forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 19 Νοέμ 2017, 01:20

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 37 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: τι πουλάει;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Δεκ 2011, 21:31 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 6
Σκέφτομαι να κάνω ενα μεταπτυχιακό αλλα δε ξέρω τι έχει πέραση στην αγορά εργασίας. Βλεπω πολλοί κάνουν μεταπτυχιακά πανω στα χρηματοοικονομικά, αλλά πόσοι ακόμα να ασχοληθούν με το αντικείμενο αυτό; Κάτι άλλο με λιγότερο ανταγωνισμό υπάρχει? Παρακαλώ οχι απάντηση -τι σε ενδιαφέρει-. Ας πούμε τι πουλάει και ο καθένας βλέπει αν τον ενδιαφέρει η οχι.
Απ' οσο έχω ακούσει οι αναλογιστές/ actuaries έχουν ζήτηση. Αλλο?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: τι πουλάει;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Δεκ 2011, 21:41 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1920
για Ελλαδα ή για εξωτερικο ενδιαφερεσαι? εννοω για δουλεια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Δεκ 2011, 21:48 
Χωρίς σύνδεση

ας συζητήσουμε και τις 2 προοπτικές!

Τελευταία επεξεργασία απο giannisss την 12 Δεκ 2011, 21:58, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Δεκ 2011, 21:51 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 278
σορρυ ρε φιλε εσυ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ!!! χαχαχα με τι θελεις να ασχοληθεις, στην ελλαδα η στο εξωτερικο...μιλαμε για βασικα πραγμτα !! τι θελεις να αρχισει να αραδιαζει ο καθενας τι πιστευει για το εξωτερικο? επιχειρηματικη ιδεα ψαχνεις ?

Πλακα κανω, δεν σου επιτιθεμαι αυτη τη στιγμη αλλα μου φαινονται λιγο αστεια τα μηνυματα σου.....
κανε μια καλη αναζητηση μονος σου και εδω ειναι οσοι εχουν διαθεση για να συμβουλεψουν....

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Δεκ 2011, 21:57 
Χωρίς σύνδεση

θα δώσω παράδειγμα απάντησης:

"Στην Αγγλία ζητάνε την ΤΑΔΕ ειδικότητα, που όμως στην Ελλάδα δέν ζητείται, για τους ΤΑΔΕ λόγους"

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 12 Δεκ 2011, 22:15 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

ωραια οτι μεταπτυχιακο κ να κανεις αν εισαι φοβερος θα βρεις δουλεια ευκολα στην Ελλαδα, αν παλι δεν εισαι φοβερος κ απλα μεχρι πολυ καλος(και προφανως δεν εχεις γνωστους) τοτε δεν μπορεις να βρεις σχεδον πουθενα ευκολα δουλεια εκτος απο αναλογιστης που ξερω οτι εχει αμεση απορροφηση στην αγορα εργασιας και πρεπει να κοιταξεις στην ενωση Ελληνων αναλογιστων...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 13 Δεκ 2011, 23:24 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 103
Κάνε κάτι που σου αρέσει. Αυτό που πουλάει σήμερα, δεν πουλάει αύριο κι αυτό που πουλούσε χτες, δεν πουλάει σήμερα. Δε το παίζω ειδικός, απλά την αποψή μου λεω κι εγώ στο ψάξιμο είμαι. Με ξένισε ο τίτλος όμως, γιατί αυτό που σου αρέσει το πουλάς και το υπηρετείς εσύ ο ίδιος καλύτερα. Δε λέω πως δε λαμβάνεται υπ' όψιν τι παίζει στην αγορά εργασίας που στοχεύεις, όλοι πρέπει το λιγότερο να μπορούμε να ζούμε, αλλά είναι επιλογές που τις κουβαλάς μια ζωή, οπότε καλύτερα να σου αρέσει.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Δεκ 2011, 09:58 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 122
Για τον αναλογισμό έχω ακούσει κι εγώ ότι έχει πολύ ζήτηση προς το παρόν...Δεν ξέρω όμως κατά πόσο υπάρχουν μεταπτυχιακά στην Ελλάδα πάνω στον αναλογισμό, και αν υπάρχουν αν είναι του κατάλληλου επιπέδου. Στο εξωτερικό θα βρεις σίγουρα καλύτερα πράγματα...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Δεκ 2011, 13:18 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

anima έγραψε:
Για τον αναλογισμό έχω ακούσει κι εγώ ότι έχει πολύ ζήτηση προς το παρόν...Δεν ξέρω όμως κατά πόσο υπάρχουν μεταπτυχιακά στην Ελλάδα πάνω στον αναλογισμό, και αν υπάρχουν αν είναι του κατάλληλου επιπέδου. Στο εξωτερικό θα βρεις σίγουρα καλύτερα πράγματα...

υπαρχει η ενωση Ελληνων αναλογιστων, οπου πας και δινεις εξετασεις σε διαφορες (δεν θυμαμαι ποσσες) θεματικες ενοτητες (γυρω στα 6000 ευρω βγαινει αν θυμαμαι καλα, αν περασεις ολες τις θεματικες ενοτητες με την πρωτη) και αν επιτυχεις παιρνεις την ιδιοτητα του αναλογιστη και εχεις προφανως και επαγγελματικα δικαιωματα

επισης υπαρχει ενα εξαιρετικο μεταπτυχιακο στο μαθηματικο Σαμου με αναλογιστικα μαθηματικα (νομιζω ομως οτι στοιχιζει γυρω στα 13000-13500 ευρω)
και νομιζω οτι υπαρχει κ στο ΠΑ.ΠΕΙ αλλα δεν ειμαι σιγουρος, και αν υπαρχει δεν ειναι κ το καλυτερο γιατι με παιδια που εχω μιλησει, ολοι μου λενε για της Σαμου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Δεκ 2011, 13:28 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 522
Βιολογικές καλλιέργιες!

Το σώμα μου ζητούσε αφορμές" (Π.Τ.)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Δεκ 2011, 14:51 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 666
gine bouleuths sthn ellada. xreiazetai na mhn exeis ptuxio kai na mhn skeftesai.kai na mhn douleueis pote.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Δεκ 2011, 14:51 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1888
Ένωση Αναλογιστών Ελλάδος: http://www.actuaries.org.gr/index.html
8 είναι τα μαθήματα, υπάρχουν στο site. Τα περισσότερα θεωρούνται δύσκολα και θέλουν πολύ διάβασμα (έτσι έχω ακούσει τουλάχιστον) για να περάσεις.
Νομίζω πάει 800 ευρώ το μάθημα + 100 ευρώ περίπου για το κάθε βιβλίο. Τα 800 όμως τα δίνεις για να παρακολουθήσεις τα σεμηνάρια, θεωρητικά μπορείς να δώσεις και χωρίς να τα έχεις παρακολουθήσει.

Πάντως αυτό μάλλον όντως "πουλάει" σήμερα, καθώς έχω γνωστή που βρήκε σχετική δουλειά με το που πέρασε το πρώτο μάθημα!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Δεκ 2011, 15:07 
Χωρίς σύνδεση

Δημοσ.: 74
καλυτερα να σκεφτεις πρωτα ΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ και να μετα αμα αυτο πουλαει ή αμα μπορεις να τα βγαλεις περα οικονομικα με αυτο. να τα συνδυασεις αν γινεται . γιατι αμα πας να κανεις αυτο που πουλαει και μετα εισαι δυστυχησμενος καλυτερα να πας να δουλεψεις σερβιτορος.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 19 Δεκ 2011, 20:34 
Χωρίς σύνδεση

ευχαριστώ για τις απαντηήσεις σας αλλα έγραψα και στην αρχή οχι απαντήσεις τύπου "τι σου αρέσει", εξάλλου μπορεί να υπάρχει κάποιο ενδιαφέρον αντικείμενο που "πουλάει" αλλα εγώ (η όποιος άλλος διαβάσει) το αγνοώ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 02 Μαρ 2012, 15:58 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 272
giannisss έγραψε:
ευχαριστώ για τις απαντηήσεις σας αλλα έγραψα και στην αρχή οχι απαντήσεις τύπου "τι σου αρέσει", εξάλλου μπορεί να υπάρχει κάποιο ενδιαφέρον αντικείμενο που "πουλάει" αλλα εγώ (η όποιος άλλος διαβάσει) το αγνοώ

λοιπόν δεν σου βρίσκω άδικο εγώ γιατί και εγώ το ψάχνω ακόμη και δεν ξέρω τι να κάνω. Κύριος λόγος να κάνεις ένα μαστερ στην εποχή μας είναι η επαγγελματική αποκατάσταση όποταν και εγώ θα ήθελα να ακούσω γνώμες περι μεταπτυχιακών που έχουν ζήτηση.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 37 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: