forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 19 Νοέμ 2017, 10:33

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 10 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Μια προσωπικη ιστορια (με happy end)!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Αύγ 2014, 10:17 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 24 Απρ 2012, 13:58
Δημοσ.: 3
Μεσα στον κυκεωνα εξελιξεων και την γενικοτερη εκκρυθμη κατασταση που επικρατει τον τελευταιο καιρο θα ηθελα να καταθεσω την προσωπικη μου ιστορια και εμπειρια απο την φοιτηση μου στο τμημα μας. Εδωσα πανελληνιες το 2008 και ειχα 3 επιλογες στο μηχανογραφικο μου: Αρχιτεκτονικη, Ναυπηγικη και Μαθηματικο Αθηνων. Για 22 μορια εχασα την ναυπηγικη και βρεθηκα εδω. Στην αρχη ειχα καποια επαφη με τη σχολη, οχι ομως και με τα μαθηματα. Ενταξει ελεγα χρονο εχουμε για να βιαζομαι?? Παραλληλα ειχα ηδη ξεκινησει να δουλευω ως DJ και να διδασκω σε ωδεια (ειμαι πιανιστας). Με τον καιρο η δουλεια με απορροφουσε ολο και περισσοτερο και βρισκομουν σε ενα τελειως διαφορετικο δρομο απο αυτο ενος φοιτητη μαθηματικων. Δουλεψα σε δισκογραφικες, σε γνωστο πιανο μπαρ της αθηνας, στο τελος εμενα μονιμα στη Ροδο και δουλευα στα τοπικα μπουζουκια. Ολα αυτα ως τα Χριστουγεννα του 2011. Τοτε ηταν μια πολυ δυσκολη περιοδος για μενα, με πολλα προσωπικα και οικονομικα προβληματα. Τοτε εμεινα για πρωτη φορα ανεργος. Ημουν σε ενα σταυροδρομι: η θα συνεχιζα να κανω αυτο που εκανα η ηταν η ωρα για να κανω μια αλλαγη. Και ξαφνικα θυμηθηκα τη σχολη που ειχα περασει πριν καποια χρονια και ποτε δεν ειχα ξεκινησει. Οποτε λεω γιατι οχι?? Γυρισα στο πατρικο μου μετα απο 3 και χρονια(μεγαλη ηττα), πουλησα τη μηχανη(αφραγκιες) και λεω θα προσπαθησω στα 22 να κανω αυτο που δεν εκανα στα 18, να γινω φοιτητης. Ξεκινησα σιγα σιγα να διαβαζω μαθηματικα λυκειου. Δεν μπορουσα να θυμηθω την παραγωγο του e^x... Στο εαρινο του 12 επιλεγω να δωσω 5 μαθηματα, απο τα "ευκολα": επιχειρησιακη, 2 διδακτικης και 2 ελευθερα. Χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια κανω το 5/5. Το ηθικο αναπτερωνεται. Το σεπτεμβρη ειναι η ωρα για τα πρωτα υποχρωτικα: γραμμικη Ι και πληροφορικη. Καλο διαβασμα καθολου αγχος και να τα δυο οχταρια. Κοιτα να δεις.. Απο οκτωβριο νεα μεγαλη αλλαγη. Καθημερινη επαφη με τη σχολη. Πρωτη φορα που θα μπω σε αμφιθεατρο, αγνωστος μεταξυ αγνωστων. Μπα λεω ποσο δυσκολο θα ειναι. Οντως δεν ηταν. Παρακολουθω ανελλιπως απειροστικο Ι, ΙΙ, πιθανοτητες, γραμμικη ΙΙ,συνδυαστικη. Υπαρχουν μερες που ειμαι στη σχολη 9 με 7, με κενο μονο 3-5. Αλλα δεν πτοουμαι. Προσαρμοζομαι ευκολα. Βρισκω ρυθμο. Επιλεγω τα μαθηματα που θα δωσω στην εξεταστικη. Μου βγαινουν 10. Σαν πολλα δεν ειναι? Ελα μωρε προσπαθησε τι εχεις να χασεις? Χριστουγεννα πεφτει γερο διαβασμα αλλα στις εξετασεις ειμαι ετοιμος. Γραφω καλα. Αποτελεσματα. 9 στα 10. Κοπηκα γραμμικη ΙΙ(!!!). Αυτοπεποιθηση στα υψη. Στο εαρινο παραλληλα με τη σχολη ξεκιναω ξανα να δουλευω, 1 μεροκαματο τη βδομαδα για "χαρτζιλικι". Παμε για πιο "βαρια" μαθηματα. Βασικη, διαφορικες, στοχαστικες μεταξυ αλλων, 8 το συνολο. Τα περναω ολα. Σε ενα χρονο και κατι ειμαι στα 24. Αν μου το ελεγαν πριν δεν θα το πιστευα. Ωρα για διακοπες. 21 τελειωνει η εξεταστικη 22 φευγω για σεζον στη Ροδο. Γυρναω νοεμβρη, η σχολη ακομα κλειστη. Εχοντας προχωρησει με τη σχολη ψαχνω για δουλεια με περισσοτερα μεροκαματα. Βρισκω δουλεια σαν DJ, αλλαζω και κανα δυο μαγαζια μες στη χρονια. Το γεναρη(σεπτεμβρη) αλλα δυο στο σακουλι. Πληροφορικη ΙΙ και διδακτικη ΙΙ. Ξεκινα το εξαμηνο, ωρα για αναμετηση με τα "θηρια": απει ΙΙΙ, πραγματικη, μιγαδικη. Συμπληρωνω τα μαθηματα κατευθυνσης και φυσικης. Τα ωραρια βαρια αλλα αντεπεξερχομαι. Εξετασεις. 7 στα 7.(Εδω δραττομαι της ευκαιριας να ευχαριστησω δημοσια τον κυριο Γιαννοπουλο που στο μαθημα του μπορεσα για πρωτη φορα να ξεπερασω τη φυσικη μου "απεχθεια" στην αναλυση, να παρακολουθησω ευχαριστα και να καταλαβω πραγματικη και να παρω και ενα τιμιο 8!!). 3 για πτυχιο. Ποιος να το πιστευε. Ερχονται οι πρωτες σκεψεις: και μετα? Τυχαια πεφτει το ματι μου στο μεταπτυχιακο στατιστικης του τμηματος. Στατιστικη, πιθανοτητες, επιχειρησιακη ερευνα. Καλο ακουγεται. Κανω αιτηση χωρις ιδιαιτερες ελπιδες. Παραλληλα προετοιμαζομαι για τα τρια τελευταια μου μαθηματα: στατιστικη, διαφορικη γεωμετρια και θεωρια αριθμων. Πιο βαρυ απο ποτε, δουλεια, οι πειρασμοι του καλοκαιριου, το τελος που φαινεται στον οριζοντα τα κανουν ολα πιο δυσκολα. Δινω στατιστικη 7 ιουλιου. Νευρα. Πισωγυρισμα. Δεν ξενερωνουμε ποτε. Συνεντευξη για το μεταπτυχιακο. Παει καλα. Με παιρνουν. Μετα απο λιγες μερες αποτελεσματα στατιστικης. Περασα(θαυμα)!!! ΟΚ, 2 to go. 31 θεωρια αριθμων, 1 διαφορικη. Αγχος για πρωτη φορα σε τετοιο βαθμο. Το ξεπερναω, δεν προετοιμαζομαι οπως θελω και λογω δουλειας. Οχι, εφτασες ως εδω δεν θα τα χαλασεις τωρα, λεω στον εαυτο μου. Δινω. Αγωνια για αποτελεσματα πρωτογνωρη. Χτες το απογευμα τελειωσε και αυτο. ΠΤΥΧΙΟ. Σε δυο χρονια και κατι, σε 7 εξεταστικες, με 36 στα 38 στις εξετασεις. Ενας κυκλος εκλεισε, ενας αλλος ανοιγει. Ολα αυτα δεν τα γραφω για να καυχηθω, ουτε για να φανω ανωτερος. Θελω απλα να πω οτι υπαρχει και αυτη η πλευρα, η αισιοδοξη. Οτι αν κατι το θες πραγματικα και εισαι διατεθειμενος να κανεις καποιες θυσιες, τοτε με λιγη(η και πολλη) τυχη μπορεις να το πετυχεις. Κλεινοντας, θελω να ευχαριστησω τους συμφοιτητες και τους καθηγητες μου που με βοηθησαν να τα καταφερω. Να ειστε ολοι καλα και διεκδικειστε τη ζωη σας!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Μια προσωπικη ιστορια (με happy end)!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Αύγ 2014, 11:33 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 20 Φεβ 2007, 16:28
Δημοσ.: 304
Συγχαρητήρια και καλή σταδιοδρομία Νικήτα !

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Αύγ 2014, 11:37 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Ιουν 2013, 16:39
Δημοσ.: 642
Τοποθεσια: Hiphopoly
μπραβο ρε θηριο ,καλη συνεχεια οτι και αν κανεις και ετσι παντα αισιοδοξα !!

κι αν δε φοβάσαι τις φλόγες, έχει χώρο, ανέβα.
Στα όνειρα που περισσεύουν, ρίξε μια ματιά
και χρέωσέ τα στη φωτιά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Αύγ 2014, 11:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 04 Μάιος 2007, 00:38
Δημοσ.: 75
Συγχαρητήρια! Καλή σταδιοδρομία να έχεις!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Αύγ 2014, 11:59 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 16 Ιούλ 2011, 15:43
Δημοσ.: 221
μπραβο σου :thumbup:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Αύγ 2014, 12:06 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 27 Οκτ 2011, 15:04
Δημοσ.: 147
Καλή σταδιοδρομία και καλή τύχη να έχεις! :)

Κι ευχαριστούμε που έδωσες κουράγιο σε εμάς που ακόμη παλεύουμε! :clap:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Αύγ 2014, 12:14 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 10 Σεπ 2013, 16:43
Δημοσ.: 200
Τοποθεσια: Αθήνα
Καλή σταδιοδρομία!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Αύγ 2014, 15:01 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 02 Οκτ 2012, 19:35
Δημοσ.: 693
Ωραίος :thumbup:
Έχει κουράσει η πολλή κλάψα...να ακούμε και τίποτα ευχάριστο!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Αύγ 2014, 10:22 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 02 Σεπ 2009, 09:58
Δημοσ.: 48
Πρέπει να παραδεχτώ ότι είσαι μεγάλο μυαλό! Εγώ είμαι 13 χρόνια και ακόμα το παλεύω. Το ρεκόρ μου είναι 6 μαθήματα σε 1 έτος και εσύ πέρασες κάποια στιγμή 9/10 σε μία εξεταστική! Είσαι μεγάλο μυαλό. Συγχαρητήρια και από μένα!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 01 Σεπ 2014, 14:10 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 06 Σεπ 2006, 17:32
Δημοσ.: 4403
Καλή σταδιοδρομία κι από μένα,well done! :thumbup:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 10 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]