forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 23 Σεπ 2017, 02:17

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 43 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μαθηματικό Αθήνας ή ΗΜΜΥ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2014, 09:55 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 02 Οκτ 2012, 19:35
Δημοσ.: 693
skarmovlakas έγραψε:
και γενικα τι σχεση εχει ο βαθμος των πανελληνιων με την εξυπναδα του ατομου?? δεν μπορω να καταλαβω πως καθοριζουν την εξυπναδα του ατομου καποια γραπτα ..ενας φιλος μου που ηταν θεωρητικη( που πολλοι την εχουν του πεταματου λες και οσοι πανε εκει ειναι τουβλα) περα του οτι μπορει να αποστηθισει σε μια μερα ολοκληρη εγκυκλοπαιδια κανει με το μυαλο του κατι απιστευτες πραξεις που εμεις τις κανουμε με το κομπιουτερακι,παρ ολα αυτα πανελληνιες εγραψε 15 .δεν νομιζω οτι αυτο παει να πει οτι ειναι λιγοτερο εξυπνος απο αλλους επειδη γραψανε παραπανω στις εξετασεις του σχολειου...αν ειναι δυνατον...συγγνωμη για το offtopic μπερδευουμε και το παιδι ετσι ,αλλα πρεπει και ο ιδιος να κυνηγησει το ονειρο που εχει απο μικρο παιδι,σιγουρα να μν ακουει τριτους γιατι ξερει καλυτερα ο ιδιος αυτο που θελει και φυσικα να παιρνει καθολου στα σοβαρα την αποψη σχολη με πιο πολλα μορια= σχολη με πιο εξυπνους φοιτητες και πιο δυσκολη...και οσο για την τριτη ερωτηση που εκανε το παιδι αν αξιζει να θυσιασει αυτο που του αρεσει προσωπικα θεωρω εννοειται πως ΟΧΙ γιατι οταν κανεις αυτο που πραγματικα σ αρεσει τοτε μονο εισαι ευτυχισμενος και το κανεις και καλα ..Αυτα..

Φίλε skarmovlakas,
είναι αρκετοί οι άνθρωποι της διανόησης που υποστηρίζουν ότι το να είσαι καλός στην αποστήθιση και να κάνεις πολύπλοκες πράξεις δεν είναι δείγματα ευφυίας αλλά ψευδο-ευφυίας. Αυτή είναι μια άποψη που με βρίσκει σύμφωνο. Προτιμώ κάτι άλλο σαν πρότυπο από ένα κινητό google μαζί με κομπιουτεράκι.
Χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι θεωρώ ότι όποιος γράφει στις πανελλήνιες καλύτερα από κάποιον άλλον είναι απαραίτητα πιο έξυπνος.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2014, 10:02 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 28 Αύγ 2006, 10:35
Δημοσ.: 399
Τοποθεσια: ΑΧΑΡΝΑΙ
Να πω στο παιδί που αναρωτιέται για τη σχολή, ότι θα πρέπει να έχει γνώμονα την όρεξη για να ακολουθήσει μία από τις δύο σχολές! Όσον αφορά στο μαθηματικό, να σου πω ότι έχει πολύ καλά μεταπτυχιακά πάνω σε προγραμματιστικό επίπεδο. Διαλέγοντας αυτή τη σχολή δημιουργείς ένα πολύ γερό υπόβαθρο και μετά διαλέγεις ειδίκευση ή μεταπτυχιακό στον τομέα που σε ενδιαφέρει! Δεν ξέρω αν στην αγορά εργασίας η άλλη σχολή έχει άλλο κύρος, αλλά επειδή είχα το ίδιο δίλημμα με σένα, χάρηκα για την επιλογή που έκανα.
ΥΓ: Σκέψου το μεταπτυχιακό στην τεχνητή νοημοσύνη υπολογιστών!!! ;)

Μην σταματάτε ποτέ να ελπίζετε!!!
Θετική σκέψη!!!
Think positive!!!

Τελευταία επεξεργασία απο jmarkou την 16 Ιουν 2014, 10:09, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2014, 10:05 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Ιουν 2013, 16:39
Δημοσ.: 642
Τοποθεσια: Hiphopoly
perlman έγραψε:
skarmovlakas έγραψε:
και γενικα τι σχεση εχει ο βαθμος των πανελληνιων με την εξυπναδα του ατομου?? δεν μπορω να καταλαβω πως καθοριζουν την εξυπναδα του ατομου καποια γραπτα ..ενας φιλος μου που ηταν θεωρητικη( που πολλοι την εχουν του πεταματου λες και οσοι πανε εκει ειναι τουβλα) περα του οτι μπορει να αποστηθισει σε μια μερα ολοκληρη εγκυκλοπαιδια κανει με το μυαλο του κατι απιστευτες πραξεις που εμεις τις κανουμε με το κομπιουτερακι,παρ ολα αυτα πανελληνιες εγραψε 15 .δεν νομιζω οτι αυτο παει να πει οτι ειναι λιγοτερο εξυπνος απο αλλους επειδη γραψανε παραπανω στις εξετασεις του σχολειου...αν ειναι δυνατον...συγγνωμη για το offtopic μπερδευουμε και το παιδι ετσι ,αλλα πρεπει και ο ιδιος να κυνηγησει το ονειρο που εχει απο μικρο παιδι,σιγουρα να μν ακουει τριτους γιατι ξερει καλυτερα ο ιδιος αυτο που θελει και φυσικα να παιρνει καθολου στα σοβαρα την αποψη σχολη με πιο πολλα μορια= σχολη με πιο εξυπνους φοιτητες και πιο δυσκολη...και οσο για την τριτη ερωτηση που εκανε το παιδι αν αξιζει να θυσιασει αυτο που του αρεσει προσωπικα θεωρω εννοειται πως ΟΧΙ γιατι οταν κανεις αυτο που πραγματικα σ αρεσει τοτε μονο εισαι ευτυχισμενος και το κανεις και καλα ..Αυτα..

Φίλε skarmovlakas,
είναι αρκετοί οι άνθρωποι της διανόησης που υποστηρίζουν ότι το να είσαι καλός στην αποστήθιση και να κάνεις πολύπλοκες πράξεις δεν είναι δείγματα ευφυίας αλλά ψευδο-ευφυίας. Αυτή είναι μια άποψη που με βρίσκει σύμφωνο. Προτιμώ κάτι άλλο σαν πρότυπο από ένα κινητό google μαζί με κομπιουτεράκι.

Χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι θεωρώ ότι όποιος γράφει στις πανελλήνιες καλύτερα από κάποιον άλλον είναι απαραίτητα πιο έξυπνος.

σου εστειλα π.μ. γιατι εχουμε ξεφυγει απ τ θεμα

κι αν δε φοβάσαι τις φλόγες, έχει χώρο, ανέβα.
Στα όνειρα που περισσεύουν, ρίξε μια ματιά
και χρέωσέ τα στη φωτιά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2014, 10:15 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

jmarkou έγραψε:
Έχεις δίκιο ότι δεν το ανέφερες εσύ,αλλά κάποιος που μίλησε πριν από σένα, αλλά εξοργίστηκα και έκανα reply το δικό σου Post. Δεν γενίκευσες, αλλά αποδέχτηκες ότι κάποιοι έχουν καλύτερο υπόβαθρο από μας! Διαφωνώ κάθετα! Απλά! Και δεν χρειάζεται να το ξαναπεις με άλλα λόγια, γιατί πάλι το ίδιο ενοχλητικό θα είναι! Να πω στο παιδί που αναρωτιέται για τη σχολή, ότι θα πρέπει να έχει γνώμονα την όρεξη για να ακολουθήσει μία από τις δύο σχολές! Όσον αφορά στο μαθηματικό, να σου πω ότι έχει πολύ καλά μεταπτυχιακά πάνω σε προγραμματιστικό επίπεδο. Διαλέγοντας αυτή τη σχολή δημιουργείς ένα πολύ γερό υπόβαθρο και μετά διαλέγεις ειδίκευση ή μεταπτυχιακό στον τομέα που σε ενδιαφέρει! Δεν ξέρω αν στην αγορά εργασίας η άλλη σχολή έχει άλλο κύρος, αλλά επειδή είχα το ίδιο δίλημμα με σένα, χάρηκα για την επιλογή που έκανα.
ΥΓ: Σκέψου το μεταπτυχιακό στην τεχνητή νοημοσύνη υπολογιστών!!!

1)Όταν κάνεις reply ένα ποστ, απαντάς σε αυτό. Αλλιώς δημιουργείς σύγχυση χωρίς λόγο στην συζήτηση.

2)Απόδεχτηκα ότι κατά μέσο όρο το επίπεδο των Ηλεκτρολόγων είναι καλύτερο από το δικό μας. Συνεχίζω να το πιστεύω, χωρίς να είναι γενίκευση αυτό. Μιλάω για μέσο όρο. Τον πιο έξυπνο δικό μας μπορεί να μην μπορεί να το κοιτάξει ο πιο έξυπνος ΣΗΜΜΥ-της, δεν λέει κάτι αυτό για το επιχείρημα.

3)Ότι σε ενοχλεί δεν σημαίνει ότι είναι λάθος. Ίσα ίσα που όταν κάτι είναι ενοχλητικό θα πρέπει να το δεις πιο εταστικά, γιατί κινδυνεύεις να βγάλεις συμπέρασμα όχι με την λογική, αλλά με τον φόβο μήπως κι ενοχληθείς.

Η αλήθεια πάντως του Έλληνα φοιτητή είναι μία: βρίσκεται στην καλύτερη σχολή, με τους καλύτερους καθηγητές και τους καλύτερους φοιτητές, που έχει τα πιο δύσκολα μαθήματα και εξετάζονται στα πιο δύσκολα θέματα.
Οτιδήποτε άλλο είναι ενοχλητικό, οπότε καλύτερα ας μην το αναφέρουμε.

Καλή συνέχεια σε όλους

υγ: σταματάω κι εγώ, γιατί φύγαμε...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2014, 13:58 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 22 Σεπ 2012, 18:06
Δημοσ.: 480
Τοποθεσια: Pasadena, CA
Ή απλά μπορείτε να δείτε αποτελέσματα μαθηματικών διαγωνισμών. Θα παρατηρήσετε ότι η ομάδα της ΣΗΜΜΥ πάει καλύτερα απο τη δική μας σε διαγωνισμό μαθηματικών. Τώρα αν νομίζετε όλοι εσείς ότι μας είπα χαζούς, είστε χαζοί που το πιστεύετε αυτό.
Επιπλέον δεν καταλαβαίνω γιατί αυτοί που πήραν περισσότερα μόρια πρέπει αναγκαστικά να τα πήραν από το ΑΟΔΕ και όχι από τη Φυσική π.χ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2014, 19:55 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Sarko έγραψε:
Ή απλά μπορείτε να δείτε αποτελέσματα μαθηματικών διαγωνισμών. Θα παρατηρήσετε ότι η ομάδα της ΣΗΜΜΥ πάει καλύτερα απο τη δική μας σε διαγωνισμό μαθηματικών. Τώρα αν νομίζετε όλοι εσείς ότι μας είπα χαζούς, είστε χαζοί που το πιστεύετε αυτό.
Επιπλέον δεν καταλαβαίνω γιατί αυτοί που πήραν περισσότερα μόρια πρέπει αναγκαστικά να τα πήραν από το ΑΟΔΕ και όχι από τη Φυσική π.χ.

Μάλλον είναι πολύ δύσκολα όσα γράφω. Η ομάδα στους διαγωνισμούς αποτελείται συνήθως από 6 άτομα (νομίζω). Ο αριθμός αυτός δεν λέει τίποτα για την γενική εικόνα. Τα έχω ξαναγράψει πάνω αλλά μάλλον είναι δύσκολα.

Επιπλέον δεν καταλαβαίνω πώς κατάλαβες από όσα έγραψα αυτό που δεν κατάλαβες.

Συνεχίστε να ερμηνεύετε το Α ως Β, για να αποδείξτε ότι είναι λάθος και να νιώσετε ασφαλής.
Περαστικά

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2014, 21:36 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 23 Σεπ 2013, 00:24
Δημοσ.: 29
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, γιατί αν και οι περισσότερες διαφέρουν μεταξύ τους είναι όλες χρήσιμες! Με βάση όσα μου έχετε πει αλλά και λόγω της αρχικής μου σκέψης η αλήθεια είναι πως τείνω προς το μαθηματικό αν και έχω καιρό ακόμα.

barney έγραψε:
Για το αρχικό ποστ, υποθέτω πως άμα να μην πας στο ΕΜΠ, δεν θα το σκεφτόσουνα, ή μήπως όχι;

Αν κατάλαβα καλά αυτό που λες, η απάντησή μου είναι πως εξ'αρχής ήμουν κάθετος στην επιλογή μου. Ο κύριος λόγος που με έβαλε σε σκέψη είναι ο εξής:
Πάρα πολλοί από όσους έχω δει στο forum, σε κάποια παρόμοια ερωτήματα που έχουν τεθεί, συμβουλεύουν τα παιδιά να μην επιλέξουν το μαθηματικό γιατί είναι πολύ δύσκολο να το βγάλεις κτλ και αναρωτιόμουν αν θα μου αρέσουν τα μαθηματικά που διδάσκονται, δεδομένου ότι πολλοί λένε πως αφού μπήκαν στο μαθηματικό σταμάτησαν να τους αρέσουν

skarmovlakas έγραψε:
νομιζω την αποφαση την εχεις παρει ηδη μονος σου εδω και πολυ καιρο πριν...διαλεξε αυτο που πραγματικα σ αρεσει και μν ακουσεις κανενα αλλο,ακομα και αν αυτος ο αλλος ειναι οι δικοι σου..Στο κατω κατω εσυ ξερεις τι θες καλυτερα απο καθε αλλο ...Περα απο αυτο σκεψου την περιπτωση οτι τελικα ακολουθεις αυτο που σου επεβαλε η σε προετρεψε εντονα καποιος αλλος και οτι τελικα δεν σ αρεσει ,μετα θα ριχνεις ευθυνες στους αλλους και θα το μετανιωνεις συνεχεια..ειναι πολυ καλυτερο να μετανιωσεις για μια δικη σου αποφαση παρα για μια αποφαση που σου επιβληθηκε....οσο για αυτα τα σχολια που κανουν τα συγγενολογια του τυπου αυτη η σχολη εχει πιο μεγαλη βαση και εκει πανε οι εξυπνοι κλπ ειναι εντελως οτι να ναι...υπαρχουν και ατομα που βρισκονται σε αυτες τις σχολες που '' ειναι για εξυπνους'' και δεν μπορουν ουτε να πουν μια κουβεντα σαν ανθρωποι (καλα και στη δικη μας βεβαια :twisted: )...

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε, και για να είμαι ειλικρινής αυτός είναι ένας από τους κύριους λόγους που σκέφτομαι περισσότερο το μαθηματικό, γιατί ό,τι και να γίνει ξέρω ότι είναι καθαρά δική μου επιλογή..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2014, 21:42 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Ιουν 2013, 16:39
Δημοσ.: 642
Τοποθεσια: Hiphopoly
Antifa13 έγραψε:
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, γιατί αν και οι περισσότερες διαφέρουν μεταξύ τους είναι όλες χρήσιμες! Με βάση όσα μου έχετε πει αλλά και λόγω της αρχικής μου σκέψης η αλήθεια είναι πως τείνω προς το μαθηματικό αν και έχω καιρό ακόμα.

barney έγραψε:
Για το αρχικό ποστ, υποθέτω πως άμα να μην πας στο ΕΜΠ, δεν θα το σκεφτόσουνα, ή μήπως όχι;

Αν κατάλαβα καλά αυτό που λες, η απάντησή μου είναι πως εξ'αρχής ήμουν κάθετος στην επιλογή μου. Ο κύριος λόγος που με έβαλε σε σκέψη είναι ο εξής:
Πάρα πολλοί από όσους έχω δει στο forum, σε κάποια παρόμοια ερωτήματα που έχουν τεθεί, συμβουλεύουν τα παιδιά να μην επιλέξουν το μαθηματικό γιατί είναι πολύ δύσκολο να το βγάλεις κτλ και αναρωτιόμουν αν θα μου αρέσουν τα μαθηματικά που διδάσκονται, δεδομένου ότι πολλοί λένε πως αφού μπήκαν στο μαθηματικό σταμάτησαν να τους αρέσουν

skarmovlakas έγραψε:
νομιζω την αποφαση την εχεις παρει ηδη μονος σου εδω και πολυ καιρο πριν...διαλεξε αυτο που πραγματικα σ αρεσει και μν ακουσεις κανενα αλλο,ακομα και αν αυτος ο αλλος ειναι οι δικοι σου..Στο κατω κατω εσυ ξερεις τι θες καλυτερα απο καθε αλλο ...Περα απο αυτο σκεψου την περιπτωση οτι τελικα ακολουθεις αυτο που σου επεβαλε η σε προετρεψε εντονα καποιος αλλος και οτι τελικα δεν σ αρεσει ,μετα θα ριχνεις ευθυνες στους αλλους και θα το μετανιωνεις συνεχεια..ειναι πολυ καλυτερο να μετανιωσεις για μια δικη σου αποφαση παρα για μια αποφαση που σου επιβληθηκε....οσο για αυτα τα σχολια που κανουν τα συγγενολογια του τυπου αυτη η σχολη εχει πιο μεγαλη βαση και εκει πανε οι εξυπνοι κλπ ειναι εντελως οτι να ναι...υπαρχουν και ατομα που βρισκονται σε αυτες τις σχολες που '' ειναι για εξυπνους'' και δεν μπορουν ουτε να πουν μια κουβεντα σαν ανθρωποι (καλα και στη δικη μας βεβαια :twisted: )...

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε, και για να είμαι ειλικρινής αυτός είναι ένας από τους κύριους λόγους που σκέφτομαι περισσότερο το μαθηματικό, γιατί ό,τι και να γίνει ξέρω ότι είναι καθαρά δική μου επιλογή..

καλα αποτελεσματα τοτε μαν και σε περιμενουμε με το καλο την νεα χρονια!

κι αν δε φοβάσαι τις φλόγες, έχει χώρο, ανέβα.
Στα όνειρα που περισσεύουν, ρίξε μια ματιά
και χρέωσέ τα στη φωτιά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Ιουν 2014, 00:49 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 09 Σεπ 2013, 15:08
Δημοσ.: 219
Τοποθεσια: Εφ σίγμα δέλτα και λοιπά
Αν σου αρέσουν τα μαθηματικά και θέλεις να κάνεις μαθηματικά, υπάρχει στην Αθήνα μόνο μια σχολή που το κάνει αυτό, και δεν είναι στο ΕΜΠ. Ίσως φανώ απόλυτος, αλλά ακόμα και τα βιβλία που διδάσκονται αυτοί οι άνθρωποι είναι γελοία και αφελή, τα μαθηματικά αντιμετωπίζονται σαν κατοχυρωμένο, έτοιμο εργαλείο. Δεν ισχυρίζομαι ότι ξέρω τι είναι τα μαθηματικά, αλλά νομίζω ότι ένας καλός ορισμός είναι ότι "μαθηματικά είναι αυτό που κάνουν οι μαθηματικοί". Οι μηχανικοί δεν είναι μαθηματικοί, οι μαθηματικοί είναι μαθηματικοί. Σίγουρα τα πράγματα στο μαθηματικό δεν είναι ρόδινα. Υπάρχει μια παραβολή: "δείχνεις σε κάποιον το Grand Canyon και σε ρωτάει που χρησιμεύει. Τον σπρώχνεις φυσικά από τον γκρεμό!"... Αν έχεις την επιλογή, η συμβουλή μου είναι να δεις αν σε αντιπροσωπεύει η παραβολή και να επιλέξεις ανάλογα :3

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Ιουν 2014, 00:55 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Σε αυτό θα συμφωνήσω κι εγώ και ήθελα να το γράψω εξαρχής.

Αν διαβάσει κανείς το ευαγγέλιο των ηλεκτρολόγων, τον Ρασσιά, σίγουρα θα βρει ομοιότητες στο ύφος με τον Μπάρλα και τον Στεργίου. Ίδια νοοτροπία σε άλλη βαθμίδα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Ιουν 2014, 01:08 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 09 Σεπ 2013, 15:08
Δημοσ.: 219
Τοποθεσια: Εφ σίγμα δέλτα και λοιπά
Sarko έγραψε:
ή επειδή πρέπει να χάνεις λίγο για να σε ευχαριστεί να κάνεις μόνο μαθηματικά.

Και τι άλλο πρέπει να με ευχαριστεί για να μπορείς εσύ, ω, μέγιστε αξιολογητή των ανθρώπων, να πεις ότι δεν "χάνω";

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Ιουν 2014, 03:20 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 31 Αύγ 2010, 23:42
Δημοσ.: 120
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠ'ΤΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ!!!!!!!!!!ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΜΑΣ ΑΔΕΡΦΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Ιουν 2014, 14:00 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator

Εγγραφη: 06 Οκτ 2012, 12:28
Δημοσ.: 467
Επίσης φίλε, να σου προτείνω να δεις το πρόγραμμα σπουδών μας- κυρίως τα υποχρεωτικά μας-. Δεν έχουν σχέση με τα μαθηματικά του σχολείου! Βέβαια είπες ότι έχεις ασχοληθεί λιγάκι με συνδυαστική και θεωρία αριθμών, αλλά δεν είναι εντελώς αντιπροσωπευτικό δείγμα των μαθημάτων μας! Είναι και τα δύο επιλεγόμενα μαθήματα για μας (παρ'ότι αρκετά βασικά).
Φιλικά! :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Ιουν 2014, 17:03 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 14 Ιαν 2009, 18:04
Δημοσ.: 508
Antifa13 έγραψε:

Η αλήθεια είναι ότι πολλοι απογοητεύονται οταν μπουν στο μαθηματικό. Ειχα παρόμοιο δίλημμα με σένα όταν δήλωνα σχολές, όπως και πολλοί άλλοι. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι οτι το βασικό πρόβλημα με το μαθηματικό είναι πως έχει χαμηλή βάση σε σχέση με τις απαιτήσεις του τμήματος. Επιπλέον το τμήμα δεν είναι τόσο οργανωμένο όσο τα τμήματα του ΕΜΠ, δε σε βάζει σε πρόγραμμα μιας και δεν έχουμε εργαστήρια , εργασίες κλπ όπως στο πολυτεχνείο. Το πρόγραμμα θα κληθείς να το επιβάλεις εσύ στον εαυτό σου και αυτό δεν είναι εύκολο, ειδικά στην αρχή.
Προσωπικά επέλεξα το μαθηματικό αφού πρώτα είχα δει το πρόγραμμα σπουδών και έιχα συζητήσει με γνωστούς μου που ήδη φοιτούσαν στο τμήμα.
Ως προς την επαγγελματική αποκατάσταση πιστεύω πως δύσκολα μπορεί να σου απαντήσει κάποιος με υπάρχει δεν υπάρχει. Και οι 2 σχολές θα σου ανοίξουν πολλούς και διαφορετικούς δρόμους και είναι πιθανό σε 4 ή 5 χρόνια απο τώρα να μη σκέφτεσαι καν τον προγραμματισμο ή τη πληροφορική πιο γενικα για μεταπτυχιακό.
Για μένα το μόνο που έχεις να σκεφτείς είναι τι προτιμάς να μελετήσεις τα επόμενα 4-5 χρόνια και με βάση αυτό αποφασίζεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Ιουν 2014, 20:55 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator

Εγγραφη: 19 Ιαν 2014, 22:08
Δημοσ.: 268
Τοποθεσια: Νίκαια
Η συζήτηση αυτή είναι μεγάλη, και για πολύ καιρό είχα το ίδιο θέμα με σένα. Τελικά αποφάσισα μαθηματικό (όπως βλέπεις) και θα μπορούσα να σου αναλύσω τους λόγους, αλλά νομίζω ότι πολύ καλύτερα τους καλύπτει ένας συνάδελφος εδώ. Συγκεκριμένα δες το ποστ του Αντώνη Νασιούλα, που είναι κατά τη γνώμη μου μια άψογα τεκμηριωμένη επιχειρηματολογία για το γιατί να διαλέξεις μαθηματικό, και το γιατί διάλεξα εγώ!

ΥΓ diapsiquir λάτρεψα την παραβολή με το grand canyon αχαχαχααχ :P

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 43 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: