forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 21 Νοέμ 2017, 02:51

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 43 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Μαθηματικό Αθήνας ή ΗΜΜΥ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Ιουν 2014, 03:40 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 23 Σεπ 2013, 00:24
Δημοσ.: 29
Καταρχάς καλησπέρα στο forum. Ξέρω πώς ο τίτλος ακούγεται πολύ γενικός αλλά θα προσπαθήσω να γίνω πιο ακριβής παρακάτω. Ζητώ συγγνώμη αν έχει συζητηθεί κάτι παρόμοιο αλλά δεν βρήκα παρεμφερή συζήτηση (παρ'ό,τι και να υπάρχει θα ήταν χρήσιμο να μου πείτε τις γνώμες σας γιατί η περίπτωση του καθενός είναι διαφορετική).

Από τα τέλη γυμνασίου-αρχές λυκείου οι περισσότεροι καθηγητές μου έλεγαν πως έχω μία ιδιαίτερη κλίση στα μαθηματικά κτλ, και η αλήθεια είναι ότι απ'όσο μπορώ να θυμηθώ τον εαυτό μου είναι από τα μόνα(αν όχι το μόνο) μαθήματα που πραγματικά μου άρεσε να το διαβάζω. Έτσι λοιπόν ιδιαίτερα κατά τη διάρκεια της Β λυκείου ξεκίνησα να ασχολούμαι με μερικά εξωσχολικά μαθηματικά(πχ συνδυαστική, θεωρία αριθμών) και μου φάνηκαν αρκετά ενδιαφέροντα, οπότε μπήκε στο μυαλό μου η ιδέα να πάω για μαθηματικός, μιας και το αντικείμενο με ενδιέφερε(και ακόμα με ενδιαφέρει) αρκετά, και να το συνδυάσω με ένα μεταπτυχιακό στον Προγραμματισμό(ή μάλλον Πληροφορική γιατί στον προγραμματισμό δεν έχω δει να υπάρχει κάποιο).
Μέχρι φέτος λοιπόν, αφού έφυγα από τη θετική απορρίπτοντας την ιατρική που επί χρόνια μου πρότειναν οι περισσότεροι στον περίγυρό μου, το μαθηματικό συνέχιζε να αποτελεί στο μυαλό μου την πρώτη μου επιλογή και στόχο. Τώρα όμως με το πέρας των πανελλαδικών και λίγο πριν τα μηχανογραφικά πολλοί -κυρίως το συγγενολόι- μου λένε να ΜΗΝ το επιλέξω ως πρώτη επιλογή και αντ'αυτού να προτιμήσω την Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών του ΕΜΠ. Μετά από αρκετό ψάξιμο στους οδηγούς σπουδών και των δύο σχολών βρίσκομαι στο εξής δίλημμα:

Να επιλέξω τον συνδυασμό Μαθηματικό+Μεταπτυχιακό Πληροφορικής ή την ΗΜΜΥ;

Η ΗΜΜΥ μπορώ να πω ότι εν μέρει μου φάνηκε ενδιαφέρουσα σχολή, δεδομένου ότι περιέχει κάποια μαθήματα μαθηματικών(αν και κατά βάση είναι εφαρμοσμένα, που είναι ένα πλην γιατί θα ήθελα να ασχοληθώ και με τα θεωρητικά) ενώ έχει και αρκετά μαθήματα σχετικά με Προγραμματισμό-Πληροφορική, ΑΛΛΆ έχει το αρνητικό ότι περιέχει πάρα πολλά μαθήματα στυλ Φυσική-Ηλεκτρολογία-Μηχανική κτλ που δεν με τρελαίνουν, σε σημείο που δεν ξέρω καν αν θα μπορέσω να τα βγάλω εις πέρας.

Οπότε έχω να κάνω τις εξής ερωτήσεις και παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι σχετικά να μου απαντήσει:
i)Τι γίνεται με την επαγγελματική αποκατάσταση μετά το μαθηματικό;
ii)Τι γίνεται με την επαγγελματική αποκατάσταση μετά την ΗΜΜΥ;
iii)(αν τα πράγματα είναι υπέρ της ΗΜΜΥ)είναι η διαφορά τόσο μεγάλη μεταξύ τους ώστε να αξίζει να θυσιάσω αυτό που μου αρέσει περισσότερο και να ακολουθήσω την ηλεκτρολόγων;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! Θα ήταν ευπρόσδεκτο και επιθυμητό οποιοσδήποτε έχει να πει κάποια άποψη (ακόμη και άσχετη με τις ερωτήσεις) να την πει!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Μαθηματικό Αθήνας ή ΗΜΜΥ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Ιουν 2014, 08:40 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 15 Ιούλ 2012, 13:21
Δημοσ.: 1322
Τοποθεσια: Σείριος, α CMa
Γενικά το αν θα σου αρέσει μία σχολή είναι σχετικό και δεν μπορείς να ξέρεις από τώρα.

Είμαι κατά της τάσης προς το ΗΜΜΥ γιατί μέχρι να βγεις θα έχουμε πήξει στους αποφοίτους! Βέβαια λόγω εργαστηρίων είναι σίγουρα μία σχολή που σε βάζει περισσότερο σε μία σειρά απ' ότι η δική μας. Η σχολή μας έχει ελάχιστα εργαστήρια και γενικά χρειάζεται πειθαρχεία και καθημερινό διάβασμα. Είσαι σίγουρος όμως ότι θες να ασχοληθείς με τόσα μαθηματικά; Ελάχιστα μαθήματα που θα κάνεις θα ξεφεύγουν λίγο, πιο συγκεκριμένα θες για πτυχίο 2 τουλάχιστον Φυσικής, 3 τουλάχιστον Διδακτικής (που έχουν να κάνουν συνήθως με μαθηματικά αλλά κυρίως με ιστορίες και μεθόδους διδασκαλίας) και υπάρχουν και 2 μαθήματα καθαρά προγραμματισμού (MATLAB και JAVA). Αν κι έχουμε κατεύθυνση εφαρμοσμένων μαθηματικών με αρκετά μαθήματα σε υπολογιστές, έχουν κυρίως μαθηματική φύση κι αυτά. Θεωρητικά πάντως που θες έχουμε σίγουρα μπόλικα αλλά δύσκολα θα μπορέσεις να συνδυάσεις αρκετά θεωρητικά με υπολογιστές γιατί είναι αντίθετες κατευθύνσεις!

Για αποκατάσταση δεν ξέρω τι να σου πω αλλά ξέρω ότι ως μαθηματικός μπορείς να προσαρμοστείς σε ότι μεταπτυχιακό θελήσεις οπότε δεν καλουπώνεσαι από τα 18 σου (γι αυτό τον λόγο και την διάλεξα προσωπικά) και έχεις πάντα την διέξοδο των ιδιαίτερων μαθημάτων για ένα εύκολο χαρτζιλίκι όσο σπουδάζεις. Επίσης θυμάμαι για μια έρευνα τελευταία που έβγαζε τον μαθηματικό καλύτερο επάγγελμα της χρονιάς κι ότι θα υπάρξει ανάπτυξη του κλάδου γύρω στο 25% μέχρι τουλάχιστον το 2022.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Ιουν 2014, 12:08 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 05 Μαρ 2010, 10:20
Δημοσ.: 259
Απο τη στιγμή που έχεις αυτο το δίλημμα είσαι σε καλό δρόμο γιατί πρόκειται για τις δυο κορυφαίες σχολές της Ελλάδας. Για τα μαθήματα που λες, όπου και να πας αποκλείεται να σου αρέσουν όλα, αλλά για να προχωρησεις θα πρέπει να έχεις ένα πολύ καλό μαθηματικό υπόβαθρο που πιςτευω το αποκτάς και απο τις δυο αυτές σχολές. Ακομα και οι φυσικές και ο ηλεκτρομαγνητισμος και οι μηχανικες, εφαρμογές των μαθηματικών ειναι και ίσα ίσα που στους ηλεκτρολόγους για παράδειγμα θα δεις και μοντελοποιηςη φυσικών φαινομένων όπου μπαίνουν οι διαφορικές εξισώσεις και δεν θα μείνεις να κοιτάς τον τύπο όπως κάνουμε στο μαθηματικό. Τα βαριά θεωρητικά μαθηματικά τα έχουν και οι δυο σχολές και γίνονται σε πολυ ανεβασμένο επίπεδο. Το Μετσόβιο γενικά εχει καλα εργαστήρια γιατί παίρνει τα περισσότερα κονδύλια οπότε θα έχεις την ευκαιρία να δεις περισσότερες εφαρμογές και θα έχεις και διπλωματική που ειναι μια πολυ καλή εμπειρία που το μαθηματικό δεν στην προσφέρει σε προπτυχιακό επίπεδο. Για το μετά, παίζει ρόλο ο βαθμός που θα βγάλεις. Αν πχ σκιστείς και βγάλεις πάνω απο 9 ( και για τις δυο σχολές ισχύει αυτο) σου ανοίγονται MIT, Cambridge, Harvard, Stanford, κλπ. Για τους αποφοίτους που αναφέρθηκαν πιο πάνω, η αγορά στην Ελλάδα αυτη τη στιγμή εχει γεμίσει απο όλους τους κλάδους, οπότε μην κοιτάς αυτο το επιχείρημα γιατί σε δέκα χρόνια μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα (είτε προς το καλύτερο είτε προς το χειρότερο). Οπότε κατα τη γνώμη μου, αφου έχεις τη δυνατότητα των μορίων πηγαινε στους ηλεκτρολόγους γιατί είναι ΕΜΠ και στο εξωτερικό ειναι πιο γνωστό, ο 5ος χρόνος που εχει επιπλέον το Πολυτεχνείο μετράει σαν μάστερ, θα κατανοήσεις καλύτερα τα μαθηματικά γιατί θα τα δεις να εφαρμόζονται και σε άλλους κλάδους, άσε που εχει βγάλει και έναν Δασκαλακη.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Ιουν 2014, 14:29 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 02 Οκτ 2012, 19:35
Δημοσ.: 693
Κάποια σχόλια:

1)Σε τέσσερα-πέντε χρόνια που θα τελειώσεις όποια σχολή τελειώσεις δεν μπορείς να ξέρεις τι θα συμβαίνει στην αγορά εργασίας. Ούτε εσύ, ούτε κανείς άλλος συμβουλάτορας. Πέντε-έξι χρόνια πριν την κρίση, οι σχολές που είχαν σχέση με την οικοδομή ήταν στα πάνω τους και περιζήτητες. Προφανώς κανείς δεν φανταζόταν τι θα ερχόταν μετά -εκτός από τον Σφακιανάκη που τα έλεγε από καιρό και δεν τον ακούγαμε. Υπάρχουν και αρκετά ακόμα παρόμοια παραδείγματα. Σε πέντε χρόνια η Ελλάδα μπορεί να έχει πτωχεύσει -οριστικά και τυπικά- ή μπορεί να δρέπουμε του καρπούς ενός πολύ επιτυχημένου σαξες στόρυ που όλοι θα έχουν δουλειά με κατώτατο μισθό 2000 ευρώ.

2)Ιδιαίτερα κάνουν και τα παιδιά της ΣΥΜΜΗ. Μάλιστα επειδή αυτοί είναι Multi-task κάνουν και σε περισσότερα μαθήματα -μαθηματικά, φυσική, χημεία.

3)Το επάγγελμα του μαθηματικού θεωρείται σε αρκετές προηγμένες χώρες και για αρκετά χρόνια από τα κορυφαία και βρίσκεται σε υψηλή εκτίμηση. Βέβαια εκεί διαφέρει ο mathematician με τον teacher of mathematics.

4)Μεγάλο ρόλο για την συνέχεια στις σπουδές δεν παίζει τόσο ένα όνομα (Μετσόβιο) όσο πιο συγκεκριμένα πράγματα. Τι συστατικές θα έχεις και από ποιους, τι άλλα πράγματα έχεις να δείξεις εκτός από τον βαθμό του πτυχίου (π.χ. μια δημοσίευση που έχουν πραγματικά ελάχιστοι είναι διαβατήριο για παντού) κτλ.

5)Το ότι θα γνωρίσει κανείς την τριγωνομετρία π.χ. καλύτερα επειδή θα την εφαρμόσει στις ταλαντώσεις εγώ προσωπικά δεν το πιστεύω, χωρίς να σημαίνει ότι έχει και κάποια αξία η προσωπική μου πίστη. Τα μαθηματικά έχουν μια θεωρητική υπόσταση που αν δεν γίνει κατανοητή ως έχει, δεν πρόκειται να υποκατασταθεί από κάποιο εφαρμοσμένο βοήθημα.

6)Το συγγενολόι δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο έχει άποψη για το θέμα. Τι ξέρει για τις δυο αυτές σχολές; Πιθανότατα σχεδόν τίποτα. Απλώς όπως κάθε ελληνικό συγγενολόι, θέλει να στείλει το παιδί του στην πιο φημισμένη σχολή. Είναι άλλο να λες στην γειτόνισσα πέρασε ο γιος μου στην ΣΗΜΜΥ και άλλο στο μαθηματικό των 16.000 (και αν).

7)Ο Δασκαλάκης θα μπορούσε κάλλιστα να είναι αυτός που είναι και ας μην είχε πάει στην ΣΥΜΜΗ. Εξάλλου αρκετοί έχουν πετύχει πράγματα παρόμοια ή και "ανώτερα" του Δασκαλάκη και απλώς δεν είναι γνωστοί ευρέως στο ελληνικό κοινό. Ο Δασκαλάκης ανήκει σε μια κατηγορία επιστημόνων-σελέμπριτι που ξέρει να πλασάρει τον εαυτό του αρκετά καλά και διαθέτει ουκ ολίγα κονέ. Το ότι έχει καταφέρει να θεωρείται κολλητός με τον Νας, το ότι οι περισσότεροι πιστεύουν ότι έχει καταρρίψει την θεωρία του Νας και αυτό συζητιέται καθημερινά σε όλα τα επιστημονικά πηγαδάκια είναι αποτέλεσμα αυτού του πράγματος. Προφανώς και δεν υπονοώ ότι είναι ένα τίποτα. Καθηγητής του ΜΙΤ είναι. Απλώς υπάρχουν κι άλλοι Έλληνες καθηγητές κορυφαίων πανεπιστημίων με αξιολογότατες δημοσιεύσεις που δεν τους ξέρει ούτε η μάνα τους, γιατί δεν εδίναν συνέντευξη στην τηλεόραση και στην Καθημερινή κάθε άλλη βδομάδα. Τέλος πάντων δεν είναι της παρούσης...απλώς το επιχείρημα η ΣΗΜΜΥ έβγαλε τον Δασκαλάκη άρα είναι καλή σχολή είναι κάτι παραπάνω από τρωτό.

Καλή επιλογή.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Ιουν 2014, 17:18 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 15 Ιούλ 2012, 13:21
Δημοσ.: 1322
Τοποθεσια: Σείριος, α CMa
perlman έγραψε:
... ή μπορεί να δρέπουμε του καρπούς ενός πολύ επιτυχημένου σαξες στόρυ που όλοι θα έχουν δουλειά με κατώτατο μισθό 2000 ευρώ.

:pissed: :clap:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Ιουν 2014, 19:14 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 22 Σεπ 2012, 18:06
Δημοσ.: 480
Τοποθεσια: Pasadena, CA
Σκέψου καλά αν μπορείς να αντέξεις τη γκρίνια από τους συγγενείς που δεν πήγες στο πολυτεχνείο (Αν πράγματι σε "αφήσουν" να διαλέξεις)
Το γεγονός είναι ότι η ΣΗΜΜΥ έχει φοιτητές με πολύ περισσότερα μόρια και ως αποτέλεσμα πιο έξυπνους σε γενικές γραμμές. Παρ'όλα αυτά και στις δύο σχολές η πλειοψηφία των φοιτητών είναι άτομα τα οποία δεν ξέρουν τι ρόλο παίζουν στη σχολή που βρίσκονται , στο μεν πολυτεχνείο γιατί ΟΛΟΙ πήγαν επειδή το ήθελαν οι γονείς τους και στο μεν μαθηματικό επειδή δεν πιάσανε κάτι καλύτερο ή επειδή τους στείλανε οι γονείς τους ή επειδή πρέπει να χάνεις λίγο για να σε ευχαριστεί να κάνεις μόνο μαθηματικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Ιουν 2014, 21:43 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 04 Ιαν 2009, 13:03
Δημοσ.: 814
Τοποθεσια: Κυψέλη
Sarko έγραψε:
Το γεγονός είναι ότι η ΣΗΜΜΥ έχει φοιτητές με πολύ περισσότερα μόρια και ως αποτέλεσμα πιο έξυπνους σε γενικές γραμμές.

Πάλι καλά που έχουμε και κάποιες διάνοιες σαν εσένα στο μαθηματικό για να μπαλανσάρουμε κάπως την κατάσταση. :pissed:

And I smile and I sip my opium tea.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Ιουν 2014, 22:01 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Ιουν 2013, 16:39
Δημοσ.: 642
Τοποθεσια: Hiphopoly
νομιζω την αποφαση την εχεις παρει ηδη μονος σου εδω και πολυ καιρο πριν...διαλεξε αυτο που πραγματικα σ αρεσει και μν ακουσεις κανενα αλλο,ακομα και αν αυτος ο αλλος ειναι οι δικοι σου..Στο κατω κατω εσυ ξερεις τι θες καλυτερα απο καθε αλλο ...Περα απο αυτο σκεψου την περιπτωση οτι τελικα ακολουθεις αυτο που σου επεβαλε η σε προετρεψε εντονα καποιος αλλος και οτι τελικα δεν σ αρεσει ,μετα θα ριχνεις ευθυνες στους αλλους και θα το μετανιωνεις συνεχεια..ειναι πολυ καλυτερο να μετανιωσεις για μια δικη σου αποφαση παρα για μια αποφαση που σου επιβληθηκε....οσο για αυτα τα σχολια που κανουν τα συγγενολογια του τυπου αυτη η σχολη εχει πιο μεγαλη βαση και εκει πανε οι εξυπνοι κλπ ειναι εντελως οτι να ναι...υπαρχουν και ατομα που βρισκονται σε αυτες τις σχολες που '' ειναι για εξυπνους'' και δεν μπορουν ουτε να πουν μια κουβεντα σαν ανθρωποι (καλα και στη δικη μας βεβαια :twisted: )...

κι αν δε φοβάσαι τις φλόγες, έχει χώρο, ανέβα.
Στα όνειρα που περισσεύουν, ρίξε μια ματιά
και χρέωσέ τα στη φωτιά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Ιουν 2014, 23:55 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 22 Σεπ 2012, 18:06
Δημοσ.: 480
Τοποθεσια: Pasadena, CA
Λις έγραψε:
Sarko έγραψε:
Το γεγονός είναι ότι η ΣΗΜΜΥ έχει φοιτητές με πολύ περισσότερα μόρια και ως αποτέλεσμα πιο έξυπνους σε γενικές γραμμές.

Πάλι καλά που έχουμε και κάποιες διάνοιες σαν εσένα στο μαθηματικό για να μπαλανσάρουμε κάπως την κατάσταση. :pissed:

Αντικειμενικά όταν ο ένας έχει γράψει 19500 και ο άλλος 17500 και από τη στιμή που όλοι προσπάθησαν για το καλύτερο, έχει κάτι παραπάνω αυτός που έγραψε περισσότερα μόρια. Αν εσένα σε ενοχλεί αυτό, εμένα δεν είναι δικό μου θέμα και ούτε μίλησα για τον ευατό μου ή για κάποιον συγκεκριμένα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2014, 01:04 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 11 Φεβ 2013, 20:26
Δημοσ.: 29
Sarko έγραψε:
Λις έγραψε:
Sarko έγραψε:

Αντικειμενικά όταν ο ένας έχει γράψει 19500 και ο άλλος 17500 και από τη στιμή που όλοι προσπάθησαν για το καλύτερο, έχει κάτι παραπάνω αυτός που έγραψε περισσότερα μόρια. Αν εσένα σε ενοχλεί αυτό, εμένα δεν είναι δικό μου θέμα και ούτε μίλησα για τον ευατό μου ή για κάποιον συγκεκριμένα.

Νταξει οντως... το να γραψεις 20 στο αοδε ειναι ξεκαθαρα ενδειξη ευφιας!!! :clap:
+ οτι το κατα ποσο ειναι εξυπνοι οι φοιτητες μιας σχολης δεν αποτελει θεωρω κριτηριο για να την επιλεξεις...

Εγω πιστευω οτι αν σ αρεσουν τα μαθηματικα οσο λες το θεμα εχει τελειωσει ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ!
(δυσκολα θα βρεις αλλου τοσα μαθηματικα οσα εδω)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2014, 08:39 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Στην ΣΥΜΜΗ να περάσεις γράφοντας 20 μόνο στο ΑΟΔΕ, κομματάκι δύσκολο είναι.
Αντίθετα γράφοντας καλά στα βαρβάτα μαθήματα του ΑΟΔΕ, του προγραμματισμού και των Μαθηματικών Γενικής μπορείς να γράψεις ένα 12-13 στα μαθήματα της κατεύθυνσης (δηλαδή την θεωρία και να λύσεις μια εξίσωση στους μιγαδικούς) και να περάσεις στο μαθηματικό.
Ακούστηκε λίγο άσχημο έτσι όπως το έγραψε ο Σαρκο, αλλά οι φοιτητές των ηλεκτρολόγων στον μέσο όρο τους έχουν καλύτερο υπόβαθρο. Αυτό εννοούσε και αυτό ισχύει. Στο μαθηματικό μπορεί να μπει κάποιος που να μην ξέρει -κυριολεκτώ- να υπολογίζει το ολοκλήρωμα του x. Στους ηλεκτρολόγους δεν μπορεί. Τόσο απλό.

Βέβαια ούτε εγώ πιστεύω ότι η βάση έχει μεγάλη σημασία για την επιλογή. Δηλαδή αν είχε το μαθηματικό 19.000 θα κάναμε πιο διαστημικά μαθηματικά; Αμφιβάλλω πολύ έντονα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2014, 09:28 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 28 Αύγ 2006, 10:35
Δημοσ.: 399
Τοποθεσια: ΑΧΑΡΝΑΙ
perlman έγραψε:
Αντίθετα γράφοντας καλά στα βαρβάτα μαθήματα του ΑΟΔΕ, του προγραμματισμού και των Μαθηματικών Γενικής μπορείς να γράψεις ένα 12-13 στα μαθήματα της κατεύθυνσης (δηλαδή την θεωρία και να λύσεις μια εξίσωση στους μιγαδικούς) και να περάσεις στο μαθηματικό.
Ακούστηκε λίγο άσχημο έτσι όπως το έγραψε ο Σαρκο, αλλά οι φοιτητές των ηλεκτρολόγων στον μέσο όρο τους έχουν καλύτερο υπόβαθρο. Αυτό εννοούσε και αυτό ισχύει. Στο μαθηματικό μπορεί να μπει κάποιος που να μην ξέρει -κυριολεκτώ- να υπολογίζει το ολοκλήρωμα του x. Στους ηλεκτρολόγους δεν μπορεί. Τόσο απλό.

Βέβαια ούτε εγώ πιστεύω ότι η βάση έχει μεγάλη σημασία για την επιλογή. Δηλαδή αν είχε το μαθηματικό 19.000 θα κάναμε πιο διαστημικά μαθηματικά; Αμφιβάλλω πολύ έντονα.

Μην πέφτετε σε γενικότητες!!! Ομολογώ ότι Ιστορία, ΑΟΔΕ και φυσική γενικής πάτωσα (ναι,δίναμε και αυτά τα μαθήματα για να μπούμε μαθηματικό!!!), αλλά μαθ γεν και κατ και ανεπτυξη εφαρμογων εγραψα 20. Να μη σημειώσω λοιπόν ότι οριακά μπήκα μαθηματικό, επειδή τη χρόνια μου έπεσαν πολύ οι βάσεις!!! Δεν πρόκειται ποτέ να δεχτώ λοιπόν ότι είμαι πιο χαζή από κάποιον που έγραψε καλύτερα στις εξετάσεις!!! Ούτε θέμα υπόβαθρου!!! Απλά, προσέχετε λίγο τις αοριστολογίες και γενικεύσεις!!! Γιατί ακόμα κι αν κάποιος είναι "χαζός" , θα τα παρατούσε τον πρώτο μήνα!!! Η σχολή είναι απαιτητική!!!

Μην σταματάτε ποτέ να ελπίζετε!!!
Θετική σκέψη!!!
Think positive!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2014, 09:45 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 10 Ιουν 2013, 16:39
Δημοσ.: 642
Τοποθεσια: Hiphopoly
και γενικα τι σχεση εχει ο βαθμος των πανελληνιων με την εξυπναδα του ατομου?? δεν μπορω να καταλαβω πως καθοριζουν την εξυπναδα του ατομου καποια γραπτα ..ενας φιλος μου που ηταν θεωρητικη( που πολλοι την εχουν του πεταματου λες και οσοι πανε εκει ειναι τουβλα) περα του οτι μπορει να αποστηθισει σε μια μερα ολοκληρη εγκυκλοπαιδια κανει με το μυαλο του κατι απιστευτες πραξεις που εμεις τις κανουμε με το κομπιουτερακι,παρ ολα αυτα πανελληνιες εγραψε 15 .δεν νομιζω οτι αυτο παει να πει οτι ειναι λιγοτερο εξυπνος απο αλλους επειδη γραψανε παραπανω στις εξετασεις του σχολειου...αν ειναι δυνατον...συγγνωμη για το offtopic μπερδευουμε και το παιδι ετσι ,αλλα πρεπει και ο ιδιος να κυνηγησει το ονειρο που εχει απο μικρο παιδι,σιγουρα να μν ακουει τριτους γιατι ξερει καλυτερα ο ιδιος αυτο που θελει και φυσικα να παιρνει καθολου στα σοβαρα την αποψη σχολη με πιο πολλα μορια= σχολη με πιο εξυπνους φοιτητες και πιο δυσκολη...και οσο για την τριτη ερωτηση που εκανε το παιδι αν αξιζει να θυσιασει αυτο που του αρεσει προσωπικα θεωρω εννοειται πως ΟΧΙ γιατι οταν κανεις αυτο που πραγματικα σ αρεσει τοτε μονο εισαι ευτυχισμενος και το κανεις και καλα ..Αυτα..

κι αν δε φοβάσαι τις φλόγες, έχει χώρο, ανέβα.
Στα όνειρα που περισσεύουν, ρίξε μια ματιά
και χρέωσέ τα στη φωτιά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2014, 09:51 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

jmarkou έγραψε:
perlman έγραψε:

Μην πέφτετε σε γενικότητες!!! Ομολογώ ότι Ιστορία, ΑΟΔΕ και φυσική γενικής πάτωσα (ναι,δίναμε και αυτά τα μαθήματα για να μπούμε μαθηματικό!!!), αλλά μαθ γεν και κατ και ανεπτυξη εφαρμογων εγραψα 20. Να μη σημειώσω λοιπόν ότι οριακά μπήκα μαθηματικό, επειδή τη χρόνια μου έπεσαν πολύ οι βάσεις!!! Δεν πρόκειται ποτέ να δεχτώ λοιπόν ότι είμαι πιο χαζή από κάποιον που έγραψε καλύτερα στις εξετάσεις!!! Ούτε θέμα υπόβαθρου!!! Απλά, προσέχετε λίγο τις αοριστολογίες και γενικεύσεις!!! Γιατί ακόμα κι αν κάποιος είναι "χαζός" , θα τα παρατούσε τον πρώτο μήνα!!! Η σχολή είναι απαιτητική!!!

Είπε κανείς ότι καθένας από το μαθηματικό είναι πιο χαζός ή έχει χαμηλότερο υπόβαθρο από έναν ΣΗΜΜΥ-τη;
Είπες κανείς ότι δεν υπάρχουν παιδιά που μπαίνουν στο μαθηματικό χτυπώντας ταβάνι στα δύσκολα μαθήματα;
Μίλησε κανείς για γενικότητες;

Για να μην γράφω πάλι τα ίδια με διαφορετικά λόγια για να τα καταλάβεις, διάβασε λίγο πιο προσεκτικά τι γράφω.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2014, 09:51 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 25 Σεπ 2007, 17:31
Δημοσ.: 4235
Αυτό με τα μόρια ότι επειδή έχει μεγαλύτερη βάση είναι καλύτερο το επίπεδο δεν ισχύει. Σημασία έχει πόσο καίγεται το κεφάλι σου στο μέλλον (πχ Ευελπίδων που τους παίρνουν 18 χρονών και τους μαντρώνουν 4 χρόνια, πως να μην καεί το κεφάλι σου) και πόσο δεν θα βαρεθεί κάποιος στην πορεία, ένας μαθητής του 16 που στο γυμνάσιο ήταν ότιναναι (13-15) και μετά ξεκινάει να ναι στο 16, όταν μπει σε αυτό που πραγματικά ήθελε να κάνει δεν θα νιώσει την βαρεμάρα σε σχέση με κάποιον που από 6 χρονών διαβάζει ανελλιπώς. Αν και είναι στο άτομο.
Για το αρχικό ποστ, υποθέτω πως άμα να μην πας στο ΕΜΠ, δεν θα το σκεφτόσουνα, ή μήπως όχι;

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 43 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: