forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 19 Νοέμ 2017, 01:23

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 29 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Το μαθηματικό έχει μέλλον;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Ιουν 2011, 11:36 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 24 Σεπ 2006, 15:07
Δημοσ.: 1294
Τοποθεσια: Ελευσίνα
Με ένα πτυχίο μαθηματικού πουθενά αλλα με τις κατάλληλες μεταπτυχιακές σπουδές μπορει να ασχοληθεί απο τα οικονομικά και τη θεωρητική πληροφορική μέχρι τη βιολογία και όλους τους θερινούς τομείς... Φυσικά υπάρχουν και πιο μαθηματικοί κλάδοι όπως η στατιστικη ή η αλγεβρα για παράδειγμα...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Ιουν 2011, 11:41 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 21 Οκτ 2008, 19:57
Δημοσ.: 228
Τα Μαθηματικά εμφανίζονται σε όλες τις επιστήμες. Είμαστε το επιτελείο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Ιουν 2011, 11:45 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 27 Σεπ 2007, 18:07
Δημοσ.: 1920
το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να μιλησεις με καθηγητες του μαθηματικου κ του φυσικου και να σε κατευθυνουν οι ιδιοι...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Ιουν 2011, 11:48 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 01 Οκτ 2008, 16:37
Δημοσ.: 921
Φυσικά κ έχει μέλλον το μαθηματικό. Και σε συνέχεια όσων προαναφέρθησαν δεν είναι τυχαίο που στον χρηματοοικονομικό κλάδο τα πιο επιτυχημένα και σημαντικά στελέχη έχουν 1ο πτυχίο μαθηματικών ή μηχανικών (ισχυρό μαθηματικό υπόβαθρο). :)

Αλλά και εγώ θα σ πρότεινα να πας φυσικό!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Ιουν 2011, 11:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 30 Ιούλ 2009, 13:05
Δημοσ.: 24
Τοποθεσια: Evanston, Illinois
Γεια,

Κάθε χρόνο, σημαντικός αριθμός, τηρουμένων των αναλογιών, αποφοίτων του Μαθηματικού Αθήνας εισάγονται σε μεταπτυχιακά και διδακτορικά( από ότι καταλαβαίνω αυτό σε ενδιαφέρει εσένα πιο πολύ) προγράμματα σε Ευρώπη και Αμερική. Οι φοιτητές αυτοί, προέρχονται από όλες τις γκάμες τις βαθμολογικής κλίμακας, ενώ τα αντικείμενα των διδακτορικών που ακολουθούνται περιλαμβάνουν εκτός από τα Μαθηματικά, την Πληροφορική( θεωρητική Πληροφορική, Γλώσσες προγραμματισμού κτλ), τα Οικονομικά( θεωρητικά Οικονομικά, Business studies κτλ), το Engineering( πχ signal processing) και τη Φυσική.

Δυστυχώς τα στοιχεία που επικαλούμαι εδώ δεν είναι διαθέσιμα αυτή τη στιγμή στο διαδύκτιο,
για την εγκυρότητα τους απλά πρέπει να με πιστέψεις.

Ελπίζω να σε κάλυψα :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Ιουν 2011, 11:56 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 24 Ιουν 2011, 10:28
Δημοσ.: 5
θα μιλήσω και με το μαθηματικό μου ο φυσικός πάντως μου είπε πως φυσικός=ανεργία αυτό μου το είπε και ο μαθηματικός(για το φυσικό)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Ιουν 2011, 13:12 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 25 Σεπ 2007, 17:31
Δημοσ.: 4235
orestis000 έγραψε:
θα μιλήσω και με το μαθηματικό μου ο φυσικός πάντως μου είπε πως φυσικός=ανεργία αυτό μου το είπε και ο μαθηματικός(για το φυσικό)

Εν μέρη δεν έχει και άδικο, ο μαθηματικός απόφοιτος χωρίς μεταπτυχιακό κάπου αλλού πλην των ιδιαιτέρων,είναι δύσκολο να βρει δουλειά στον τομέα του(για άλλα πράγματα ισχύει ότι γενικά)
Τα ιδιωτικά και φροντιστήρια ζητάν προϋπηρεσία και είναι λογικό γιατί που ξέρουν εσύ τι θα κάνεις στα παιδιά(γιατί να σε εμπιστευτεί κάποιο)
Τα ιδιαίτερα άμα καταφέρεις και βρεις πολλά μπορείς να βγάλεις λεφτά ειδικά και αν και δεν το κάνουν πολλοί μπορεί και μέχρι να κολλάς και ένσημα σαν ελεύθερος επαγγελματίας (κάπως έτσι τεσπά) αλλά και πάλι θέλει να έχεις πολύ κόσμο...
Και τα λεφτά που παίρνεις στα ιδιαίτερα δεν είναι όπως παλιά πριν 5-6 χρόνια(τα οποία κατά την γνώμη μου είχαν αυξηθεί υπερβολικά)

Εμένα οι μαθηματικοί μου είχαν πει ότι πρέπει να είσαι πειραγμένος στο μυαλό για να δηλώσεις μαθηματικά άρα μου ταίριαζε,έτσι μου χε πει τουλάχιστον ο ένας,οι άλλοι κούναγαν το κεφάλι τους :P

Πάντως τα αναλογιστικά μαθηματικά και τα χρηματοιοικονομικά είναι από τις πιο περιζήτητες δουλειές παγκοσμίως
έτσι λέγεται

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: το μελλον μετα το μαθηματικο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Ιουν 2011, 13:26 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 31 Μάιος 2008, 16:29
Δημοσ.: 339
εξαρταται στο που θελεις να κανεις ερευνα γιατι εχεις μπλεξει λιγο το φυσικο με το μαθηματικο κομματι.επισης,μην κοιταξεις που θα υπαρχει ή οχι ανεργια,κοιτα να επιλεξεις αυτο που σε ενδιαφερει περισσοτερο.επισης,το οτι τα μαθηματικα ειναι η βαση ολων οπως ειπωθηκε δεν σημαινει πως ενα χαρτι μαθηματικου σου ανοιγει διαπλατα τις πορτες,ισα ισα πρεπει να εξειδικευτεις καπου καθως το μαθηματικο ειναι εντελως θεωρητικο τμημα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Ιουν 2011, 14:11 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 26 Σεπ 2009, 00:58
Δημοσ.: 517
Τοποθεσια: Πειραιάς
heliasv έγραψε:
Το πτυχίο των μαθηματικών σου ανοίγει πάρα πολλές πόρτες στα μεταπτυχιακά! Από οικονομικά, χρηματοοικονομικά, Buisness, υπολογιστές, θέματα που έχουν σχέση με φυσικές και άλλες θετικές επιστήμες (κυρίως μέσω της στατιστικής όπως είναι η βιοστατιστική). Γενικά με αυτό το πτυχίο σε επίπεδο μεταπτυχιακών σου ανοίγονται πολλοί δρόμοι οι οποίοι μπορεί τωρα να φαντάζουν ξένοι με τα μαθηματικά αλλά δεν είναι. Μπορείς να συμβουλευτείς κάποιους καθηγητές και να μάθεις λεπτομέριες. Ο Κύριος Εμμανουήλ, ο κύριος Παπαγεωργίου έχουν ασχοληθεί με μεταπτυχιακά προγράμματα, ο κύριος Χελιώτης μας ήρθε από Αμερική οπότε έχουν δει πολλά τα μάτια του :P και φυσικά πολλοί άλλοι οι οποίοι μπορούν να σε βοηθήσουν, μην ντραπείς, να πας να τους ενοχλήσεις!

thanks για την παροτρυνση! τωρα ψιλοντρεπομαι να παω στο 2ο ετος. απο του χρονου κ μολις καβαντζαρω το τεταρτο (οπου ελπιζω να τελειωνω) σιγουρα θα τους ενοχλησω :P
παρ όλα αυτά ειναι καλό να εχεις μια κατευθυνση μεσα σου κ ψυχολογικα ακομα, γι αυτο κ ανοιξα το τοπικ. θα ηθελα πολυ να μαθω τι κανουν οι αποφοιτοι του μαθηματικου. ακουστηκε κ μια ιδεα σε ενα αλλο θρεντ για χτισιμο μιας σχετικής σελιδας. θα ηταν πολυ χρησιμο πιστευω.

βασικά και γω μ αυτη τη νοοτροπια μπηκα στο μαθηματικό ότι ανοιγονται πολλες πορτες μετα, ειναι η βασιλισσα των επιστημων κλπ αλλά τλκ πολλες φορες ζηλευω την αδερφη μου που ειναι βιολογικό κ κανει εργαστηρια ας πουμε ή εργασιες πεδιου στα βουνα. ποτε θα κανουμε αραγε συνεργασια κ με το βιολογικό? :D
(οπως με πληροφορικη)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Ιουν 2011, 15:33 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 23 Νοέμ 2006, 10:32
Δημοσ.: 1888
@orestis000

Αν θες θεωρητικός φυσικός, καλύτερα λέω και εγώ να πας από την αρχή να γίνεις φυσικός.
Αν τελικά καταλήξεις στο μαθηματικό πάντως, άνετα θα μπορέσεις να προχωρήσεις στην έρευνα, κάνοντας πρώτα το κατάλληλο (ειδικευμένο στον τομέα της έρευνας που θες να ακολουθήσεις) μεταπτυχιακό.

Τώρα αυτά με τις ανεργίες μην τα ακούς γιατί δεν αφορούν τον τομέα της έρευνας αλλά αφορούν το "παίρνω το x πτυχίο και βγαίνω στην αγορά εργασίας". Ο τομέας της έρευνας είναι ένας κάπως διαφορετικός 'δρόμος'. Οπότε μην σε απασχολεί η ανεργία αυτή τη στιγμή, κάνε αυτό που σου αρέσει.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Ιουν 2011, 16:09 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 24 Ιουν 2011, 10:28
Δημοσ.: 5
θα ρωτήσω σήμερα και θα δω.... φοβάμαι όμως γιατί στην έρευνα αυτό που μου αρέσει είναι να σχετίζεται με φυσική οπότε ή πάω μαθηματικό και μετά μεταπτυχιακό φυσική ή απευθείας φυσικό αν και λογικά πάλι θα πρέπει να κάνω και τπτ στα μαθηματικά αλλά το θέμα είναι ότι τον άλλο δεν τον νοιάζει πόσες διαστάσεις έχουμε ή αν βρούμε μία ενοποιημένη θεωρία αλλά αν θα βρούμε το φάρμακο του καρκίνου ή του Aids και για αυτό προσανατολίζομαι περισσότερο σε κάτι τέτοιο(που επίσης μου αρέσει).... τέσπα θα μιλήσω σήμερα και με τον καθηγητή μου και βλέπουμε....

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Σεπ 2011, 00:09 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 07 Σεπ 2011, 20:32
Δημοσ.: 152
Τοποθεσια: Εδώ...Εκεί...Παραπέρα...
:( Δλδ χωρις μεταπτυχιακο δεν κανεις τπτ απ΄οτι καταλαβα... :(

και ξεσηκώνει τα πλήθη!

ζήσε την στιγμή

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 23 Οκτ 2011, 23:05 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 31 Αύγ 2010, 14:24
Δημοσ.: 411
Τοποθεσια: Γλυφάδα
Marthoulini έγραψε:
:( Δλδ χωρις μεταπτυχιακο δεν κανεις τπτ απ΄οτι καταλαβα... :(

Καλά, και με μεταπτυχιακό, τα πράγματα ειναι δύσκολα. Δεν ειναι πανάκεια. Το σίγουρο ομως ειναι πως σου παρουσιάζονται περισσότερες ευκαιρίες και σαφώς διευρύνεις τις γνώσεις σου. :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Νοέμ 2011, 15:20 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 17 Δεκ 2006, 12:55
Δημοσ.: 4507
Τα άσχετα ποστς μεταφέρθηκαν. Παρακαλώ να μείνετε εντός θέματος. :)

And nothing else matters

Never opened myself this way
Life is ours, we live it our way
All these words I don't just say
And nothing else matters...

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 29 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: