forum.math.uoa.gr

Forum του Τμήματος Μαθηματικών
Ημερομηνία 24 Νοέμ 2017, 16:54

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 22 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σχετικά με: ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Μαρ 2010, 00:16 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 814
Τοποθεσια: Κυψέλη
theodore έγραψε:
Σου είναι δύσκολο να απαντήσεις χωρίς να χαρακτηρίσεις; Αν σου πω ότι ο συνδικαλισμός φτάνει στα όρια φασισμού θα προωθήσω την συζήτηση ή το flaming; Αυτό που λέει με λίγα λόγια είναι ότι δεν επωφελείται ο φοιτητής από τον τρόπο που λειτουργούν τα κόμματα στην σχολή.

Αν μου πεις για ποιον λόγο θεωρείς ότι συμβαίνει αυτό, θα προωθήσεις τη συζήτηση. Αν σου πω εγώ ότι το να μπαίνεις σε μια Γ.Σ και εσκεμένα να μπλοκάρεις τη συζήτηση με ανούσιες τοποθετήσεις ή με φωνές και γενικότερα σόου, είναι απ' τα πιο χυδαία και αντιδημοκρατικά-φασιστικά πράγματα που μπορεί να κάνει κάποιος, προοθώ το flaming; Ή η λέξεις ''χυδαία'' και ''φασιστικά'' είναι ταμπού; Και σου ξαναείπα ότι με τη συγκεκριμένη διαπίστωση του infinful συμφωνώ, παρ' όλα αυτά το ''έξω τα κόμματα'' θεωρώ ότι όχι μόνο δεν λύνει το πρόβλημα (έχω γράψει και την άποψή μου πάνω σε αυτό) αλλά δημιουργεί άλλου είδους καταστάσεις.

theodore έγραψε:
Πιστεύεις ότι αν ίσχυαν αυτά που γράφεις και "μαύρισα" θα ενοχλούνταν κάποιος; Γιατί δεν ισχύουν; Αυτό είναι κριτική

Και με αυτό συμφωνώ. Θεωρείς ότι οι αντιδράσεις οι δικές μου και του andrea K (λόγω του οποίου ξεκινήσαμε την παρούσα κουβέντα) ήταν σε τέτοιου είδους φράση;

theodore έγραψε:
Αγανάκτηση;

Εδώ τώρα με κοροϊδεύεις; Αυτά που σου έγραψε ο andreas K δηλαδή δεν ήταν αγανάκτηση ως προς κάτι; Γιατί η παραπάνω επιτρέπεται και αυτή του andrea K έπρεπε να μεταφερθεί από την κουβέντα;

theodore έγραψε:
Από ότι φαίνεται μπορούμε να συζητάμε για πάντα. Έχουμε κάνει παρατηρήσεις και για αυτές τις λέξεις. Θεωρείς ότι πρέπει να υπάρχει βούρδουλας για κάθε λέξη; Και όποιος το κάνει να τον αποκλείουμε τελείως;
Είναι τόσο δύσκολο να κάνουμε παρατήρηση σε κάποιον να τηρεί τον κανονισμό; Θες να κάτσουμε να αναλύσουμε κάθε μέλος και κάθε post ή να βγει κάτι θετικό για τους συμφοιτητές μας και την σχολή;

Προφανώς και δεν θεωρώ ότι υπάρχει λόγος για λογοκρισία σε κάθε φράση. Και, γενικά, θα ήλπιζα ότι είμαστε αρκετά πολιτισμένοι ώστε να σταματάμε και μόνοι μας το flaming χωρίς παρέμβαση από τρίτους.

theodore έγραψε:
και όπως έγραψα πρόσφατα αφήστε το σχολείο. Αν κάποιος κάνει κάτι δεν σημαίνει ότι πρέπει να το συνεχίσεις, και αν δεν το συνεχίσεις δεν χρειάζεσαι μπράβο.

Προφανώς. Όταν όμως κάποιος απαντάει σε κάτι που προσβάλλει τον ίδιο, για τους χy λόγους, νομίζω ότι χρειάζεται μεγαλύτερη προσοχή στο αν και στο ποια άποψη μετακινείς ή στον ποιον κάνεις παρατήρηση...

Και γενικότερα, το flaming δεν γίνεται μόνο με τη χρησιμοποίηση συγκεκριμένων λέξεων-φράσεων, αλλιώς να ανεβάσουμε ένα λεξικό με απαγορευμένες λέξεις. Το flaming γίνεται πολύ πιο αποτελεσματικά και ύπουλα με τον τρόπο με τον οποίο γράφουμε κάποια πράγματα. Μπες σε οποιοδήποτε topic έχει ανοίξει με θέμα κατάληψη-παρατάξεις-συνδυκαλισμός και νομίζω ότι είναι προφανές το τι εννοώ.

Ευάγγελος Ράπτης έγραψε:
Για παράδειγμα οι απόψεις που λένε να καταργηθούν τα κόμματα μας βρίσκουν αντίθετους όχι γιατί είμαστε κατ ανάγκην σε κάποιο κόμμα και συμμεριζόμαστε τις προτάσεις του, αλλά γιατί πιστεύουμε ότι σε μία δημοκρατική κοινωνία οι άνθρωποι πρέπει να είναι ελεύθεροι να ιδρύουν κόμματα, παρατάξεις, οργανώσεις και να διαδίδουν τις απόψεις τους στο πλαίσιο συμφωνημένων αρχών(Σύνταγμα).

Και με βάση αυτό κ.Ράπτη, δεν ενοχλείστε από το συγκεκριμένο topic; Αν κρίνω από την πρώτη σας τοποθέτηση στο συγκεκριμένο topic και από αυτή, ενοχλείστε. Είπατε μάλιστα ότι είναι στα όρια του κανονισμού και
Ευάγγελος Ράπτης έγραψε:
Οι μεγαλύτεροι έχουν μία πικρή και τραυματική εμπειρία της εφαρμογής των απόψεών σου κατά τα έτη 1967-1973, πού έμμεσα προπαγανδίζεις.

Αυτά που είπε λοιπόν ο andreas K μετά την ''αγανακτισμένη κριτική'' του cris-s και την παρατήρηση του theodore έπρεπε όντως να μεταφερθούν; Και αν έπρεπε, το να λέτε σε κάποιον ότι έμεσα προπαγανδίζει τη χούντα, δεν είναι κι αυτό flaming; Κι αν όντως το συγκεκριμένο topic προπαγανδίζει την χούντα, δεν θα έπρεπε να σταματήσει;

Αυτά, σόρρυ για την έκταση του post...

And I smile and I sip my opium tea.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Μαρ 2010, 00:47 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δημοσ.: 5211
Δεν ξέρεις καν τι μεταφέρθηκε.
Στο εξής να προσέχεις το Trolling, και αυτό είναι επίσης παρατήρηση.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Μαρ 2010, 08:28 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

theodore έγραψε:
Δεν ξέρεις καν τι μεταφέρθηκε.

;;;Διάβασα αυτά που γράψατε στο ''δημοψήφισμα για τα κόμματα'' και αυτά στο ''σχετικά με: δημοψήφισμα για τα κόμματα''... Εκτός αν υπήρχε κάτι που διαγράφηκε...

theodore έγραψε:
Στο εξής να προσέχεις το Trolling, και αυτό είναι επίσης παρατήρηση.

Σόρρυ, κι αυτό ΔΕΝ είναι ειρωνικό, αλλά δεν έχω ιδέα τι είναι το trolling. Αν μπορείς εσύ ή ο οποιοσδήποτε άλλος, εξηγήστε λίγο...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Μαρ 2010, 08:52 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Δεν διαγράφονται post, μην υπερβάλλεις.
Το λέει στον κανονισμό.

Από ότι φαίνεται δεν ξέρεις πολλά πράγματα, δεν θα στα εξηγήσω όλα, τα έχουμε γράψει πολλάκις.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Μαρ 2010, 12:35 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

theodore έγραψε:
Δεν διαγράφονται post, μην υπερβάλλεις.

Ωραία. Τότε τόσην ώρα σου έγραφα με πλήρη γνώση και του τι ειπώθηκε και του τι μεταφέρθηκε.

theodore έγραψε:
Από ότι φαίνεται δεν ξέρεις πολλά πράγματα, δεν θα στα εξηγήσω όλα, τα έχουμε γράψει πολλάκις.

Ούτε το flaming ήξερα τι σημαίνει, το κατάλαβα λόγω αυτής της κουβέντας και μιας ''διαφωνίας'' που είχαν δύο συνάδελφοι σε άλλο topic.
Απλή ερώτηση έκανα, δεν νομίζω ότι έπρεπε να γράψεις και έκθεση για να μου πεις τι είναι. Μπήκα στον κανονισμό και είδα. Λυπάμαι πολύ που αντιλαμβάνεσαι αυτά που σου έγραφα ως trolling. Δεν είχα τέτοια πρόθεση κι ούτε πιστεύω ότι υπήρχε λόγος να το εκλάβεις έτσι. Τέσπα, αφού έτσι έχουν τα πράγματα, το αφήνω κι εγώ εδώ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Μαρ 2010, 13:48 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer

Το πλήρη γνώση είναι σχετικό, σύμφωνα με το post σου. Δεν είπα ότι έκανες σε εμένα. Απλώς είναι λίγο υπερβολικό να το αναλύουμε σε κάθε χρήστη όποτε τυχαίνει, ο κανονισμός υπάρχει. Έχω γράψει και εκθέσεις επί του θέματος κατά καιρούς.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Μαρ 2010, 21:23 
Χωρίς σύνδεση
Regular Forumer
Άβαταρ μέλους

theodore έγραψε:
Απλώς είναι λίγο υπερβολικό να το αναλύουμε σε κάθε χρήστη όποτε τυχαίνει, ο κανονισμός υπάρχει. Έχω γράψει και εκθέσεις επί του θέματος κατά καιρούς.

ΟΚ. Απλά δεν είχε τύχει να πετύχω καμία και όντως τον κανονισμό δεν τον είχα διαβάσει. Δική μου παράληψη. :oops:

theodore έγραψε:
Το πλήρη γνώση είναι σχετικό, σύμφωνα με το post σου. Δεν είπα ότι έκανες σε εμένα.

Καλώς. Ας το αφίσουμε τότε στο ότι έγραφα σύμφωνα με αυτά που κατάλαβα από την όλη κόντρα σου με τον adrea K. :)

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 22 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες [ DST ]

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: