forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 22 Νοέμ 2017, 20:31

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 23 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Πτυχίο Αγγλικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Νοέμ 2010, 21:48 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 838
Τοποθεσια: πειραιάς
Ποιό "χαρτί" να πάω να πάρω?
Έχω ακούσει ότι το Λόουερ και το Προφίσενσι δεν αναγνωρίζονται στο εξωτερικό για μεταπτυχιακά!Και επίσης ότι TOIFEL TOIEC θέλουν λιγότερη προετοιμασία(σε χρόνο)και μπορείς να τα δώσεις όποτε θες,αφού έχει συνέχεια εξετάσεις.
Ισχούν αυτά που έχω ακούσει?
Γενικά θέλω ένα χαρτί που να με καλύπτει σε δουλειά και μεταπτυχιακό(εδώ ή έξω)...το ξέρω ότι "χαρτί" που να κάνει όλες τις δουλειές δεν υπάρχει,αλλά όποιος το έχει ψάξει ας βοηθήσει...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Πτυχίο Αγγλικών
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Νοέμ 2010, 21:49 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1723
Τοποθεσια: Αθήνα
TOEFL αναγνωρίζεται παντού έξω. Είναι και ψιλό εύκολο. Εμένα μου άνοιξε όλες τις πόρτες!
Προσωπικά επειδή ξέρω και καλά Αγγλικά προετοιμάστηκα μόνος μια εβδομάδα και έδωσα. Αλλά και άλλοι που ξέρω δεν χρειάστηκε να ιδρώσουν και απίστευτα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Νοέμ 2010, 21:55 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 4235
Για δουλειά πάντως στην Ελλάδα το Προφίσιενσυ μια χαρά είναι
Για μεταπτυχιακά στην Ελλάδα πάλι έχει να κάνει και με το μεταπτυχιακό πχ του αδελφού μου για οικονομικά του χαν ζητήσει το GMAT
για έξω δε ξέρω

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Νοέμ 2010, 22:32 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Απλώς barney είχα ακούσει(όπως αναφέρει και o mahnahmahna)ότι το toefl k toiec είναι πιο εύκολα κ θέλουν πιο λίγη προετοιμασία κ πιο λίγα λεφτά κτλ...αν κ είναι σχετικά αυτά!
Για εληνικά μεταπτυχιακά έχεις ακούσει τπτ για τα συγκεκριμένα "χαρτιά" mahnahmahna?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Νοέμ 2010, 23:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 13
Στα ελληνικά μεταπτυχιακά από όσο ξέρω το απλό lower πρέπει να σε καλύπτει. Τώρα για τα μετ/κα του εξωτερικού το TOEFL TOIEC είναι καλά αλλά για δουλειά δεν κάνουν γιατί στην ουσία δεν είναι πτυχία απλά κάποια τεστ που λέει πόσο καλά είναι τα αγγλικά σου και είναι προσωρινά από όσο ξέρω για 2 χρόνια. Όπως είπε και ο Barney μπορείς να χρειαστείς κάτι άλλο όπως το GMAT και το GRE

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Νοέμ 2010, 23:04 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 4235
Άκυρο πάλι αλλά κουβεντούλα κάνουμ
το TOEFL ο ΑΣΕΠ νομίζω δε το αναγνωρίζει (χωρίς ν α μαι σ ίγουρ ος)ενώ το TOEIC με 900+(απ'όσο διάβασα κάπου) είναι ίδιο με το Proficiency

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Νοέμ 2010, 00:18 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

lazkan πες μας τι το θες το πτυχίο, να σου πούμε. Κάθε πτυχίο έχει και τα καλά και τα κακά, όπως σου είπαν πιο πάνω.
Εγώ δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα με το TOEFL αλλά π.χ. λήγει τον Φεβρουάριο. Τα GRE είναι άκυρα στην κουβέντα μας, είναι άλλο test που πρέπει να το σκεφτείς μόνο αν πας Αμερική για διδακτορικές σπουδές (και δεν είναι καν μόνο τέστ αγγλικών).
IELTS αναγνωρίζονται σίγουρα στην Αγγλία αλλά όχι παντού στην Αμερική. GMAT δεν ξέρω τι παίζει.

Για Math και Computer Science στο εξωτερικό, ξαναλέω TOEFL. Για Ελλάδα δεν ξέρω.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Νοέμ 2010, 01:24 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Το θέλω για το μεταπτυχιακό κυρίως...στο εξωτερικό ή εδώ δν έχω αποφασίσει ούτε εγώ ίδιος τι θα κάνω!
Στα ελληνικά μεταπτυχιακά δεν είναι πιο ελαστικοί με τις ξένες γλώσσες?(τουλάχιστον στις κοινωνικές επιστήμες από γνωστούς μου που το ξέρω)
Πχ αν δεν έχεις πτυχίο κάνεις κάποιες εξετάσεις,οι οποίες δεν είναι δύσκολες ή δεν τα ξέρω καλά?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Νοέμ 2010, 02:38 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

όπως και να έχει και μένα με TOEFL με πήρανε στο μπλα. λογικά θα σου το αναγνωρίσουν και εδώ αν πρόκειτε για μεταπτυχιακό. Όπως λογικά και τα IELTS.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Νοέμ 2010, 03:40 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 524
Αν καποιος θελει να κανει μεταπτυχιακο στην Ελλαδα το proficiency ή το lower δεν αρκει?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Νοέμ 2010, 04:11 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1001
Το proficiency ειναι certificate(βεβαιωση) δεν ειναι degree(πτυχιο),πραγμα που σημαινει οτι πρεπει να ανανεωνετε καθε 2 χρονια για οποιον το χρησιμοποιεί για επαγγελματικους λογους.Ακομη ομως και στο εξωτερικο ελαχιστες φορες φορες μπορει να σου ζητηθει η ανανεωση του , στην Ελλαδα μονο αν θες να διδαξεις αγγλικα πρεπει να το ανανεωνεις.
Οσο αφορα για μεταπτυχιακο απο 2 γνωστους μου που σπουδαζουν εξω,για τον εναν που ειναι φυσικο το lower ηταν ικανοποιητικο, ενω για τον αλλο που ειναι Ιατρικη ηθελαν μεχρι και proficiency.Προφανως μεγαλη διαφορα...Τωρα αν χρειαζετε το proficiency για μεταπτυχιακο στο εσωτερικο μου φαινεται υπερβολη.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Νοέμ 2010, 10:24 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 3272
Τοποθεσια: Μακριά, πολύ μακριά
Όταν είχα ασχοληθεί πριν από 1 χρόνο περίπου, με τα μεταπτυχιακά του Ανοικτού Πανεπιστημίου, ζητούσαν υποχρεωτικά lower. Για proficiency δεν θυμάμαι να είχα διαβάσει κάτι. Υποθέτω πως ό,τι ισχύει για το Ανοικτό, θα ισχύει γενικώς με όλου του είδους τα μεταπτυχιακά εντός Ελλάδας.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 17 Νοέμ 2010, 18:32 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1443
Τοποθεσια: Εδιμβούργο
Επειδή ασχολήθηκα πέρσι (φέτος είμαι για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό οπότε τα έμαθα απο πρώτο χέρι :P ) το IELTS αναγνωρίζεται σε όλα τα πανεπιστήμια του Ηνωμένου Βασιλείου και ειναι το πιο εύκολο και πιο "ανθρώπινο". Στο ΤOEFL δίνεις εξετάσεις προφορικές στον υπολογιστή κάτι το οποίο για μένα ήταν τραγικό! Το IELTS με ένα μήνα προετοιμασία αν είσαι σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο αγγλικών είναι εφικτότατο!

"Κι είναι λέω ο παράδεισος για μας αγάπη μου μικρή, να μοιραζόμαστε τούτη την κόλαση μαζί"

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 29 Σεπ 2011, 16:38 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 306
ειναι το μονο thread που βρηκα στο φορουμ που εχει σχεση με gre.θελω να το δωσω μιας και καποια μεταπτυχιακα στην γερμανια το ζητανε.εχω δει καποια φροντιστηρια που κανουν μαθηματα 50 ωρων αλλα ενδιαφερομαι να το δωσω μονος μου.εχει κανεις ιδεα απο βιβλια,κεντρα εξετασεων κλπ κλπ;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Αύγ 2012, 14:15 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 169
Proficiency CAMPBRIDGE ή MICHIGAN ??

Για εσωτερικό νομίζω δεν έχει διαφορά, για έξω?

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 23 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: