forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 26 Σεπ 2017, 20:11

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 43 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μαθηματικό Αθήνας ή ΗΜΜΥ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Ιουν 2014, 11:20 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 02 Οκτ 2012, 19:35
Δημοσ.: 693
catwoman έγραψε:
Η αλήθεια είναι ότι πολλοι απογοητεύονται οταν μπουν στο μαθηματικό. Ειχα παρόμοιο δίλημμα με σένα όταν δήλωνα σχολές, όπως και πολλοί άλλοι. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι οτι το βασικό πρόβλημα με το μαθηματικό είναι πως έχει χαμηλή βάση σε σχέση με τις απαιτήσεις του τμήματος. Επιπλέον το τμήμα δεν είναι τόσο οργανωμένο όσο τα τμήματα του ΕΜΠ, δε σε βάζει σε πρόγραμμα μιας και δεν έχουμε εργαστήρια , εργασίες κλπ όπως στο πολυτεχνείο. Το πρόγραμμα θα κληθείς να το επιβάλεις εσύ στον εαυτό σου και αυτό δεν είναι εύκολο, ειδικά στην αρχή.
Προσωπικά επέλεξα το μαθηματικό αφού πρώτα είχα δει το πρόγραμμα σπουδών και έιχα συζητήσει με γνωστούς μου που ήδη φοιτούσαν στο τμήμα.
Ως προς την επαγγελματική αποκατάσταση πιστεύω πως δύσκολα μπορεί να σου απαντήσει κάποιος με υπάρχει δεν υπάρχει. Και οι 2 σχολές θα σου ανοίξουν πολλούς και διαφορετικούς δρόμους και είναι πιθανό σε 4 ή 5 χρόνια απο τώρα να μη σκέφτεσαι καν τον προγραμματισμο ή τη πληροφορική πιο γενικα για μεταπτυχιακό.
Για μένα το μόνο που έχεις να σκεφτείς είναι τι προτιμάς να μελετήσεις τα επόμενα 4-5 χρόνια και με βάση αυτό αποφασίζεις.

Νομίζω ότι σε όλες τις σχολές πολλοί απογοητεύονται όταν μπουν.

Επίσης τι εννοείς δεν είναι τόσο οργανωμένο το Μαθηματικό; Γιατί ας πούμε εγώ ξέρω ότι στους μηχανολόγους πρέπει να πας σε πολλά μαθήματα από την σχολή για να δεις τον βαθμό σου, δεν υπάρχει καμία οργάνωση με σημειώσεις-παλιά θέματα κτλ, τραγική ενημέρωση στα περισσότερα μαθήματα. Γενικώς σε θέμα οργάνωσης εμείς είμαστε ΜΙΤ μπροστά τους. Αυτό μάλιστα μου το έχει επιβεβαιώσει και φίλος μου που πέρσι ήταν στο μαθηματικό και φέτος πήγε στους μηχανολόγους του ΕΜΠ. Η αλήθεια είναι πως υπάρχει άλλη εικόνα για το ΕΜΠ. Και εγώ όταν έμαθα αυτά τα πράγματα έπεσα από τα σύννεφα.

Επίσης πιστεύω σε κάθε σχολή θα κληθείς να επιβάλεις πρόγραμμα στον εαυτό σου. Είναι έτσι οργανωμένα τα ελληνικά πανεπιστήμια. Στο πολυτεχνείο όντως έχουν κάποια εργαστήρια και κάποιες εργασίες, αλλά δεν είναι και τόσα πολλά, για πει κανείς ότι σε βάζουν σε πρόγραμμα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Ιουν 2014, 13:42 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator

Εγγραφη: 19 Ιαν 2014, 22:08
Δημοσ.: 268
Τοποθεσια: Νίκαια
Sarko έγραψε:
Ή απλά μπορείτε να δείτε αποτελέσματα μαθηματικών διαγωνισμών. Θα παρατηρήσετε ότι η ομάδα της ΣΗΜΜΥ πάει καλύτερα απο τη δική μας σε διαγωνισμό μαθηματικών. Τώρα αν νομίζετε όλοι εσείς ότι μας είπα χαζούς, είστε χαζοί που το πιστεύετε αυτό.
Επιπλέον δεν καταλαβαίνω γιατί αυτοί που πήραν περισσότερα μόρια πρέπει αναγκαστικά να τα πήραν από το ΑΟΔΕ και όχι από τη Φυσική π.χ.

Σάρκο αυτό είναι αρκετά ανακριβές :P Αν δεις τα φετινά αποτελέσματα του SEEMOUS εμείς είχαμε την 2η και 5η θέση και οι ΣΗΜΜΥτες την 3η και μετά αρκετά πιο κάτω...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Ιουν 2014, 15:11 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 22 Σεπ 2012, 18:06
Δημοσ.: 480
Τοποθεσια: Pasadena, CA
viewtopic.php?f=753&t=11664
Νομίζω και μια φορά είναι αρκετή εφόσον υποτίθεται πως επιλέγονται οι καλύτεροι.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Ιουν 2014, 15:27 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator

Πρώτον μου έδωσες μια φορά και σου έδωσα μια φορά, συνεπώς είμαστε ίσοι... Επίσης λάβε υπόψη σου πως παίζει ρόλο και η εμπειρία από μαθητικούς διαγωνισμούς, και συνήθως εκείνοι που την έχουν παρακινούνται, λόγω των πολλών μορίων ή του άνευ να πάνε στην ΗΜΜΥ. Άρα η ΗΜΜΥ έχει εξορισμού πλεονέκτημα, αλλά παρόλα αυτά κονταροχτυπιούνται στα ίσα. Κάτι λέει αυτό για το μαθηματικό.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Ιουν 2014, 15:35 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 22 Σεπ 2012, 18:06
Δημοσ.: 480
Τοποθεσια: Pasadena, CA
Ηλεκτρολόγοι είναι τα παιδιά, όχι μαθηματικοί, δεν θα έπρεπε να υπάρχει καν σύγκριση. Το ότι η σχολή μας έχει λίγα μόρια είναι στα μείον της.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Ιουν 2014, 15:55 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator

Ηλεκτρολόγοι με μετάλλιο σε μαθητική ολυμπιάδα, που πήγαν εκεί ακριβώς επειδή η σχολή μας έχει λίγα μόρια. Επίσης και τα διαγωνιστικά μαθηματικά δεν είναι η ουσία των μαθηματικών, δεν χρειάζεσαι ούτε τη θεμελίωση των μαθηματικών ούτε όλη την ουσία. Συνεπώς και ο τρόπος που κάνουν τα μαθηματικά στη ΗΜΜΥ είναι αρκετός για να δώσεις ολυμπιάδα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Ιουν 2014, 16:09 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Sarko έγραψε:
Ηλεκτρολόγοι είναι τα παιδιά, όχι μαθηματικοί, δεν θα έπρεπε να υπάρχει καν σύγκριση. Το ότι η σχολή μας έχει λίγα μόρια είναι στα μείον της.

Παιδιά είναι ομάδα του ΕΜΠ και όχι της ΣΗΜΜΥ.
Στο ποστ που αναφέρει ο Sarko, ο πρώτος και ο τρίτος είναι παιδιά της ΣΕΜΦΕ σίγουρα (ο Κολλιόπουλος και ο Μοσχίδης). Τους άλλους δεν τους ξέρω, δεν υπάρχει όμως κανένας καλός λόγος να είναι από την ΣΗΜΜΥ.

Κάντε και μια έρευνα πριν ανεβάστε ότι ανεβάζετε, γιατί εκτίθεστε.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Ιουν 2014, 16:22 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Και κάτι ακόμα:
όσοι έχουν την παραμικρή ιδέα από διαγωνισμούς ξέρουν ότι έχουν πολύ διαφορετικό ύφος και ύλη από αυτά που γίνονται στις σχολές. Το αποτέλεσμα έρχεται στο μεγαλύτερο ποσοστό του από την προσωπική ενασχόληση του διαγωνιζόμενου και λίγο από τα μαθήματα προετοιμασίας. Όποιος νομίζει ότι τα παιδιά μιας σχολής πάνε καλύτερα από τα άλλα, επειδή κάνουν καλύτερα μαθηματικά στην σχολή τους, τότε κοιμάται τον ύπνο του δικαίου.

Το πόσο καλά θα πάει μια ομάδα είναι εν πολλοίς θέμα συγκυριακό. Ποια σχολή θα επιλέξουν οι "καλοί" στα μαθηματικά. Για παράδειγμα το 2011 ο χρυσός στην ΙΜΟ Γιώργος Βλάχος επέλεξε την ΣΥΜΜΗ (τελικά έφυγε ένα χρόνο μετά για το ΜΙΤ). Δυο χρόνια μετά ο επίσης χρυσός στην ΙΜΟ -και ότι καλύτερο έχει βγάλει η Ελλάδα στους διαγωνισμούς εδώ και πολλά χρόνια βάσει αποτελεσμάτων- Παναγιώτης Λώλας επέλεξε το μαθηματικό (δεν ήρθε βέβαια ποτέ, αφού φοιτά στο ΜΙΤ κι αυτός). Το ποια σχολή επέλεξε ο καθένας ήταν καθαρά θέμα προσωπικό και άρα συγκυριακό. Κάθε ένα από τα δυο παιδιά, αν δεν είχε φύγει στο εξωτερικό, θα μπορούσε να φέρει μεγάλες επιτυχίες για την σχολή του τις οποίες θα καρπώνονταν η ίδια η σχολή. Αντίστοιχα υπάρχουν κι άλλα παραδείγματα.

Τέλος πάντων, το έγραψα και σε προηγούμενο ποστ, δεν έχει κανένα νόημα να γίνεται αυτή η συζήτηση. Το πόσο καλά πάει μια ομάδα δεν έχει καμία σχέση με το πόσο καλή είναι η σχολή. Δείχνει απλώς ότι έχει ή δεν έχει έξι καλούς φοιτητές. Όλοι οι υπόλοιποι μπορεί να μην ξέρουν να παραγωγίζουν.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 20 Ιουν 2014, 18:02 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator

Perlman ακριβέστατος :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Αύγ 2014, 18:15 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 09 Σεπ 2013, 15:08
Δημοσ.: 219
Τοποθεσια: Εφ σίγμα δέλτα και λοιπά
bump επειδή έχω περιέργεια να μάθω αν θα έχουμε έναν εξαιρετικό νέο συνάδελφο!
edit: πολλούς θα έχουμε αλλά θέλω να δω τι επέλεξε τελικά ο OP.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Αύγ 2014, 18:29 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

diapsiquir έγραψε:
bump επειδή έχω περιέργεια να μάθω αν θα έχουμε έναν εξαιρετικό νέο συνάδελφο!
edit: πολλούς θα έχουμε αλλά θέλω να δω τι επέλεξε τελικά ο OP.

Ο ποιος; :o

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Αύγ 2014, 18:32 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 09 Σεπ 2013, 15:08
Δημοσ.: 219
Τοποθεσια: Εφ σίγμα δέλτα και λοιπά
Η συντομογραφία OP αναφέρεται συνήθως στον original poster, εν προκειμένω στο παιδί που ρώταγε αν πρέπει να επιλέξει εμάς ή αυτούς (έχθρα).
Επίσης στο πλαίσιο των videogames σημαίνει "overpowered" :P

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Αύγ 2014, 18:48 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

diapsiquir έγραψε:
Η συντομογραφία OP αναφέρεται συνήθως στον original poster, εν προκειμένω στο παιδί που ρώταγε αν πρέπει να επιλέξει εμάς ή αυτούς (έχθρα).
Επίσης στο πλαίσιο των videogames σημαίνει "overpowered" :P

Α μάλιστα, δεν το ήξερα.
Άντε να δούμε τι έβαλε λοιπόν...

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 43 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: