμβαδού". Εκτός κι αν δεχτούμε ότι υπάρχουν κάποιοι από εσάς που διαθέτουν μεγαλύτερη φαντασία και σας αντιπροσωπεύουν. Δεν θα ήθελα να πιστέψω ότι ο Tom_K ή ο Dorian που είναι και οι δύο μιας κάποιας ηλικίας έχουν εναποθέσει τα δικαιώματά τους στην έκφραση σε δυό περαστικούς του Αυγούστου (μάλλον η ανάρτηση αυτή πρέπει να τους συνοδέψει στην spam-arena). Επίσης, κάποια σχόλια του ενός μπορεί να ενοχλούν τον άλλον. Είδα μάλιστα μια πρώτη εκδήλωση λογοκρισίας αυτές τις μέρες.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2014, 18:13 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 139
Δε θα έλεγα ότι με αντιπροσωπεύουν τα συνθήματα σε τοίχους. Μερικά τα βρίσκω ιδιαίτερα έξυπνα άλλα πάλι εντελώς κακόγουστα και άστοχα. Προσωπικά δεν θα έγραφα κάτι σε τοίχο οπότε το "μερίδιο" που μου αναλογεί το παραχωρώ σε όποιον θέλει.

Επειδή όμως είμαι και κάποιας ηλικίας υπάρχουν μερικά ζητήματα που επηρεάζουν άμεσα την ποιότητα των παραδόσεων και σε αυτά δεν κάνω παραχωρήσεις. Δύο από αυτά τα έθεσε η κ. Δάλλα και δεν είναι άλλα από τον φωτισμό στα αμφιθέατρα και τα καθίσματα.

Και για να κάνω το χιούμορ μου και πάλι: "Για τα καθίσματα δεν λέτε τίποτα"!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 09 Σεπ 2014, 18:32 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εντάξει, θα έχεις την ευκαιρία να επιθεωρήσεις και να βαθμολογήσεις τις επιδόσεις των άλλων.

Απ' όσο ξέρω, τέθηκαν και τα δύο ζητήματα - φωτισμός και καθίσματα - έγιναν δηλαδή κάποιες ενέργειες τον Ιούλιο. Φαίνεται ότι είναι ευκολότερο να αλλάξεις μια λάμπα απ' ότι να επιδιορθώσεις ένα κάθισμα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 58 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: