forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 24 Νοέμ 2017, 20:37

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 35 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Πρακτική Άσκηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Οκτ 2013, 13:41 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 23 Αύγ 2009, 13:32
Δημοσ.: 862
Ενδιαφέρομαι για το δίμηνο πρόγραμμα πρακτικής άσκησης που παρέχει η σχολή.
Ξέρει κανείς τι γίνεται με την ασφάλεια; Ξέρω ότι μας δίνουν 2 ένσημα και μας ασφαλίζουν, αλλά αν γίνει αυτό πρέπει να κόψω την ασφάλεια του πατέρα μου ή κρατάω και τις 2; Μπαίνω 6ο έτος, αν παίζει κάποιο ρόλο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρακτική Άσκηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Οκτ 2013, 14:25 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 04 Μάιος 2009, 16:56
Δημοσ.: 365
μη φοβάσαι δε χρειάζεται να κόψεις κάποια ασφάλεια.. Δεν ξέρω καν αν σε ασφαλίζουν ακριβώς.. ένσημα πρακτικής σου δίνουν, που είναι νομίζω λίγο πιο φθηνά.. αλλά κάνε υπομονή γιατίπρέπει πρώτα να ανοίξει πρώτα το ΕΚΠΑ.. Το σε ποιό έτος μπαίνεις δεν παίζει ρόλο, αρκεί να μην έχεις κάνει αίτηση για πτυχίο.. Το μόνο κακό είναι πως θα τα πάρεις τα χρήματα πολύ πολύ καιρό αφού θα έχεις τελειώσει με την πρακτική.. Τέλος, αν έχεις πολλά μαθήματα ακόμη, θα έλεγα να μην κάνεις ακόμη πρακτική, γιατί δεν είναι εύκολο να τα συνδιάσεις...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Οκτ 2013, 14:37 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 08 Νοέμ 2012, 08:56
Δημοσ.: 452
Η λίστα με τα συνεργαζόμενα σχολεία που βρίσκεται?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Οκτ 2013, 14:38 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Είχα πάει να ρωτήσω πριν κλείσουμε, αλλά η γραμματέας δεν ήταν και πολύ συνεργάσιμη. Ρωτάω από τώρα για να αποφασίσω τι θα κάνω και να δω αν αξίζει τον κόπο και το χρόνο. Βέβαια αναλόγως με το αν θα δώσουμε τώρα, θα κάνω και την αίτηση. Πχ, αν πάμε για διπλή το Γενάρη, δύσκολα θα τα προλάβω όλα.

edit: @250, αυτή η πρακτική είναι και για ασφαλιστικές/τράπεζες, το αν υπάρχει λίστα δεν το ξέρω...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Οκτ 2013, 17:51 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 21 Φεβ 2011, 23:58
Δημοσ.: 73
Παράθεση:
η πρακτική είναι και για ασφαλιστικές/τράπεζες

Επειδή κι εγώ ενδιαφέρομαι για τέτοιου είδους πρακτική,θέλω να μου πείτε αν ξέρετε τα εξής(τυπικά):

Το "μαθημα" της πρακτική προσφέρεται και στο εαρινό;
    Εγώ έχω δει μόνο ένα "μάθημα" το οποίο εντάσσεται στον κατάλογο της ΔΔΜ.Περιλαμβάνει και αυτό το είδος πρακτικής,πέρα από αυτή στα σχολεία,και κατοχυρώνεται σαν μάθημα ΔΔΜ;Αν ναι,πώς προκύπτει ο βαθμός;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Οκτ 2013, 23:06 
Χωρίς σύνδεση
Forum Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: 06 Σεπ 2006, 17:32
Δημοσ.: 4404
Αλλο το ΔΔΜ μαθημα που προσφερεται και στα δυο εξαμηνα πια κι αλλη αυτη η πρακτικη ασκηση απο την οποια πληρωνεσαι, μπορει να γινει και σε ασφαλιστικες και καλοκαιρι και προφανως δεν παιρνεις κανενα βαθμο απο αυτην.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Οκτ 2013, 01:31 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 26 Σεπ 2009, 17:06
Δημοσ.: 196
Εγω εκανα πρακτικη το προιγουμενο εαρινο εξαμηνο σε σχολειο 2 μηνες , πρεπει να εχεις περασει τα 2/3 των μαθηματων αν θυμαμαι καλα, υπαρχουν πολλα σχολεια σε διαφορες περιοχες γενικα συνηθως προσπαθουν να σε βαλουν σε καποιο κοντα στο σπιτι σου ή στην τυχη :P .Δεν υπαρχει κανενα θεμα με την ασφαλεια σου , γενικα κανεις καποια δηλωση στο ικα και βγαζεις μητρωο αλλα επειδη ειναι για πρακτικη δεν επιρεαζει οποια αλλη ασφαλιση εχεις (δν ξερω ακριβως λεπτομερειες). Τα χρηματα γενικα καθυστερουν αρκετα ,η ολη διαδικασια ξεκινα μετα το τελος της πρακτικης αλλα εγω τα πηρα περιπου 2 μηνες μετα. :D . Για να δηλωσεις συμμετοχη πρεπει να πας με ενα συντομο βιογραφικο και μια αναλυτικη βαθμολογια αν θυμαμαι καλα στην γραμματεα της διδακτικης (κ.Τσιγκα), γενικα εχει διαφορα χαρτια η διαδικασια (ανοιγμα λογαριασμου ,μητρωο ικα ,βεβαιωσεις κτλ) αλλα θα σου πουν τι ακριβως πρεπει να κανεις. Επισης οσο διαρκει η πρακτικη πρεπει να συμπληρωνεις καποια ημερολογια με το τι κανεις και γενικα τις εντυπωσεις σου κτλ που στελνεις με mail σε καποιον υπευθυνο.Γενικα σε αναθετουν σε ενα καθηγητη του σχολειου και συνεργαζεσαι μαζι του. Μιλαω για το προγραμμα πρακτικης και οχι για το μαθημα παντα. Μπορειτε να δειτε καποιες πληροφοριες και εδω http://www.math.uoa.gr/ppa/
γενικα αν εχεις μαθηματα που θες να παρακολουθεις δυσκολα θα προλαβαινεις αφου τα πρωινα θα εισαι στο σχολειο αυτο βεβαια ποικιλει αναλογα με το σχολειο ,την διαθεση σου και τον επιβλεποντα καθηγητη (του σχολειου) ( μπορει και να μην ειναι απαραιτητο να πηγαινεις καθε μερα ) Παντως σε ρωτανε ποτε θες να αρχισεις περιπου και βεβαια αποφευγεις την εξεταστικη.
Αμα εχετε καποια αλλη ερωτηση ευχαριστως να βοηθησω .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Οκτ 2013, 13:03 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 21 Φεβ 2011, 23:58
Δημοσ.: 73
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Οκτ 2013, 11:19 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 03 Φεβ 2010, 21:12
Δημοσ.: 90
Τοποθεσια: Κ. Πατήσια
Δεν έχεις καμία ασφάλιση στην πρακτική( το ξέρω επειδή το είχα ρωτήσει). Είναι για τυπικούς λόγους τα ένσημα, προκειμένου να μη θεωρείται ανασφάλιστη η εργασία, σε περίπτωση ελέγχου. Η γραμματέας του τομέα, είναι παντελώς ασυνεννόητη. Επειδή την είχα "πατήσει" από λανθασμένες πληροφορίες της γραμματέως, η οποία όταν τη ρώτησα αν μπορώ εγώ μόνη μου να ψάξω να βρω κάποια τράπεζα ή οτιδήποτε άλλο, κοντά στην περιοχή μου, η απάντησή της ήταν ότι <<όχι, δεν επιτρέπεται , συνεργαζόμαστε ΜΟΝΟ με τη eurobank και σχολεία κτλ κτλ>>. Αυτό φυσικά και ΔΕΝ ίσχυε γιατί στο τέλος της πρακτικής μου (πέρσι τον Δεκέμβρη ) αυτοαναιρέθηκε, λέγοντας μου ότι μια κοπέλα είχε γίνει αποδεκτή στην Ιατρική σχολή (δε θυμάμαι ακριβώς σε τι θέση, νομίζω γραμματειακή υποστήριξη σε κάποιο τμήμα που έχει σχέση με στατιστική), έχοντας ψάξει μόνη της αυτή τη θέση. Γνωρίζω από φίλη μου, επίσης, ότι έκανε πρακτική σε χρηματοοικονομική εταιρεία. Όλα αυτά στα αναφέρω, σε περίπτωση που ενδιαφέρεσαι για κάτι συγκεκριμένο,για να ξέρεις ότι μπορείς να πας να ρωτήσεις αν ενδιαφέρονται για άτομο για πρακτική( λογικά θα ενδιαφέρονται , εφόσον αυτοί δεν πληρώνουν τίποτα)και μετά να πεις στην γραμματέα :evil: ότι η τάδε εταιρεία-τράπεζα-γραφείο κτλ ενδιαφέρονται για μένα, τι μπορεί να γίνει. Φαντάζομαι, το πιο βασικό είναι , να έχει κάποια ελάχιστη σχέση με τις θετικές επιστήμες.. :roll: Ουφ, αυτά!! :oops:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 14 Οκτ 2013, 13:04 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου! Ευχαριστούμε πολύ! :D

Πάντως είναι πολύ κρίμα που δε μπορούμε να μάθουμε καμία πληροφορία από τη γραμματέα και που δεν υπάρχει καμία ενημέρωση από το τμήμα πάνω στο θέμα της πρακτικής. Όπως κι εγώ, οι περισσότεροι μαθαίνουν τυχαία ότι μπορούν να κάνουν πρακτική.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Οκτ 2013, 15:37 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 15 Φεβ 2013, 18:56
Δημοσ.: 70
Να ρωτήσω αν ξέρει κανείς:
Για να πάρω ειδίκευση διδακτικής πρέπει να κάνω πρακτική άσκηση;;;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 15 Οκτ 2013, 16:43 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Το μάθημα "πρακτική άσκηση σε σχολεία δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης" δεν είναι υποχρεωτικό για την ειδίκευση στην διδακτική.
Σε αυτό το θέμα όμως, μιλάμε για το πρόγραμμα πρακτικής άσκησης σε σχολεία, τράπεζες, ασφαλιστικές και άλλες υπηρεσίες το οποίο δεν είναι καν απαραίτητο για να πάρεις πτυχίο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Οκτ 2013, 15:54 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 28 Αύγ 2009, 11:20
Δημοσ.: 174
Blossom έγραψε:
Το μάθημα "πρακτική άσκηση σε σχολεία δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης" δεν είναι υποχρεωτικό για την ειδίκευση στην διδακτική.
Σε αυτό το θέμα όμως, μιλάμε για το πρόγραμμα πρακτικής άσκησης σε σχολεία, τράπεζες, ασφαλιστικές και άλλες υπηρεσίες το οποίο δεν είναι καν απαραίτητο για να πάρεις πτυχίο.

να σε ρωτήσω το μάθημα "πρακτική άσκηση σε σχολεία δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης" , δεν ισχυουν τα ιδια με την πρακτικη ασκηση ε? (εννοω δεν πληρωνεσαι ή κατι τετοιο)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Οκτ 2013, 17:07 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Όχι, εκεί είναι μόνο 3 παρακολουθήσεις και 3 διδακτικές ώρες στο σύνολο :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Οκτ 2013, 19:40 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Εγγραφη: 28 Αύγ 2009, 11:20
Δημοσ.: 174
Blossom έγραψε:
Όχι, εκεί είναι μόνο 3 παρακολουθήσεις και 3 διδακτικές ώρες στο σύνολο :)

λογικο...ευχαριστω :)

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 35 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: